REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka z o.o., Zarząd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy może wygasnąć mandat członka zarządu?

Oprócz wygaśnięcia mandatu z uwagi na upływ czasu (kadencji) mandat może również wygasnąć z innych przyczyn (m.in. odwołania).

Kadencja członków zarządu spółki z o.o.

Co do zasady członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoływani są czasowo, ich mandat zaś wygasa z mocy prawa po upływie określonego w ustawie lub umowie terminu.

Zarząd w spółce partnerskiej

Wspólnicy spółki partnerskiej, jako jedynej spółki osobowej mogą powierzyć prowadzenie spraw i reprezentację spółki w całości osobom trzecim. Zarząd spółki partnerskiej opiera się regulacje przewidziane dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Prowadzenie spraw spółki akcyjnej

Prowadzenie spraw spółki możemy rozumieć jako działania w sferze wewnętrznej, związane z funkcjonowaniem spółki, ograniczające się, co do zasady do czynności organizacyjnych.

REKLAMA

Zasady rejestracji spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym

Osoby prawne a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną („ułomne osoby prawne”) podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Warto wiedzieć kto i kiedy ma obowiązek zgłoszenia podmiotu do KRS oraz jakie to rodzi skutki.Złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) jest bardzo ważne. Jeszcze ważniejszy jest moment dokonania wpisu. Z tym bowiem momentem podmioty uzyskują zdolność prawną lub osobowość prawną.

Działalność gospodarcza a dziedziczenie

Osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą w wielu formach: samodzielnie, wspólnie z innymi osobami (spółka cywilna) czy w ramach odrębnego podmiotu jakim jest spółka prawa handlowego. Śmierć przedsiębiorcy i kwestie dziedziczenia po nim mogą jednak sprowadzić na spadkobierców wiele problemów.

Wymogi umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Kodeks spółek handlowych nakłada liczne obowiązki na wspólników sp. z o.o. w zakresie sporządzenia umowy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji

Spółka z o.o. może funkcjonować w obrocie jako oddzielny podmiot, już po podpisaniu umowy spółki. Istnieje wówczas (do momentu wpisu do rejestru) jako spółka w organizacji- będąca tzw. ułomną osobą prawną.

REKLAMA

Kompetencje zgromadzenia wspólników

Zgromadzenie wspólników jest jednym z organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie kieruje on bezpośrednio spółką, natomiast bez jego zgody zarząd nie może podjąć wielu decyzji.

Czy rada nadzorcza spółki z o.o. może wydawać wiążące polecenia zarządowi?

W praktyce korporacyjnej dosyć często spotkać się można z uchwałami organów nadzorczych spółki z o.o., a zatem rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, odnoszące się do działalności zarządu spółki. Do kompetencji rady należy bowiem sprawowanie stałego nadzoru nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności.

Zaskarżanie uchwał wspólników spółki z o.o.

Zaskarżanie uchwały zgromadzenia wspólników możliwe jest poprzez zastosowanie jednego z dwóch przewidzianych ku temu powództw: o uchylenie uchwały (art. 249 § 1 ksh) oraz o stwierdzenie jej nieważności (art. 252 § 1 ksh).

Reprezentowanie spółki z o.o. przez odwołanego członka zarządu

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 5 grudnia 2008 r. (sygn. akt: III CZP 124/08) rozwiał wątpliwości dotyczące ważności umowy zawartej w imieniu spółki z o.o. przez tzw. fałszywy organ.

Podpisywanie sprawozdań finansowych spółki przez członków zarządu

Zakończenie roku obrotowego w spółce wiąże się z koniecznością sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Obowiązek ten ciąży na kierowniku jednostki. Podpisać sprawozdanie powinna osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu.

Określenie firmy oraz zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji

Z chwilą zawarcia umowy spółki z o.o. lub dokonania jednostronnej czynności prawnej - w odniesieniu do jednoosobowej spółki z o.o. - powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „w organizacji”.

Odpowiedzialność członków zarządu za szkody wyrządzone spółce, a limit odpowiedzialności pracowniczej wynikający z przepisów kodeksu pracy

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują odpowiedzialność odszkodowawczą członka zarządu spółki wobec spółki za szkodę wyrządzoną zawinionym działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki.

Obowiązkowe informacje w pismach spółki z o.o.

Jedną z gwarancji bezpieczeństwa obrotu gospodarczego jest obowiązek informacyjny nałożony na spółki handlowe, w tym na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W trosce o ochronę praw podmiotów nawiązujących stosunki handlowe, ustawodawca zobowiązał każdą spółkę z o.o. do udostępniania informacji o spółce w pismach i zamówieniach handlowych.

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o.

Śmierć wspólnika spółki z o.o. może powodować pewne problemy wynikające z przejścia przysługujących mu udziałów w spółce na osoby po nim dziedziczące. Co do zasady, w przypadku braku testamentu dziedziczenie praw i obowiązków przysługujących spadkodawcy regulowane jest przez przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z ogólna zasadą w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek.

Działalność konkurencyjna członka zarządu sp. z o.o.

Zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez członka zarządu sp. z o.o. ukonstytuowany w art. 211 ksh, ma na celu m.in. zapobieżenie sytuacji, w której członek władz spółki może uzyskiwać nienależny dochód kosztem spółki.

Forma czynności i prawnych zawieranych pomiędzy jednoosobową spółką z o.o. a jej jedynym wspólnikiem

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych, zniosła obowiązek składania oświadczeń woli spółce jedynemu wspólnikowi spółki z o.o. w formie aktu notarialnego. Nie zawsze jednak wystarczy zwykła forma pisemna.

Czym są spółki kapitałowe?

Spółki kapitałowe są podmiotami ujawnianymi w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego obok spółek osobowych. Stanowczo różnią się jednak od spółek osobowych głównie w zakresie odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Czy wszyscy wspólnicy sp. z o.o. figurują w odpisie z KRS?

Często dla celów biznesowych następuje potrzeba ustalenia pełnego składu wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie wszystkie informacje będą jednak ujawnione w odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego („KRS”). Ważne więc by wiedzieć jak odczytywać odpis z KRS i gdzie szukać brakujących danych.

Prawo do zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników spółki z o.o. przez byłych członków zarządu

Czy były członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zaskarżyć uchwałę tej spółki? W świetle aktualnego orzecznictwa wydaje się, że nie.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową posiadającą osobowość prawną. Może być zawiązana dla dowolnego celu dopuszczalnego prawem (niekoniecznie gospodarczego). Dla założenia spółki wystarczy już 5 tys. zł kapitału zakładowego. Jest to jednak z pewnością już bardziej skomplikowany podmiot, niż spółki osobowe (cywilna, czy jawna). Warto jednak poznać zasady jej zakładania i prowadzenia, bo ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest warta większej "fatygi" przy prowadzeniu tego rodzaju spółki.

Prokura

Prokura nie ma nic wspólnego z prokuraturą (oprócz podobnej nazwy). Prokura jest bowiem specjalnym rodzajem pełnomocnictwa, którego może udzielić przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS (w praktyce - spółki prawa handlowego).

Własna spółka z o.o. już za 5000 zł

Mali przedsiębiorcy mogą od 8 stycznia 2009 r. wybierać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na równi z indywidualną działalnością gospodarczą.  Tego dnia weszła bowiem w życie  nowelizacja kodeksu spółek handlowych z 23 października 2008 r.. Nowe przepisy przewidują m.in. obniżenie minimalnego kapitału zakładowego spólki z o.o. aż do 5 tys. zł  - obecnie jest to 50 tys. zł. Znikł też przymus przekształcenia spółki cywilnej w jawną po przekroczeniu określonego poziomu obrotów.

REKLAMA