REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszy punkt informacji o funduszach UE prowadzony przez fundację

REKLAMA

W Katowicach uruchomiono Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. To pierwszy tego rodzaju ośrodek w kraju, prowadzony przez organizację pozarządową. Pozostałymi zarządzają urzędy marszałkowskie.

Konsultanci katowickiego biura mają nie tylko informować, ale na bieżąco pomagać w realizacji projektów.

REKLAMA

Otwarty w poniedziałek oficjalnie punkt działa w ramach sieci koordynowanej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Został uruchomiony przy Fundacji na rzecz Wspierania Edukacji i Rozwoju Samorządności wśród Młodzieży "Viribus Unitis". Gościem inauguracji działalności była minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

REKLAMA

Pierwszy etap działalności katowickiego biura potrwa 18 miesięcy. Dziennikarze pytali, co będzie po upływie tego terminu. "Takie konkursy do końca perspektywy (finansowej UE 2007-13 - PAP) możemy ogłaszać. Jeżeli punkt spełni postawione przed nim zadania - chodzi głównie o wypełnianie wskaźników, ilość osób, które są informowane - to wtedy będziemy ogłaszać następny konkurs na tego typu punkt, jeżeli będzie takie zapotrzebowanie" - powiedziała minister Bieńkowska.

Zdaniem Mateusza Matysiewicza, prezesa fundacji "Viribus Unitis", sądząc po liczbie pytań kierowanych jeszcze przed uruchomieniem katowickiego punktu, zapotrzebowanie na pewno będzie. Jeszcze przed oficjalną inauguracją działalności biura konsultanci otrzymali bardzo wiele pytań, np. na temat pieniędzy na założenie działalności gospodarczej i innowacyjnej gospodarki. Matysiewicz liczy, że w rankingu resortu rozwoju regionalnego katowicki punkt będzie notowany wysoko.

Wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło zaznaczył, że w pozostałych województwach podobnymi ośrodkami zarządzają urzędy marszałkowskie. "To też będzie dobry wskaźnik - zobaczymy, czy one funkcjonują tak samo, czy może jednak fundacja wnosi jakiegoś nowego ducha do tych punktów" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyraził przekonanie, że taki punkt jest w Katowicach potrzebny, ponieważ urząd marszałkowski informuje i pomaga w ramach swojego programu operacyjnego. "My mówimy, że oprócz tego jeszcze jest Innowacyjna Gospodarka, jest Kapitał Ludzki, jest Infrastruktura i Środowisko i te osoby, ci beneficjenci, również powinni otrzymać pomoc" - oświadczył Zdziebło.

"Jeżeli otrzymują ci, którzy korzystają z projektów regionalnych, to dlaczego pozostali mają pozostać obok i mają radzić sobie sami? To byłoby trochę niesprawiedliwe w tym systemie" - dodał.

REKLAMA

Wiceminister Zdziebło podkreślił też, że w odróżnieniu od punktów działających już przy urzędach marszałkowskich ten uruchomiony w poniedziałek w Katowicach ma nie tylko informować beneficjentów, ale na bieżąco pomagać w realizacji projektów.

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach ma na celu promocję i propagowanie wiedzy na temat możliwości, jakie dają fundusze europejskie. Konsultanci punktu udzielają nieodpłatnych odpowiedzi na temat funduszy europejskich i organizują spotkania informacyjne dla potencjalnych beneficjentów.

Osoby szukające informacji dowiedzą się od konsultantów np., jak zakwalifikować pomysł do konkretnego działania w programie unijnym; uzyskają wiedzę o warunkach, kryteriach i procedurach finansowania projektu.

Potencjalni beneficjenci dostaną dane kontaktowe do instytucji zajmujących się konkretnym działaniem i informacje o bezpłatnych szkoleniach i studiach. Konsultanci udzielą im też wstępnej pomocy przy rozliczaniu projektów finansowanych z funduszy europejskich. Pytania do konsultantów można kierować telefonicznie, listownie lub e-mailem lub umawiać się na spotkania.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA