| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy chcą powiązania edukacji z rynkiem pracy

Pracodawcy chcą powiązania edukacji z rynkiem pracy

Za promowaniem kształcenia na kierunkach zgodnych z potrzebami pracodawców oraz szkolnictwa zawodowego opowiada się Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" w swoim "Manifeście edukacyjnym".

Manifest przedstawiono na konferencji "Jaka edukacja i nauka w XXI wieku? - Głos Biznesu".

"Polacy w wieku 18-24 lat garną się do nauki w skali wybijającej się w Unii Europejskiej i OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Jednak pomimo powszechnej opinii o wysokim poziomie nauczania szkół i uczelni, ich absolwenci mają trudności ze znalezieniem pracy (...) Pracodawcom brakuje ludzi o odpowiednich kwalifikacjach, którzy nie tylko mają wiedzę, ale potrafią ją właściwie wykorzystać. Kłopoty ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kompetencjach są według przedsiębiorców jedną z głównych barier w rozwoju firm" - tak zaczyna się manifest.

Jak poinformowała podczas konferencji prof. Urszula Sztandar-Sztanderska, dyrektorka Ośrodka Badań Rynku Pracy na Uniwersytecie Warszawskim, z badań przeprowadzonych w czterech branżach: budowlanej, odzieżowej, informatycznej oraz energetycznej wynika, że pracodawcy narzekają na zbyt słabo przygotowanych do pracy absolwentów, jednocześnie zwracają uwagę na brak u nich właściwych kwalifikacji.

Badaczka przypomniała, że w branży energetycznej przez wiele lat nie prowadzono w ogóle kształcenia, stąd "luka pokoleniowa" wśród pracowników i obecnie poszukiwanie młodych chętnych do pracy.

Według Sztandar-Sztanderskiej, branża energetyczna oczekuje, by absolwent zaczynający pracę był biegły w matematyce, znał podstawowe prawa fizyki i umiał stosować je w praktyce, opanował rysunek techniczny. Jak mówiła - zdaniem pracodawców - absolwenci kształceni w zawodzie energetyka rzadko mają takie umiejętności. "Pracodawcy mówią też o tym, że absolwenci nie są nauczeni odpowiedzialności, dokładności i staranności" - powiedziała.

Anna Wesołowska z Ministerstwa Edukacji Narodowej odnosząc się do postulatu kształcenia zgodnie z potrzebami rynku pracy przypomniała, że przygotowywana reformą kształcenia zawodowego zakłada, iż uczniowie nie będą uczyć się konkretnych zawodów, lecz będą zdobywać kwalifikacje konieczne w tych zawodach. Zauważyła, że taka zmiana systemu kształcenia pozwoli także łatwiej i szybciej osobom dorosłym dokształcać się i zdobywać kolejne umiejętności zawodowe w zależności od potrzeb.

Z kolei wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Witold Jurek zauważył, że bez prognoz trudne jest przygotowanie odpowiedniej liczby absolwentów do zawodów, które będą potrzebne w przyszłości. "Planowanie wprowadzenia nowego kierunku studiów odbywa się co najmniej na siedem lat przed tym jak są pierwsze efekty. Czyli pierwsi absolwenci studiów dwustopniowych w danym kierunku będą za siedem lat (...) Pracujemy nad takim systemem, żeby ten okres skrócić, ale by mówić o ścisłym dostosowaniu struktury kształcenia do rynku pracy musimy mieć prognozy potrzeb co najmniej na siedem lat naprzód, a lepiej na osiem, dziesięć naprzód" - powiedział. Przypomniał, że wśród piętnastu najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów spora część kilkanaście lat w ogóle nie istniała.

W "Manifeście Edukacyjnym" PKPP "Lewiatan" opowiada się także za wprowadzeniem systematycznego monitorowania losów absolwentów szkół, jakości systemu edukacji formalnej i pozaformalnej oraz prognoz podaży i popytu na pracę oraz uzależnienie finansowania szkół i uczelni od wyników monitorowania. Chce również zwiększenia znaczenia kształcenia praktycznego w szkolnictwie zawodowym, średnim i wyższym oraz sfinansowania zaangażowania przedstawicieli biznesu w jego realizację w szkołach.

PKPP Lewiatan to organizacja pozarządowa utworzona w 1999 r., reprezentująca interesy polskich przedsiębiorców prywatnych. Skupia w związkach regionalnych i branżowych ponad 3500 firm zatrudniających w sumie ponad 600 tys. osób.

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »