REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dane GUS o sytuacji gospodarczej województw w styczniu 2022 r.

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Sytuacja gospodarcza województw w styczniu 2022 roku
Sytuacja gospodarcza województw w styczniu 2022 roku
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w styczniu 2022 roku.

Sytuacja gospodarcza województw w styczniu 2022 roku

Województwo wielkopolskie było regionem o najniższej stopie bezrobocia (3,2%).

REKLAMA

Najwyższy poziom wynagrodzeń w przemyśle odnotowano w województwie dolnośląskim (6 691 PLN) a w budownictwie – w województwie mazowieckim (7 761 PLN).

Najwyższe tempo wzrostu produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym zanotowało województwo mazowieckie (o 32,2%).

W produkcji budowlanej najwyższą dynamikę osiągnięto w województwie świętokrzyskim (o 85,2%).

Bezrobocie

REKLAMA

W styczniu liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 927,1 tys. osób i była o 31,9 tys. wyższa niż w końcu grudnia 2021 roku oraz o 163,3 tys. niższa niż przed rokiem. Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,5% była wyższa o 0,1 pkt proc. niż miesiąc wcześniej i niższa o 1 pkt proc. niż przed rokiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wspomnieć, że styczeń zazwyczaj przynosi pogorszenie w statystykach bezrobocia. Wynika to m.in. dopasowywania stanów osobowych w firmach do aktualnych możliwości i poziomu zamówień.

Najwyższe bezrobocie rejestrowane zanotowano w styczniu w województwie warmińsko-mazurskim (9,0%) a najniższe w wielkopolskim (3,2%).

Wynagrodzenia w przemyśle i budownictwie

Przeciętne uposażenie w styczniu 2022 roku wyniosło średnio dla całego kraju 5 963 PLN w przemyśle i 5 941 PLN w budownictwie. W porównaniu ze styczniem 2021 roku, płace w przemyśle wzrosły o 8,2% a w budownictwie o 12,1%.

Najwyższy poziom przeciętnej płacy w przemyśle zanotowano w województwie dolnośląskim – 6 691 PLN.

W styczniu 2022 roku na wynagrodzenia średnie powyżej 6 tys. PLN mogli liczyć również pracownicy w województwach: mazowieckim (6 576 PLN), śląskim (6 215 PLN) i pomorskim (6 101 PLN).

Najniższe płace otrzymywali pracownicy w województwie podlaskim (5 248 PLN).

W budownictwie najwyższe wynagrodzenia płacono w styczniu w województwie mazowieckim (średnio 7 761 PLN). Najniższy poziom wynagrodzeń zanotowano w województwie lubelskim (4 477 PLN).

Przemysł - produkcja i wydajność

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w styczniu 2022 roku o 19,2% r/r. Wzrost produkcji zanotowano we wszystkich regionach na czele z mazowieckim, gdzie produkcja zwiększyła się w ujęciu rocznym o 32,2%.

Ponad 20 proc. wzrosty sprzedaży zanotował również przemysł w województwach: podkarpackim (25,2%), podlaskim (23,9%), zachodniopomorskim (22,4%), łódzkim (22,0%) oraz małopolskim (20,6%).

Najniższe tempo wzrostu produkcji sprzedanej zaobserwowano w województwach: wielkopolskim (wzrost o 7,7%) oraz dolnośląskim (o 7,8%).

Wydajność w przemyśle w styczniu br. wzrosła we wszystkich województwach – przeciętnie o 17,6% w skali całego kraju. Największy wzrost zanotowano w województwie mazowieckim (o 30,5%) oraz łódzkim (o 20,1%).

Budownictwo - produkcja i wydajność

Produkcja sprzedana w budownictwie w styczniu 2022 roku wzrosła w skali całego kraju o 31,3% r/r. Dodatnie wyniki wzrostu w ujęciu rocznym odnotowano we wszystkich regionach.

Najlepszy wynik w styczniu osiągnęły województwa: świętokrzyskie (wzrost o 85,2%), pomorskie (wzrost o 84,5%), opolskie (71,7%), lubuskie (o 69,3%).

Najniższy wzrost (o 3,2%) odnotowano w województwie podlaskim. Wydajność w budownictwie w styczniu 2022 roku również wzrosła we wszystkich województwach – średnio o 30,1% r/r. Najwyższe wzrosty odnotowano w województwach świętokrzyskim i pomorskim (odpowiednio 85,6% oraz 84,9%).

Rynek mieszkaniowy

W styczniu oddano do użytku 15 315 mieszkań czyli o 12,5% mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Największy wzrost odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim (o 64,4%) a największy spadek w województwie lubelskim – o 51,1%.

Pobierz! Comiesięczny przegląd sytuacji gospodarczej w województwach

Download! Monthly review of the economic situation in voivodships 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA