REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dane GUS o sytuacji gospodarczej województw w styczniu 2022 r.

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Sytuacja gospodarcza województw w styczniu 2022 roku
Sytuacja gospodarcza województw w styczniu 2022 roku
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w styczniu 2022 roku.

Sytuacja gospodarcza województw w styczniu 2022 roku

Województwo wielkopolskie było regionem o najniższej stopie bezrobocia (3,2%).

REKLAMA

Najwyższy poziom wynagrodzeń w przemyśle odnotowano w województwie dolnośląskim (6 691 PLN) a w budownictwie – w województwie mazowieckim (7 761 PLN).

Najwyższe tempo wzrostu produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym zanotowało województwo mazowieckie (o 32,2%).

W produkcji budowlanej najwyższą dynamikę osiągnięto w województwie świętokrzyskim (o 85,2%).

Bezrobocie

REKLAMA

W styczniu liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 927,1 tys. osób i była o 31,9 tys. wyższa niż w końcu grudnia 2021 roku oraz o 163,3 tys. niższa niż przed rokiem. Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,5% była wyższa o 0,1 pkt proc. niż miesiąc wcześniej i niższa o 1 pkt proc. niż przed rokiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wspomnieć, że styczeń zazwyczaj przynosi pogorszenie w statystykach bezrobocia. Wynika to m.in. dopasowywania stanów osobowych w firmach do aktualnych możliwości i poziomu zamówień.

Najwyższe bezrobocie rejestrowane zanotowano w styczniu w województwie warmińsko-mazurskim (9,0%) a najniższe w wielkopolskim (3,2%).

Wynagrodzenia w przemyśle i budownictwie

Przeciętne uposażenie w styczniu 2022 roku wyniosło średnio dla całego kraju 5 963 PLN w przemyśle i 5 941 PLN w budownictwie. W porównaniu ze styczniem 2021 roku, płace w przemyśle wzrosły o 8,2% a w budownictwie o 12,1%.

Najwyższy poziom przeciętnej płacy w przemyśle zanotowano w województwie dolnośląskim – 6 691 PLN.

W styczniu 2022 roku na wynagrodzenia średnie powyżej 6 tys. PLN mogli liczyć również pracownicy w województwach: mazowieckim (6 576 PLN), śląskim (6 215 PLN) i pomorskim (6 101 PLN).

Najniższe płace otrzymywali pracownicy w województwie podlaskim (5 248 PLN).

W budownictwie najwyższe wynagrodzenia płacono w styczniu w województwie mazowieckim (średnio 7 761 PLN). Najniższy poziom wynagrodzeń zanotowano w województwie lubelskim (4 477 PLN).

Przemysł - produkcja i wydajność

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w styczniu 2022 roku o 19,2% r/r. Wzrost produkcji zanotowano we wszystkich regionach na czele z mazowieckim, gdzie produkcja zwiększyła się w ujęciu rocznym o 32,2%.

Ponad 20 proc. wzrosty sprzedaży zanotował również przemysł w województwach: podkarpackim (25,2%), podlaskim (23,9%), zachodniopomorskim (22,4%), łódzkim (22,0%) oraz małopolskim (20,6%).

Najniższe tempo wzrostu produkcji sprzedanej zaobserwowano w województwach: wielkopolskim (wzrost o 7,7%) oraz dolnośląskim (o 7,8%).

Wydajność w przemyśle w styczniu br. wzrosła we wszystkich województwach – przeciętnie o 17,6% w skali całego kraju. Największy wzrost zanotowano w województwie mazowieckim (o 30,5%) oraz łódzkim (o 20,1%).

Budownictwo - produkcja i wydajność

Produkcja sprzedana w budownictwie w styczniu 2022 roku wzrosła w skali całego kraju o 31,3% r/r. Dodatnie wyniki wzrostu w ujęciu rocznym odnotowano we wszystkich regionach.

Najlepszy wynik w styczniu osiągnęły województwa: świętokrzyskie (wzrost o 85,2%), pomorskie (wzrost o 84,5%), opolskie (71,7%), lubuskie (o 69,3%).

Najniższy wzrost (o 3,2%) odnotowano w województwie podlaskim. Wydajność w budownictwie w styczniu 2022 roku również wzrosła we wszystkich województwach – średnio o 30,1% r/r. Najwyższe wzrosty odnotowano w województwach świętokrzyskim i pomorskim (odpowiednio 85,6% oraz 84,9%).

Rynek mieszkaniowy

W styczniu oddano do użytku 15 315 mieszkań czyli o 12,5% mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Największy wzrost odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim (o 64,4%) a największy spadek w województwie lubelskim – o 51,1%.

Pobierz! Comiesięczny przegląd sytuacji gospodarczej w województwach

Download! Monthly review of the economic situation in voivodships 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • gowon
    2022-04-01 11:19:43
    stan loona
    0
QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

REKLAMA

Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

REKLAMA

Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

REKLAMA