reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inwestycje w formule PPP nie powinny obciążać długu publicznego

Inwestycje w formule PPP nie powinny obciążać długu publicznego

Ministerstwo Gospodarki postuluje, aby umowy realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) nie były zaliczane do państwowego długu publicznego - głosi komunikat przekazany przez resort.

Takie rozwiązanie ma wpłynąć na rozwój PPP i zachęcić inwestorów do podejmowania takich projektów.

Według wiceministra gospodarki Rafała Baniaka, odpowiedni podział ryzyka pomiędzy podmiotem publicznym a partnerem prywatnym zwalnia umowy PPP z długu publicznego. "Nasze stanowisko jest zgodne z wytycznymi Eurostatu w zakresie klasyfikacji zobowiązań finansowych wynikających z umów PPP" - podkreślił cytowany w komunikacie wiceminister.

Wytyczne Eurostatu wskazują, że w przypadku, jeśli większość ryzyk będzie istniało po stronie partnera prywatnego, to projekt PPP nie powinien być zaliczany do długu obciążającego stronę publiczną. Ministerstwo Gospodarki proponuje zatem, aby kwestie tę doprecyzować na poziomie ustawowym.

Resort przygotował projekt założeń do ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Zaproponował tam dodanie przepisu w zakresie wytycznych Eurostatu do treści ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Jak zaznaczył Baniak, projekt jest na etapie uzgodnień międzyresortowych i społecznych i jest dostępny na stronie BIP Ministerstwa Gospodarki i Rządowego Centrum Legislacji.

Zdaniem wiceministra, propozycje resortu dot. ustawy o PPP nie będą miały negatywnych skutków dla budżetu, natomiast rozwieją wątpliwości interpretacyjne. Zaś utrzymanie stanu prawnego w obecnym kształcie, utrudni powstawanie projektów w formule PPP - podkreślił wiceminister.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa, do kredytów i pożyczek zalicza się również umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, które mają wpływ na poziom długu publicznego - czytamy w komunikacie.

 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DORADCA-UE.pl

portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama