reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Czy nowy rynek obligacji na GPW podzieli los New Connect

Czy nowy rynek obligacji na GPW podzieli los New Connect

W lutym Giełda Papierów Wartościowych zapowiedziała uruchomienie rynku papierów dłużnych. Miałaby to być pierwsza w Polsce i naszym regionie inicjatywa tego typu. Pierwszym krokiem do powstania nowego rynku obligacji było powołanie Komitetu ds. Rozwoju Rynku Obligacji.

W skład powołanego Komitetu ds. Rozwoju Rynku Obligacji weszli: Henryka Bochniarz, Wojciech Kostrzewa, Krzysztof Pietraszkiewicz, Jacek Socha, Jacek Jonak oraz przedstawiciele zarządu GPW. Sam start rynku obligacji przewidziano na połowę 2009 r. Tyle słowem wstępu.

Powstanie rynku wydaje się wychodzić naprzeciw potrzebom firm i ich kłopotom z uzyskaniem kredytu. Przykręcenie źródła kapitału przez banki daje się przedsiębiorcom mocno we znaki. Przedstawiciele firm zgodnie twierdzą, że obecna sytuacja staje się wręcz dramatyczna.

Podobnie wygląda sytuacja na rynku IPO, czyli rynku debiutów giełdowych. Po pierwszych czterech miesiącach roku debiuty można policzyć na palcach obu rąk. Dla przykładu, w całym 2007 roku na GPW zadebiutowało 81 spółek. W dobie kryzysu finansowego i ograniczonego dostępu do kredytów rynek obligacji będzie z pewnością kolejną możliwością na pozyskanie kapitału.

Umożliwienie emitowania obligacji i wprowadzenie ich do obiegu to z pewnością duże wyzwanie. Musimy zatem pamiętać o elemencie ryzyka. Aby zainteresować inwestorów kupnem obligacji korporacyjnych, spółka musi zaoferować atrakcyjne oprocentowanie. Podobnie sprawa będzie wyglądać w przypadku obligacji samorządowych. W przeciwnym razie inwestorzy wybiorą Obligacje Skarbu Państwa, które choć coraz niżej oprocentowane, to mają państwowe gwarancje.

Inwestor kupujący akcje wybranej spółki wierzy w jej rozwój, zwiększanie zysku, a tym samym wzrost wartości posiadanych akcji w bliższej lub dalszej przyszłości. Często korzyści ze wzrostu ceny akcji mogą pojawić się bardzo szybko od dnia zakupu. W przypadku obligacji sytuacja przypomina nieco lokatę bankową. Nabywamy obligację w nadziei, że na koniec okresu (np. po roku) otrzymamy zainwestowany kapitał plus określone odsetki.

W skrajnych przypadkach może się okazać, że firma, która wyemitowała obligacje, po 2-3 latach nie tylko nie jest w stanie ich na czas wykupić, ale jest na skraju bankructwa. Wówczas pieniądze w większości lub całości zainwestowane w takie papiery przepadają. Wiele zależy od postępowania likwidacyjnego i tego, jak wiele uda się uzyskać ze sprzedaży majątku spółki. Tak czy inaczej zamiast spodziewanych zysków z obligacji możemy ponieść straty. Choć nowy rynek papierów dłużnych zapewniać ma wprowadzenie ich do obrotu, dla inwestorów oznaczać to będzie dodatkowe zajęcie. Warto wówczas śledzić informacje płynące od emitenta obligacji, aby w razie niepokojących sygnałów je sprzedać. W przeciwnym razie, podobnie jak w przypadku akcji, niska płynność w połączeniu ze spadkiem ich wartości mogą przynieść nam niemiłą niespodziankę w postaci niemożności szybkiego pozbycia się pechowych papierów.

reklama

Czytaj także

Autor:

FinanseOsobiste.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama