REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, Giełda

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czerwiec zweryfikuje nadzieje na rozpoczęcie hossy

Pierwsze sesje nowego miesiąca pokazały, że giełdowi optymiści są pewni swego. Potwierdziły też, że patowa sytuacja, jaka utrzymywała się przez cały maj, nie może trwać dłużej. Czerwiec powinien przynieść rozstrzygnięcia dotyczące koniunktury na naszym parkiecie i wytyczyć kierunek indeksom na kolejne tygodnie.

Wymiana towaru w ramach reklamacji i gwarancji nie jest opodatkowana VAT

Spółka A dokonała sprzedaży na rzecz kontrahenta maszyny produkcyjnej. Z uwagi na wadliwość wskazanej maszyny i uznanie reklamacji nabywcy Spółka dokonuje obecnie jej wymiany na inny niewadliwy egzemplarz. Podstawą wydania towaru jest dokument WZ. Spółka powzięła wątpliwość w jaki sposób dokonać opisanej wymiany towaru. Czy ma obowiązek wystawiać fakturę korygującą i na jej podstawie korygować obrót (następnie zaś dokonać „ponownej sprzedaży”). Czy też może jest to czynność neutralna na gruncie ustawy o VAT?

Czy nowy rynek obligacji na GPW podzieli los New Connect

W lutym Giełda Papierów Wartościowych zapowiedziała uruchomienie rynku papierów dłużnych. Miałaby to być pierwsza w Polsce i naszym regionie inicjatywa tego typu. Pierwszym krokiem do powstania nowego rynku obligacji było powołanie Komitetu ds. Rozwoju Rynku Obligacji.

Czy już czas na kupno jednostek funduszy akcyjnych

Od połowy lutego na jednostkach funduszy akcyjnych można było zarobić nawet 50%. Średnio fundusze akcyjne przyniosły jedną czwartą zysku. Czy to oznacza, że wracają dobre czasy dla agresywnych inwestycji?

REKLAMA

Efekt marca na giełdzie

Na warszawskiej giełdzie, podobnie zresztą jak na wszystkich innych parkietach na świecie, inwestorzy od zawsze starają się dostrzec i wykorzystać różnego rodzaju prawidłowości. I to zarówno te rzeczywiście występujące, jak i pozorne.

Inwestowałeś? Sprawdź czy musisz zapłacić podatek

Nieubłaganie zbliża się 30 kwietnia, ostatni dzień w którym należy złożyć zeznanie podatkowe za poprzedni rok. Ponieważ od zysków z kapitałów pieniężnych płaci się 19-proc. „podatek Belki”, smutny obowiązek rozliczenia podatkowego dotyczy także inwestorów, choć nie wszystkich.

Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ)

Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ) emitują certyfikaty inwestycyjne. Istnieje zamknięta liczba certyfikatów, które można nabyć od funduszu wyłącznie w okresie subskrypcji.

Struktury to przede wszystkim bezpieczeństwo

Inwestując w lokaty strukturyzowane wielu inwestorów oczekiwało krociowych zysków. W czasach kryzysu jednak, zyski z popularnych struktur bywały niższe od tych z lokat bankowych.

REKLAMA

Wypłata odszkodowania a VAT

Problem wypłaty odszkodowania bez podatku VAT spowodował u poszkodowanych wiele złości , stresu a także kłótni i rozgoryczenia wobec zakładów ubezpieczeń. Sąd Najwyższy w uchwale z 17 maja 2007 r. stwierdził jednak jednoznacznie, że odszkodowanie za naprawę auta z tytułu ubezpieczenia OC ma obejmować także podatek VAT.

Jak odliczać VAT od paliwa do samochodów po wyroku ETS

Jak odwołać się od niekorzystnej interpretacji podatkowej?

Prowadzę firmę i wystąpiłem 3 miesiące temu o wydanie interpretacji podatkowej w pewnej kwestii VAT-owskiej. Niedawno dostałem wreszcie interpretację ale uważam, że jest błędna. Gdzie mam się odwołać od tej interpretacji? Czy mam złożyć jakieś zażalenie?

Popularne fundusze mieszane

Fundusze mieszane, czyli zrównoważone i stabilnego wzrostu – są najczęściej wybieranym typem funduszy inwestycyjnych w naszym kraju. Alternatywą dla nich może być samodzielne konstruowanie portfeli zrównoważonych poprzez proste nabywanie jednostek funduszu akcji oraz funduszu obligacji.

Czy można odliczać VAT w przypadku samochodów "z kratką"?

Jestem małym przedsiębiorcą i podatnikiem VAT. W mojej firmie mam dwa auta tzw. z kratką. Mój pierwszy samochód kupiłem na firmę w styczniu 2005 roku, a drugie auto zakupiłem w marcu 2005 r. Zgodnie z przepisami, po zakupie samochodów, mogłem odliczać VAT od zakupionych samochodów, a po zmianie przepisów w sierpniu 2005 r. utraciłem prawo do odliczenia. Nie mogłem również odliczać VAT od zużytego do tych aut paliwa, w związku z tym zaliczyłem nie odliczony VAT w koszty działalności. Ostatnio słyszałem, że został wydany wyrok, który daje mi możliwość odliczenia tego VATu, którego wcześniej nie mogłem odliczyć, czy to prawda i w jaki sposób mogę to rozliczyć?

Inwestycje w nieruchomości na każdą kieszeń

Inwestycja w nieruchomości nie zawsze wymaga posiadania bardzo wysokiej kwoty. Wystarczy ok. 60 zł i posiadanie rachunku maklerskiego, aby na giełdzie kupić certyfikat funduszu inwestującego w nieruchomości. Ich kursy są obecnie na bardzo niskim poziomie, a różnica w porównaniu z oficjalną wyceną rekordowo wysoka. Certyfikaty funduszy zarządzanych przez BPH TFI można nawet kupić znacznie poniżej ceny emisyjnej.

Czy będę małym podatnikiem w 2009 roku?

W 2008 roku spełniałem wymagania stawiane małym podatnikom i rozliczałem się z VAT metodą kasową a zaliczki na podatek dochodowy płaciłem co kwartał. Jaki przychód w 2008 roku uprawni mnie do pozostania małym podatnikiem?

Fundusze papierów dłużnych

Fundusze papierów dłużnych przeznaczone są dla osób dbających przede wszystkim o bezpieczeństwo kapitału. Są one stabilną inwestycją. Jednak inwestując w jednostki  nie należy się spodziewać zysków dużo wyższych od uzyskanych z lokat bankowych.

Fundusze akcji

Fundusze akcji należą do najbardziej ryzykownych funduszy. Zakładany horyzont inwestycyjny w przypadku tych funduszy jest najdłuższy i wynosi 5 lat.

Produkty strukturyzowane na GPW

Produkty strukturyzowane stały się inwestycyjnym hitem ostatniego roku, a szacunkowa wartość inwestycji Polaków w „struktury” sięgnęła już 14 mld zł. Równolegle z produktami oferowanymi na rynku pozagiełdowym rozwija się oferta certyfikatów i obligacji strukturyzowanych notowanych na GPW.

Jak udokumentować zaliczki w podatku VAT w sprzedaży krajowej?

Prowadzę działalność gospodarczą i często pobieram zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży swoich produktów. Kupujący wpłacają czasem całe należności na konto firmy przed dokonaniem sprzedaży. W tych przypadkach nie wystawiam faktur dokumentujących zaliczkę, lecz faktury dokumentujące faktyczną sprzedaż. Czy postępuję prawidłowo ?

Lokata inwestycyjna

Lokata inwestycyjna jest produktem bankowym, łączącym elementy typowej lokaty terminowej z inwestycjami na rynku kapitałowym. Połączenie tych dwóch instrumentów finansowych ma na celu zwiększenie opłacalności inwestowania oraz zminimalizowanie ryzyka wynikającego z inwestowania na giełdzie.

Na czym zarabiam, czyli instrumenty bazowe

Wyrafinowane produkty finansowe rynku terminowego i lokat strukturyzowanych oparte są na określonym instrumencie bazowym, którym mogą być: akcje, obligacje, indeksy giełdowe, waluty lub surowce.

Co to jest lokata strukturyzowana

Instytucje finansowe oferują coraz bardziej wyrafinowane sposoby inwestowania. Dają ochronę kapitału i jednocześnie kuszą perspektywą czerpania zysków z rynków giełdowych, surowcowych czy nieruchomości.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu za kwotę nieprzekraczającą 1500 zł

W przypadku sprzedaży wykorzystywanego w działalności gospodarczej poleasingowego samochodu może nie wystąpić przychód podatkowy. Jeżeli, co do niedawna było powszechną praktyką, błędnie zaliczyłeś przychód z tego tytułu do swojego dochodu podatkowego - możesz wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Jak mogą rozliczać VAT mali podatnicy?

Dla podmiotów spełniających kryteria uznania ich za małych podatników określono uproszczone zasady rozliczania się z podatku. Mali podatnicy mogą je wybrać dobrowolnie – nie ma tu żadnego przymusu.

Czy jest VAT od działalności sezonowej

Mam zamiar otworzyć w wakacje bar nad morzem. Czy obejmie mnie obowiązek rozliczania VAT ?

Jak rozliczać VAT w przypadku samochodów firmowych?

Nie zawsze można odliczyć cały VAT od wydatków na zakup samochodu i jego eksploatację.

Jak rozliczyć zaliczkę

Jestem podatnikiem VAT. Otrzymałem zaliczkę na poczet przyszłej dostawy. Czy muszę już wystawić fakturę i rozliczyć VAT od tej zaliczki ?  

Obowiązki przedsiębiorcy po utracie zwolnienia podmiotowego z VAT

Tracąc zwolnienie podmiotowe z VAT lub rezygnując z niego, możemy pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony w zakupach dokonanych w czasie korzystania ze zwolnienia. Z tego prawa skorzystamy, dokonując spisu z natury.

Jakie obowiązki należy spełnić, aby móc zmienić rozliczenie miesięczne na kwartalne?

Po spełnieniu określonych warunków podatnik VAT może zmienić miesięczny okres rozliczania VAT na kwartalny. Taka forma rozliczania z pewnością może być korzystna, szczególnie w sytuacji gdy rodzaj wykonywanych czynności będzie powodował w kolejnych miesiącach nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym, np. przy sprzedaży usług lub towarów opodatkowanych wyłącznie 22-proc. stawką VAT.

Czy ryczałtowiec rozlicza VAT?

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego ma prawo jako zarejestrowany podatnik VAT do odliczania podatku naliczonego od podatku należnego?

REKLAMA