Już obowiązuje zerowa stawka VAT na usługi portowe
REKLAMA
"Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje zerowa stawka podatku VAT na usługi realizowane w portach morskich. Za jej przywróceniem opowiadał się wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak" - napisał resort gospodarki.
REKLAMA
REKLAMA
Biuro prasowe ministerstwa poinformowało, że zdaniem Pawlaka dotychczas obowiązująca 23-proc. stawka obniżała konkurencyjność polskich portów w walce o przeładunki. "Część firm importowych wybierała inne niż polskie porty UE i tam dokonywała m.in. odpraw celnych" - napisało MG.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT przewiduje także m.in. wzrost z 8 proc. do 23 proc. VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce. Konieczność podniesienia VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci jest konsekwencją wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który w październiku 2010 r. orzekł, że Polska ma zaprzestać stosowania preferencyjnej stawki VAT na te towary - 8 proc. - i obłożyć je stawką podstawową - 23 proc. ETS uznał, że nasze przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi.
Rząd zaproponował pierwotnie, by podatek wzrósł od 1 lutego 2011 r., ale ostatecznie ustalono, że podwyżka zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.
Z kolei przepisy przesuwające kompetencje dotyczące dopuszczenia do obrotu kas fiskalnych z Ministerstwa Finansów na Główny Urząd Miar wejdą w życie 1 września 2011 r.
REKLAMA
Ponadto nowelizacja zakłada, że utrzymane zostanie zwolnienie z VAT pakietów medycznych fundowanych przez firmy pracownikom. Zmiana przesądza, że ze zwolnienia nadal będą korzystać oferujący usługi tzw. opieki paliatywnej (nad osobami śmiertelnie chorymi).
Ustawa przewiduje także zmiany działań marketingowych, w ramach których przekazywane są nieodpłatnie towary kontrahentom lub konsumentom. Przekazanie gadżetów, prezentów świątecznych, wygranych w konkursach będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia podatku przez podmiot wydający. Zwolnione z VAT zostaną towary o wartości do 10 zł lub 100 zł w przypadku, gdy prowadzona jest ewidencja świadczeń na rzecz danej osoby.
REKLAMA
REKLAMA