Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dane GUS o sytuacji gospodarczej województw w styczniu 2022 r.

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Sytuacja gospodarcza województw w styczniu 2022 roku
Sytuacja gospodarcza województw w styczniu 2022 roku
shutterstock
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w styczniu 2022 roku.

Sytuacja gospodarcza województw w styczniu 2022 roku

Województwo wielkopolskie było regionem o najniższej stopie bezrobocia (3,2%).

Najwyższy poziom wynagrodzeń w przemyśle odnotowano w województwie dolnośląskim (6 691 PLN) a w budownictwie – w województwie mazowieckim (7 761 PLN).

Najwyższe tempo wzrostu produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym zanotowało województwo mazowieckie (o 32,2%).

W produkcji budowlanej najwyższą dynamikę osiągnięto w województwie świętokrzyskim (o 85,2%).

Bezrobocie

W styczniu liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 927,1 tys. osób i była o 31,9 tys. wyższa niż w końcu grudnia 2021 roku oraz o 163,3 tys. niższa niż przed rokiem. Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,5% była wyższa o 0,1 pkt proc. niż miesiąc wcześniej i niższa o 1 pkt proc. niż przed rokiem.

Warto wspomnieć, że styczeń zazwyczaj przynosi pogorszenie w statystykach bezrobocia. Wynika to m.in. dopasowywania stanów osobowych w firmach do aktualnych możliwości i poziomu zamówień.

Najwyższe bezrobocie rejestrowane zanotowano w styczniu w województwie warmińsko-mazurskim (9,0%) a najniższe w wielkopolskim (3,2%).

Wynagrodzenia w przemyśle i budownictwie

Przeciętne uposażenie w styczniu 2022 roku wyniosło średnio dla całego kraju 5 963 PLN w przemyśle i 5 941 PLN w budownictwie. W porównaniu ze styczniem 2021 roku, płace w przemyśle wzrosły o 8,2% a w budownictwie o 12,1%.

Najwyższy poziom przeciętnej płacy w przemyśle zanotowano w województwie dolnośląskim – 6 691 PLN.

W styczniu 2022 roku na wynagrodzenia średnie powyżej 6 tys. PLN mogli liczyć również pracownicy w województwach: mazowieckim (6 576 PLN), śląskim (6 215 PLN) i pomorskim (6 101 PLN).

Najniższe płace otrzymywali pracownicy w województwie podlaskim (5 248 PLN).

W budownictwie najwyższe wynagrodzenia płacono w styczniu w województwie mazowieckim (średnio 7 761 PLN). Najniższy poziom wynagrodzeń zanotowano w województwie lubelskim (4 477 PLN).

Przemysł - produkcja i wydajność

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w styczniu 2022 roku o 19,2% r/r. Wzrost produkcji zanotowano we wszystkich regionach na czele z mazowieckim, gdzie produkcja zwiększyła się w ujęciu rocznym o 32,2%.

Ponad 20 proc. wzrosty sprzedaży zanotował również przemysł w województwach: podkarpackim (25,2%), podlaskim (23,9%), zachodniopomorskim (22,4%), łódzkim (22,0%) oraz małopolskim (20,6%).

Najniższe tempo wzrostu produkcji sprzedanej zaobserwowano w województwach: wielkopolskim (wzrost o 7,7%) oraz dolnośląskim (o 7,8%).

Wydajność w przemyśle w styczniu br. wzrosła we wszystkich województwach – przeciętnie o 17,6% w skali całego kraju. Największy wzrost zanotowano w województwie mazowieckim (o 30,5%) oraz łódzkim (o 20,1%).

Budownictwo - produkcja i wydajność

Produkcja sprzedana w budownictwie w styczniu 2022 roku wzrosła w skali całego kraju o 31,3% r/r. Dodatnie wyniki wzrostu w ujęciu rocznym odnotowano we wszystkich regionach.

Najlepszy wynik w styczniu osiągnęły województwa: świętokrzyskie (wzrost o 85,2%), pomorskie (wzrost o 84,5%), opolskie (71,7%), lubuskie (o 69,3%).

Najniższy wzrost (o 3,2%) odnotowano w województwie podlaskim. Wydajność w budownictwie w styczniu 2022 roku również wzrosła we wszystkich województwach – średnio o 30,1% r/r. Najwyższe wzrosty odnotowano w województwach świętokrzyskim i pomorskim (odpowiednio 85,6% oraz 84,9%).

Rynek mieszkaniowy

W styczniu oddano do użytku 15 315 mieszkań czyli o 12,5% mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Największy wzrost odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim (o 64,4%) a największy spadek w województwie lubelskim – o 51,1%.

Pobierz! Comiesięczny przegląd sytuacji gospodarczej w województwach

Download! Monthly review of the economic situation in voivodships 

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • gowon
    2022-04-01 11:19:43
    stan loona
    0
QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski Ład 2.0 od lipca – czy przewoźnicy na nim zyskają?
Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć ich wysokość, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała.
Marketing i reklama wobec różnych grup wiekowych
Działania marketingowe marek dotychczas koncentrowały się w przeważającej mierze na młodszych użytkownikach. Jednak, jak wynika z raportu GWI, każda grupa wiekowa to potencjalni klienci e-commerce
Linie kablowe zyskują na popularności. Linie podziemne alternatywą dla napowietrznych
Elektroenergetyczne linie napowietrzne są często spotykanym elementem krajobrazu. Niższy koszt inwestycyjny czy łatwość naprawy ewentualnych awarii są mocnym argumentem do inwestowania właśnie w tę technologię. Dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz linii kablowych podziemnych. Skąd wynika zainteresowanie tą technologią?
Zatory płatnicze - zmiany w przepisach
Szykują się zmiany w przepisach o zatorach płatniczych. Z uwagi na pojawiające się wątpliwości dotyczące raportowania oraz komplikacje wynikające ze zbierania danych, ustawodawca zdecydował się przedstawić projekt zmian, przewidujący znaczne uproszczenia w raportowaniu.
Inwestycje na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych [Raport]
Panująca obecnie niepewność gospodarcza zaczyna oddziaływać na aktywność inwestycyjną na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych (CRE). Prognozowany wpływ sytuacji gospodarczej będzie jednak zróżnicowany dla różnych jego obszarów, a wybrane sektory oraz rynki krajowe wciąż pozostaną atrakcyjne dla inwestorów
Węgiel, gaz i wakacje kredytowe – wpływ na rynek akcji i obligacji
Eksperci VIG/C-QUADRAT przyglądają się kluczowym wskaźnikom ekonomicznym, analizują wyniki spółek za II kwartał 2022 roku, prezentują z jakimi zagrożeniami zmierzy się polski rynek akcji oraz zastanawiają się czy to już „czas na obligacje”.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje o wsparcie MŚP – ceny energii
W trakcie prowadzonych w styczniu 2022 r. prac legislacyjnych nad mechanizmami osłonowymi służącymi przeciwdziałaniu negatywnym skutkom znacznego wzrostu cen surowców energetycznych, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz występował do organów władzy publicznej, m.in. do Premiera, Sejmu oraz do Senatu o uwzględnienie w tych mechanizmach przedsiębiorców.
Zakup apartamentu nad morzem - jakich błędów nie popełnić?
Zakup nieruchomości nad morzem kusi inwestorów wieloma aspektami. Wydawałoby się, że wystarczy dobra lokalizacja, by lokata kapitału zwróciła się w kilka lat. Nic bardziej mylnego.
Wakacyjne podróże samochodem a ubezpieczenie
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadacza każdego pojazdu mechanicznego. Istnieją jednak jeszcze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, m.in. AC, Assistance i NNW. Wakacje to wzmożony okres korzystania z auta w Polsce i za granicą, więc warto się nad nimi zastanowić. Co należy wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów nieprzewidzianego zdarzenia podczas podróży?
Pierwsza obniżka cen na rynku samochodów używanych od dwóch lat
AURES Holdings obniżył ceny 1700 aut używanych w sieci AAA AUTO, a łączna kwota aktualnych rabatów wynosi 2 mln złotych.
Ceny nowych mieszkań w lipcu 2022 lekko do góry [Raport]
Ceny mieszkań od deweloperów lipcu minimalnie drgnęły do góry w większości obserwowanych miast. Spadek odnotowany tylko w jednym. Mimo to kupujący wrócili na rynek, choć wciąż nie jest ich tylu, co na początku roku, a tym bardziej w minionym roku.
Trzy sposoby na sprawne urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim
Urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim wydaje się być czasochłonnym zadaniem. Jaki kolor farby wybrać? Kupić sofę czy narożnik? Aby uniknąć przytłaczających pytań, mamy trzy sprawdzone porady, dzięki którym dekoracja przyszłego "M" stanie się prostym zadaniem.
Tracąca pęd inflacja. Czy można się spodziewać wyhamowania wzrostu cen?
Tylko 12% Polaków nie widzi wpływu inflacji na codzienne decyzje. Równocześnie 41% respondentów określa, że musiała zrezygnować z części wydatków w tym: z usług, które nie były pierwszej potrzeby (29%) czy wysokobudżetowych zakupów (12%). Natomiast prawie połowa społeczeństwa (47%) nie miała konieczności ograniczenia wydatków, jednak przez rosnące ceny zaczęła planować i kontrolować codzienne zakupy.
Przekształcanie budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne - Rząd pracuje nad ułatwieniami
Przekształcanie budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne ma zostać ułatwione. W ciągu 2 lat od wprowadzenia przepisów obowiązywać będą preferencyjne warunki przebudowy - brak pozwolenia na budowę i zgłoszenia odbioru dla prac nienaruszających konstrukcji.
Polacy niechętnie zakładają własne firmy, coś drgnęło ale bez rewelacji
W I półroczu br. do rejestru CEIDG wpłynęło o 3,2% więcej wniosków dot. otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej niż rok wcześniej. Obecnie średnia miesięczna jest bliska 26 tys. Eksperci uważają, że niewielkie wzrosty wynikają po części z poprawy sytuacji pandemicznej, ale także częściowo są przejawem optymalizacji podatkowych. Prognozują, że w II półroczu 2022 r. będzie dużo gorzej, niż jest teraz.
Większość społeczeństwa sceptyczna wobec oszczędzania energii
Oszczędzanie energii bez entuzjazmu. Sondaż United Surveys dla DGP i RMF pokazuje, że 3/5 ankietowanych nie zmieni nawyków pomimo wysokich taryf.
Mieszkanie dla studenta na wynajem. Wysokie czynsze = większe zainteresowanie akademikami
Znalezienie tanich mieszkań na wynajem jest coraz większym problemem dla studentów. W roku akademickim 2022/2023 nie obędzie się bez castingów organizowanych przez właścicieli mieszkań - ustaliła PAP.
Co zmieniła nowa ustawa deweloperska?
Od dnia 1 lipca 2022 r. obowiązuje ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym - czyli tzw. nowa ustawa deweloperska. Szeroko komentowana, nierzadko krytykowana regulacja, stopniowo zacznie oddziaływać na prawa i obowiązki sprzedawców i nabywców lokali i domów.
Wakacyjna podróż samochodem elektrycznym, 5 rad na urlop bez stresu
Coraz więcej kierowców wybiera samochody elektryczne. W czasie dalszych podróży zmagają się oni z ograniczeniami związanymi z zasięgiem oraz czasem ładowania pojazdów. Ekspert z SEAT S.A. daje 5 cennych wskazówek, jak w pełni wykorzystać podróże w 100% elektryczne. Planowanie trasy, racjonalne korzystanie z klimatyzacji i utrzymywanie poziomu naładowania baterii między 30% a 80% - to tylko niektóre z jego zaleceń.
Remont dachu a bezpieczeństwo
Remont dachu często jest przeprowadzany w okresie letnim. Tego typu praca, nawet w przypadku niewielkiego domu, wiąże się z wykonywaniem czynności na wysokości, a zatem niesie za sobą więcej zagrożeń niż zwykłe działania budowlane. W związku z tym dekarze powinni uważnie pilnować swojego bezpieczeństwa. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu zasad BHP, właściwym wyposażeniu w środki ochrony indywidualnej oraz – co już nie jest takie oczywiste – postawieniu na odpowiednie materiały budowlane.
Polisa dla auta elektrycznego
AC jest szczególnie ważne dla samochodów elektrycznych. Na co zwrócić uwagę?
Jakie auta najchętniej wybierają przedsiębiorcy?
Badania Automarket.pl wskazują, że 78 proc. przedsiębiorców poszukuje nowego auta, ale aktualna sytuacja powoduje, że skupiają się na rynku wtórnym – wg danych platformy ponad połowa przedsiębiorców decyduje się na pojazdy w wieku 4-5 lat, a tylko 12 proc. na roczne auta. Wg PZPM w czerwcu 2022 roku liczba rejestracji nowych aut osobowych na REGON była o 15,2 proc. niższa niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy stanowią jednak 71 proc. rynku.
Liczba mieszkań dostępnych w programie Mieszkanie bez wkładu własnego
Jak w największych miastach zmienia się oferta lokali spełniających kryteria cenowe programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poradnik Rzecznika Finansowego
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców może okazać się pomocą dla osób, które mają problem ze spłatą raty kredytu hipotecznego. Jest on dobrą alternatywą, dla osób, które nie chcą albo mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Skorzystać mogą z niego nie tylko kredytobiorcy „złotowi”, ale również tacy, którzy zaciągnęli kredyt w walucie obcej. Pomoc może zostać udzielona maksymalnie aż na okres 36 miesięcy.
Dodatek węglowy. 3 tys. zł będzie można wydać nie tylko na zakup węgla
Sejm przyjął ustawę o dodatkach węglowych w piątek 22 lipca. Brak kryterium dochodowego jest jednym z bardziej krytykowanych zapisów projektu.