REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Polska, Produkcja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

Czy warto przerabiać magazyny na hale produkcyjne?

Polscy przedsiębiorcy nie potrzebują już magazynów, za to chętnie zainwestują w powierzchnie produkcyjne. Czy transformacja magazynów w hale produkcyjne to dobry pomysł? 

Dynamiczne zmiany w obszarze łańcucha dostaw. Produkcja już nie w Chinach?

W ostatnim czasie globalne uwarunkowania biznesowe zmusiły przedsiębiorstwa do przeformułowania strategii dostaw i procesów produkcyjnych. W 2022 r. kłopoty w łańcuchach dostaw odczuło aż 95% firm. W odpowiedzi na te trudności, wiele przedsiębiorstw decyduje się na relokację dostaw i produkcji, przybliżając je do swoich głównych rynków zbytu.

REKLAMA

Polska gospodarka 2023/2024 - nie będzie szybkiej zmiany po wyborach. Co z inflacją, stopami procentowymi, deficytem?

Zdaniem ekspertów Allianz Trade prawdopodobna jest kontynuacja w 2024 roku luźnej polityki fiskalnej, jaką rząd PiS prowadził od 2022 r., ponieważ wszystkie partie polityczne obiecały wydatki (transfery). Wynik wyborów nie będzie oznaczał przełomu w oczekiwaniach odnośnie inflacji w 2024 r., ale spodziewany jest nieco szybszy proces dezinflacji od 2025 roku.

„Daily Telegraph”: Polska wyrasta na przemysłowe centrum Europy. 12,33 USD - średni godzinowy koszt pracy w Polsce, 49,56 USD w Niemczech

Podczas gdy niemiecka gospodarka przeżywa problemy, dynamicznie rozwijająca się Polska chce przejąć od niej koronę przemysłowego centrum Europy – pisze brytyjski dziennik „Daily Telegraph”.

Kondycja gospodarki: najgorsze już za nami?

Dołek koniunktury za nami; w kolejnych miesiącach oczekujemy poprawy aktywności w krajowej gospodarce - prognozuje Sebastian Sajnóg z PIE w komentarzu do wskaźnika PMI dot. polskiego przemysłu. Dodał, że odbudowę aktywności przemysłowej ma wspierać niższy wzrost kosztów działalności.

Czy Polscy przedsiębiorcy skorzystają na rozporządzeniu European Chips Act?

Rozporządzenie European Chips Act ma umożliwić uniezależnienie się od produkcji na drugim końcu świata kluczowego dla współczesnej gospodarki komponentu - mikroczipów.

REKLAMA

PIE: indeks PMI wzrósł w lutym powyżej rynkowych prognoz

W Polsce, jak i Europie Zachodniej indeksy PMI są bliskie bariery 50 pkt, która sygnalizuje wzrost gospodarczy - zwrócili uwagę ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego odnosząc się do najnowszego wskaźnika S&P Global. Dodali, że indeks PMI wzrósł w lutym powyżej rynkowych prognoz.

Konfederacja Lewiatan: nastroje polskich menedżerów z przemysłu dźwigają się z jesiennego dołka

Menedżerowie zaczynają z większym optymizmem patrzeć w przyszłość - ocenił ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, odnosząc się do najnowszego wskaźnika S&P Global. Jak dodał, za lekką poprawą wskaźnika PMI stoi zmniejszone tempo spadku zamówień oraz produkcji.

W tym roku podpiszemy pierwszą umowę na projektowanie elektrowni jądrowej w Polsce

Realizujemy kamień milowy, z fazy koncepcyjnej wchodzimy w fazę przedprojektową, przygotowawczą; jeszcze w tym roku podpiszemy pierwszą umowę na projektowanie elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział w środę na konferencji prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Tomasz Stępień.

PIE: styczniowe dane o produkcji wskazują na zwalnianie przemysłu

Styczniowe dane o produkcji przemysłowej wskazują na zwalnianie przemysłu - poinformowali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w komentarzu do poniedziałkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Dane o produkcji sugerują hamowanie przemysłu oraz kontynuację procesów dezinflacyjnych

Styczniowe dane dotyczące produkcji sugerują hamowanie przemysłu oraz kontynuację procesów dezinflacyjnych - napisali analitycy w komentarzu do opublikowanych w poniedziałek wskaźników.

Prognoza: w II połowie br. inwestycje publiczne współfinansowane z UE przyspieszą

W II połowie roku realna dynamika płac osiągnie dodatni poziom, a inwestycje publiczne współfinansowane ze środków unijnych wyraźnie przyspieszą - ocenił ekspert komentując dane GUS. Dynamika polskiego PKB w br. wyraźnie się obniży, ale pozostanie dodatnia - dodał.

Sztuczna inteligencja nauczona danymi z Polski, miałaby trochę naszych cech narodowych PODCAST

Sztuczna inteligencja nauczona danymi z Polski, miałaby trochę naszych cech narodowych - wskazuje Bartosz Baziński, współtwórca SentiOne. PODCAST

Transformacja energetyczna Polski. Ile będzie kosztować? WIDEO

Koszt transformacji energetycznej Polski jest szacowany pomiędzy 1,3 a 1,7 biliona złotych - powiedział w rozmowie z DGP na Forum w Davos Paweł Strączynski, wiceprezes zarządu Banku Pekao.

Wicepremier: ceny żywności nie spadną w przyszłym roku

Myślę, że ceny żywności nie spadną w przyszłym roku; naszym ogromnym zadaniem i wysiłkiem jest to, aby nie rosły one tak szybko, jak w tym roku - ocenił w piątek w Studiu PAP wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

PIE: nastroje w przemyśle słabsze niż w największych gospodarkach Europy

Wskaźnik PMI dla przemysłu poniżej 50 pkt. sygnalizuje kurczenie się sektora w Polsce. Nastroje w polskim przemyśle są słabsze niż w największych gospodarkach Europy – wskazał w czwartek kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sergiej Druchyn.

Premier: nieustannie czuwamy nad bezpieczeństwem energetycznym Polski

Bezpieczeństwo energetyczne. Nieustannie czuwamy nad bezpieczeństwem energetycznym Polski; w piątkowe popołudnie w KPRM odbyło się spotkanie komitetu węglowego oraz spotkanie z wojewodami ws. sytuacji na Ukrainie - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

Dane za listopad: indeks koniunktury najgorszy w 2022 r.

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w listopadzie względem października o 5,0 pkt. do poziomu 89,7 pkt. - podał PIE. Listopadowa wartość MIK jest najniższym odczytem w 2022 r. - dodano.

Dofinansowanie dla branży meblarskiej

Branża meblarska dotknięta kryzysem. Czy dofinansowanie na robotyzację pomoże?

Mniejsze ryzyko technicznej recesji, ale nadal pozostaje bazowym scenariuszem

Dane dotyczące produkcji przemysłowej w lipcu i sierpniu wskazują na malejące ryzyko wystąpienia technicznej recesji w III kw. br., chociaż nadal pozostaje ona bazowym scenariuszem - poinformował bank Credit Agricole.

Piątkowska: Mąka to tylko 17 proc. ceny chleba. Reszta to koszty energii, pracy czy transportu

- Polska staje się regionalnym hubem dla Ukrainy w handlu surowcami rolnymi. Największym wyzwaniem jest pomoc w wywozie zboża i wyeksportowaniu go na rynki trzecie - mówi Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

GUS: Szybki szacunek PKB za I kwartał 2022

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek produktu krajowego brutto za I kwartał 2022.

Unia Europejska jest uzależniona od surowców z Rosji oraz produktów z Chin. Czy europejskie firmy przetrwają kolejny kryzys?

W ciągu kilku tygodni inwazja na Ukrainę zmieniła kształt światowej gospodarki, ale to tylko przedsmak globalnego kryzysu, który może wybuchnąć w Azji. Unia Europejska jest uzależniona od Chin i pomimo wielu pandemicznych deklaracji firmy z Europy, ale także z USA, nie myślą o wyprowadzaniu operacji z Państwa Środka. Skala powiązań jest tak ogromna, że w regionie samego Szanghaju jest więcej dostawców dla europejskich przedsiębiorstw niż wszystkich podwykonawców zlokalizowanych w Rosji i Ukrainie. Wojna wywołała szok i zmusza firmy do przeprowadzek, a wiele z nich chce zakotwiczyć w Polsce. Oprócz położenia, mamy do zaoferowania sporo innych atutów, zwłaszcza na sektorze logistycznym.

Strategia UE dla Zrównoważonych i Cyrkularnych Tekstyliów

Strategia UE dla Zrównoważonych i Cyrkularnych Tekstyliów z 30 marca 2022 r. zakłada duże zmiany w przemyśle odzieżowym. Unia stawia wyzwania w kwestii oddziaływania na środowisko i prawa człowieka.

Dane GUS o sytuacji gospodarczej województw w styczniu 2022 r.

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w styczniu 2022 roku.

Czy pracownicy tracą na przenoszeniu produkcji do innych krajów?

W krajach rozwiniętych powszechna jest obawa, że globalizacja może mieć negatywny wpływ na rynek pracy. Dla przykładu, badania naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wskazują, że proces przenoszenia rodzimej produkcji z USA do krajów, gdzie wytwarza się taniej, w tym do Chin, może likwidować miejsca pracy w niektórych sektorach.

Prognoza wzrostu PKB Polski w 2021 i 2022 r. 

PKB Polski - prognoza 2021. Komisja Europejska podwyższyła w środę prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. Przedstawiła również prognozę na 2022 rok.

Dlaczego firmy decydują się na relokację zakładów produkcyjnych do Polski?

Czy przeniesienie produkcji do Polski się opłaca? Część firm decyduje się na przeniesienie nad Wisłę swoich hal produkcyjnych z Azji, dywersyfikując w ten sposób biznes i skracając łańcuchy dostaw. Ile mogą zaoszczędzić?

Nowe etykiety energetyczne - co to oznacza dla producentów?

Od 1 marca 2021 r. weszły w życie przepisy rozporządzeń delegowanych wprowadzające nowe etykiety energetyczne. Sprawdź co ta zmiana oznacza dla konsumenta i dla producenta sprzętu.

Rośnie zadłużenie producentów mebli

W ciągu ostatniego roku zadłużenie producentów mebli wzrosło o 30 proc., a sprzedawców o 19 proc. Łącznie kwota, jaką muszą oni oddać wierzycielom, sięga prawie 100 milionów zł.

30% produkowanej żywności jest marnowane

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podaje, że na świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia, co stanowi jedną trzecią produkowanej żywności . Taka ilość byłaby wystarczająca, aby wyżywić wszystkich Polaków przez 66 lat.

Chcesz tanio produkować? Przenieś biznes do Polski

Koronawirus powoduje, że firmy poszukują tanich miejsc do produkcji swoich produktów. Dla wielu przedsiębiorców – przede wszystkim z Europy Zachodniej, lecz także z Azji – dobrą lokalizacją będzie właśnie Polska, ze względu na położenie w Europie Środkowej, przynależność do Unii Europejskiej i fakt, że wciąż mamy dużo niższe koszty pracy niż na Zachodzie.

Chmura utrzyma ciągłość działania w firmie

W czasie pandemii technologie chmurowe pozwoliły firmom zachować ciągłość działania i utrzymać się na rynku. Koronawirus pokazał im, jak bardzo potrzebują chmury, i może stać się katalizatorem do jej wdrażania na szeroką skalę. Biznes w Polsce wciąż ma jednak opory przed inwestowaniem w chmurę.

Produkujesz kosmetyki? Konsumenci coraz częściej sprawdzają ich skład

Konsumenci są coraz bardziej świadomi, co dla producentów oznacza podwyższoną poprzeczkę. Jak pokazują badania skład kosmetyków ma większe znaczenie dla kobiet, za to mężczyźni są bardziej lojalni wobec marki.

Producenci telewizorów zacierają ręce. Zbliża się hossa

Przyszły rok to zdecydowana poprawa na rynku produkcji i sprzedaży telewizorów. Takie są prognozy, a jak będzie? Analitycy twierdzą, że już teraz widać wyraźne odbicie.

Amerykańskie firmy inwestują w centra usług wspólnych dla biznesu oraz w biura badawczo-rozwojowe

Dwustronna współpraca gospodarcza między Polską a USA stale się się rozwija. W 2019 r według wstępnych danych GUS. Stany Zjednoczone były 8. partnerem gospodarczym Polski pod względem importu (trzecim po Chinach i Rosji wśród krajów pozaeuropejskich). Pod względem eksportu USA były ósmym partnerem Polski (drugim po Rosji wśród krajów pozaeuropejskich).

Rynek produkcji lodów opiera się pandemii

Ograniczona możliwość przemieszczania się i konieczność noszenia maseczek spowodowały, że rynek deserów mrożonych został nieco zachwiany. Jednak już teraz widać, że Polacy wracają do swoich ulubionych deserów.

Produkcja i handel ze spadkami na rynku

Polskie przedsiębiorstwa wyhamowują, co można już zaobserwować w kilku branżach. Fala upadłości - jak zapowiadają analitycy - dopiero przed nami.

Polska zyska miliardy USD na przenoszeniu produkcji z Chin

Na przeniesieniu części produkcji z Chin do innych krajów Polska mogłaby zyskać ponad 8,3 mld USD rocznie w formie dodatkowo wytworzonej wartości dodanej - szacują eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ocenie PIE, procesom delokalizacyjnym powinna sprzyjać m.in. poprawa stanu infrastruktury, natomiast barierami mogą być dostępność wykwalifikowanej kadry i rosnące koszty pracy.

Informacje i oświadczenia marketingowe na opakowaniach kosmetyków - zmiany 2019

W 2019 roku branża kosmetyczna ma do czynienia z ważnymi nowymi przepisami. Od 1 stycznia obowiązuje nowa ustawa z 4 października 2018 r.o produktach kosmetycznych, zaś od 1 lipca stosują się załączniki III i IV Dokumentu Technicznego Komisji Europejskiej w sprawie oświadczeń dotyczących produktów kosmetycznych dotyczące nowych zasad w ocenie poprawności stosowania deklaracji „free from” („nie zawiera”/”wolny od”) i „hipoalergiczny”.

Jedna Strefa Inwestycyjna na terenie całej Polski - zmiany w SSE

30 czerwca 2018 r. weszła w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która poszerza obszar na którym można uzyskać zachęty podatkowe do niemal 100% terenów inwestycyjnych w Polsce. Co jeszcze się zmieni?

III Forum Motywacji na produkcji

Ludzie tworzą prawdziwą wartość fabryki. Od rozwoju ich kompetencji i zaangażowania zależy rozwój firmy. III Forum Motywacji na Produkcji podejmie kilka istotnych problemów związanych z motywacją pracowników, między innymi przekazania odpowiedzialności za końcowy efekt pracy, rozwoju pracowników zgodnych z ich oczekiwaniami - angażowania do ciągłego doskonalenia oraz problemu „solving mindset”. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Rozpoczęcie produkcji kosmetyków naturalnych

Coraz więcej osób jest zainteresowanych używaniem kosmetyków określanych jako naturalne lub organiczne, co bezsprzecznie wpływa na wzrost produkcji tego typu kosmetyków. Jakie wymogi musi spełnić osoba wprowadzająca na rynek eko kosmetyki?

Będą zmiany w refundacji leków?

Ministerstwo zdrowia pracuje nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Mogą na niej ucierpieć polscy producenci leków.

III Forum Nowoczesnej Produkcji

W dniach 5 – 6 kwietnia 2017 r. w Hotelu Westin w Warszawie odbędzie się III Forum Nowoczesnej Produkcji organizowane przez MM Conferences S.A. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Warsztaty „Nawigacja dla produkcji” – 8-9 czerwca w Katowicach

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach „Nawigacja dla produkcji”, zorganizowanych przez firmę PSI Polska dla planistów oraz szefów działów produkcji, które odbędą się w dniach 8-9 czerwca 2016 r. w Hotelu Arsenal Palace w Katowicach. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl.

Jak dokładnie można rozliczyć koszty produkcji produktu gotowego?

Zapraszamy na webinarium "Jak dokładnie można rozliczyć koszty produkcji produktu gotowego? - Czy możemy mieć wynik bez odchyleń?", które odbędzie się 20 stycznia 2016 r., pod patronatem medialnym portalu Infor.pl.

Automatyzacja produkcji za pomocą nowoczesnych narzędzi IT

Cena, jakość produktu, czas realizacji zlecenia – w dobie globalizacji rynku i zaostrzającej się rywalizacji w sektorze produkcyjnym to wartości, które determinują sukces przedsiębiorstwa. Tylko co zrobić, by było szybko, tanio i dobrze?

REKLAMA