reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pierwszy punkt informacji o funduszach UE prowadzony przez fundację

Pierwszy punkt informacji o funduszach UE prowadzony przez fundację

W Katowicach uruchomiono Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. To pierwszy tego rodzaju ośrodek w kraju, prowadzony przez organizację pozarządową. Pozostałymi zarządzają urzędy marszałkowskie.

Konsultanci katowickiego biura mają nie tylko informować, ale na bieżąco pomagać w realizacji projektów.

Otwarty w poniedziałek oficjalnie punkt działa w ramach sieci koordynowanej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Został uruchomiony przy Fundacji na rzecz Wspierania Edukacji i Rozwoju Samorządności wśród Młodzieży "Viribus Unitis". Gościem inauguracji działalności była minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Pierwszy etap działalności katowickiego biura potrwa 18 miesięcy. Dziennikarze pytali, co będzie po upływie tego terminu. "Takie konkursy do końca perspektywy (finansowej UE 2007-13 - PAP) możemy ogłaszać. Jeżeli punkt spełni postawione przed nim zadania - chodzi głównie o wypełnianie wskaźników, ilość osób, które są informowane - to wtedy będziemy ogłaszać następny konkurs na tego typu punkt, jeżeli będzie takie zapotrzebowanie" - powiedziała minister Bieńkowska.

Zdaniem Mateusza Matysiewicza, prezesa fundacji "Viribus Unitis", sądząc po liczbie pytań kierowanych jeszcze przed uruchomieniem katowickiego punktu, zapotrzebowanie na pewno będzie. Jeszcze przed oficjalną inauguracją działalności biura konsultanci otrzymali bardzo wiele pytań, np. na temat pieniędzy na założenie działalności gospodarczej i innowacyjnej gospodarki. Matysiewicz liczy, że w rankingu resortu rozwoju regionalnego katowicki punkt będzie notowany wysoko.

Wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło zaznaczył, że w pozostałych województwach podobnymi ośrodkami zarządzają urzędy marszałkowskie. "To też będzie dobry wskaźnik - zobaczymy, czy one funkcjonują tak samo, czy może jednak fundacja wnosi jakiegoś nowego ducha do tych punktów" - powiedział.

Wyraził przekonanie, że taki punkt jest w Katowicach potrzebny, ponieważ urząd marszałkowski informuje i pomaga w ramach swojego programu operacyjnego. "My mówimy, że oprócz tego jeszcze jest Innowacyjna Gospodarka, jest Kapitał Ludzki, jest Infrastruktura i Środowisko i te osoby, ci beneficjenci, również powinni otrzymać pomoc" - oświadczył Zdziebło.

"Jeżeli otrzymują ci, którzy korzystają z projektów regionalnych, to dlaczego pozostali mają pozostać obok i mają radzić sobie sami? To byłoby trochę niesprawiedliwe w tym systemie" - dodał.

Wiceminister Zdziebło podkreślił też, że w odróżnieniu od punktów działających już przy urzędach marszałkowskich ten uruchomiony w poniedziałek w Katowicach ma nie tylko informować beneficjentów, ale na bieżąco pomagać w realizacji projektów.

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach ma na celu promocję i propagowanie wiedzy na temat możliwości, jakie dają fundusze europejskie. Konsultanci punktu udzielają nieodpłatnych odpowiedzi na temat funduszy europejskich i organizują spotkania informacyjne dla potencjalnych beneficjentów.

Osoby szukające informacji dowiedzą się od konsultantów np., jak zakwalifikować pomysł do konkretnego działania w programie unijnym; uzyskają wiedzę o warunkach, kryteriach i procedurach finansowania projektu.

Potencjalni beneficjenci dostaną dane kontaktowe do instytucji zajmujących się konkretnym działaniem i informacje o bezpłatnych szkoleniach i studiach. Konsultanci udzielą im też wstępnej pomocy przy rozliczaniu projektów finansowanych z funduszy europejskich. Pytania do konsultantów można kierować telefonicznie, listownie lub e-mailem lub umawiać się na spotkania.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama