REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy chcą powiązania edukacji z rynkiem pracy

REKLAMA

Za promowaniem kształcenia na kierunkach zgodnych z potrzebami pracodawców oraz szkolnictwa zawodowego opowiada się Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" w swoim "Manifeście edukacyjnym".

Manifest przedstawiono na konferencji "Jaka edukacja i nauka w XXI wieku? - Głos Biznesu".

"Polacy w wieku 18-24 lat garną się do nauki w skali wybijającej się w Unii Europejskiej i OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Jednak pomimo powszechnej opinii o wysokim poziomie nauczania szkół i uczelni, ich absolwenci mają trudności ze znalezieniem pracy (...) Pracodawcom brakuje ludzi o odpowiednich kwalifikacjach, którzy nie tylko mają wiedzę, ale potrafią ją właściwie wykorzystać. Kłopoty ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kompetencjach są według przedsiębiorców jedną z głównych barier w rozwoju firm" - tak zaczyna się manifest.

Jak poinformowała podczas konferencji prof. Urszula Sztandar-Sztanderska, dyrektorka Ośrodka Badań Rynku Pracy na Uniwersytecie Warszawskim, z badań przeprowadzonych w czterech branżach: budowlanej, odzieżowej, informatycznej oraz energetycznej wynika, że pracodawcy narzekają na zbyt słabo przygotowanych do pracy absolwentów, jednocześnie zwracają uwagę na brak u nich właściwych kwalifikacji.

Badaczka przypomniała, że w branży energetycznej przez wiele lat nie prowadzono w ogóle kształcenia, stąd "luka pokoleniowa" wśród pracowników i obecnie poszukiwanie młodych chętnych do pracy.

Według Sztandar-Sztanderskiej, branża energetyczna oczekuje, by absolwent zaczynający pracę był biegły w matematyce, znał podstawowe prawa fizyki i umiał stosować je w praktyce, opanował rysunek techniczny. Jak mówiła - zdaniem pracodawców - absolwenci kształceni w zawodzie energetyka rzadko mają takie umiejętności. "Pracodawcy mówią też o tym, że absolwenci nie są nauczeni odpowiedzialności, dokładności i staranności" - powiedziała.

Anna Wesołowska z Ministerstwa Edukacji Narodowej odnosząc się do postulatu kształcenia zgodnie z potrzebami rynku pracy przypomniała, że przygotowywana reformą kształcenia zawodowego zakłada, iż uczniowie nie będą uczyć się konkretnych zawodów, lecz będą zdobywać kwalifikacje konieczne w tych zawodach. Zauważyła, że taka zmiana systemu kształcenia pozwoli także łatwiej i szybciej osobom dorosłym dokształcać się i zdobywać kolejne umiejętności zawodowe w zależności od potrzeb.

Z kolei wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Witold Jurek zauważył, że bez prognoz trudne jest przygotowanie odpowiedniej liczby absolwentów do zawodów, które będą potrzebne w przyszłości. "Planowanie wprowadzenia nowego kierunku studiów odbywa się co najmniej na siedem lat przed tym jak są pierwsze efekty. Czyli pierwsi absolwenci studiów dwustopniowych w danym kierunku będą za siedem lat (...) Pracujemy nad takim systemem, żeby ten okres skrócić, ale by mówić o ścisłym dostosowaniu struktury kształcenia do rynku pracy musimy mieć prognozy potrzeb co najmniej na siedem lat naprzód, a lepiej na osiem, dziesięć naprzód" - powiedział. Przypomniał, że wśród piętnastu najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów spora część kilkanaście lat w ogóle nie istniała.

W "Manifeście Edukacyjnym" PKPP "Lewiatan" opowiada się także za wprowadzeniem systematycznego monitorowania losów absolwentów szkół, jakości systemu edukacji formalnej i pozaformalnej oraz prognoz podaży i popytu na pracę oraz uzależnienie finansowania szkół i uczelni od wyników monitorowania. Chce również zwiększenia znaczenia kształcenia praktycznego w szkolnictwie zawodowym, średnim i wyższym oraz sfinansowania zaangażowania przedstawicieli biznesu w jego realizację w szkołach.

PKPP Lewiatan to organizacja pozarządowa utworzona w 1999 r., reprezentująca interesy polskich przedsiębiorców prywatnych. Skupia w związkach regionalnych i branżowych ponad 3500 firm zatrudniających w sumie ponad 600 tys. osób.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

REKLAMA

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

REKLAMA