REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatnik, Ulgi podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga sponsoringowa - jakie korzyści podatkowe dla firm?

Ulga sponsoringowa dla przedsiębiorców. Na czym polega? Jakie oszczędności podatkowe mogą się pojawić? Jakie koszty można odliczyć?

Zmiany podatkowe dla przedsiębiorców wspierających Ukraińców

Rząd wprowadził ulgi podatkowe dla przedsiębiorców udzielających pomocy Ukraińcom - w odpowiedzi na wspólny apel Rady Przedsiębiorczości i Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Obejmują one m.in. możliwość odliczenia przekazanych na ten cel darowizn od podstawy opodatkowania PIT i CIT odpowiednio do kwoty 6% lub 10% dochodu, 0% stawkę VAT na dostawy pomocowe, czy zaniechanie poboru ryczałtu od dochodów spółek.

Polski Ład a zmiana formy opodatkowania

Polski Ład - zmiana formy opodatkowania. Coraz mniej czasu pozostało tym przedsiębiorcom, którzy chcieliby dokonać zmiany w sposobie rozliczania się z fiskusem. Do kiedy możliwa jest zmiana formy opodatkowania?

Ulgi podatkowe: Ponad 45% Polaków nie chce ulg podatkowych dla innowacyjnych firm

Ponad 40% rodaków opowiada się za całkowitym lub częściowym zwolnieniem innowacyjnych firm działających w Polsce z płacenia podatków lub innych danin publicznych. Nieco więcej, bo przeszło 45%, jest temu przeciwnych. Zdaniem ponad 61% badanych, ewentualna ulga powinna zależeć od kraju pochodzenia kapitału. 73% ankietowanych w tej grupie dodatkowo uważa, że ulgowo trzeba traktować tylko rodzime podmioty. Natomiast komentujący wyniki eksperci zwracają uwagę na to, że nasza gospodarka ewidentnie potrzebuje innowacyjnych biznesów i to nawet tych z obcym kapitałem, bo to też jest dla nas korzystne. Jednocześnie ubolewają nad tym, że w świadomości społecznej brakuje szerszej wiedzy na ten temat.

REKLAMA

Ulga badawczo-rozwojowa a usprawnienia informatyczne działalności

Ulga badawczo-rozwojowa jest atrakcyjnym narzędziem służącym zwiększeniu efektywności podatkowej przedsiębiorców, którzy inwestują w nowe technologie w firmie. Pomimo że ulga B&R pozwala na kilkukrotne odliczenie wydatku, raz jako kosztu uzyskania przychodu, raz w ramach B&R, to jednak wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu ma obawy i nie korzysta z tej preferencji. Główna obiekcja dotyczy kwalifikacji projektów oraz związanych z nimi wydatków do działalności badawczo-rozwojowej. Jedna z takich spraw była przedmiotem rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie (wyroki NSA z 25 sierpnia 2021 r., sygn. akt II FSK 138/19 i II FSK 139/19).

Czym jest ulga IP BOX?

Ulga IP BOX stała się dla wielu pracowników z branży IT „świętym Graalem”, bo łączy się z preferencyjną stawką podatkową. Co na to Fiskus?

Czy będzie ulga dla samozatrudnionych?

Senat przyjął uchwałę ws. wniesienia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmian w Prawie Przedsiębiorców. Projekt przewidujący wprowadzenie ulgi na wypoczynek dla samozatrudnionych zostanie teraz skierowany do Sejmu.

Będzie wyższy limit przychodów uprawniających do korzystania z 9-proc. stawki CIT

Podwyższenie limitu przychodów z bieżącego roku podatkowego, z 1,2 mln euro do 2 mln euro, uprawniających do korzystania z obniżonej 9-proc. stawki podatku CIT - zakłada projekt ustawy resortu finansów. MF chce powiązać wysokość płaconego przez duże firmy podatku z miejscem uzyskiwania dochodu.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna 2020 nie dla wszystkich. Kto może z niej skorzystać?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych. Składając PIT za 2019 r. odzyskać można nawet 53 tys. zł.i budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Czy niewykorzystana kwota ulgi termomodernizacyjnej przepada?

Ulgi podatkowe dla firm pomagających w walce z koronawirusem

W związku z obecną sytuacją nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, wiele firm zmaga się z ogromnymi problemami. W tym celu rząd przygotował ustawę - tzw. „Tarczę antykryzysową”, która ma ułatwić firmom funkcjonowanie i pozwolić im przetrwać ten trudny czas. Dodatkowo dla firm, które chcą przyłączyć się do pomocy z walką z wirusem, przewidziano pewne zwolnienia podatkowe.

Rejestracja podatnika dla celów podatku VAT w biurze wirtualnym? Według NSA niedopuszczalna

W wyroku z 13 listopada 2019 r. (sygn. I FSK 1363/17), Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował możliwość zarejestrowania działalności podatnika dla celów podatku od towarów i usług pod adresem biura wirtualnego. To kolejne orzeczenie, które ogranicza podatnikom swobodę wyboru siedziby.

Kiedy sprzedawca może wystawić fakturę przed wydaniem towaru nabywcy

Czy podatnik może wystawić fakturę przed wydaniem towaru klientowi? Kontrahent (firma handlowa) chce otrzymać fakturę przed wydaniem towaru.

Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i rozlicza się na podstawie pkpir. Za każdy miesiąc płaci całą należną zaliczkę. We wrześniu 2018 r. zorientowała się, że w kwietniu 2018 r. popełniła błąd i nie uwzględniła w pkpir za ten miesiąc jednej z faktur sprzedażowych. Do jakiego miesiąca doliczyć przychód z tej faktury? Do kwietnia czy do września? Jak postąpić z zaliczką na podatek?

Rzecznik Praw Podatnika 2019 - czy jest potrzebny?

Niedawno powołano Rzecznika Praw Przedsiębiorców, Czy Rzecznik Praw Podatnika będzie zatem potrzebny?

Rzecznik Praw Podatnika – nowa instytucja od 2020 r.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika. Ma on wzmocnić pozycję podatnika w stosunku do organów skarbowych.

Wyroki sądów administracyjnych w sprawach podatkowych - tylko 25% korzystnych dla podatników

W 2017 roku sądy administracyjne (WSA i NSA) wydały w sumie 27 tys. wyroków w sprawach podatkowych. Orzeczeń uchylających decyzje fiskusa było 25 proc. Część sądowych rozstrzygnięć w sprawach podatkowych budzi zastrzeżenia tak ekspertów, jak i samych podatników. Ich zdaniem to efekt nie tylko profiskalnej wykładni, lecz także niedoskonałości przepisów.

Czy będą nowe ulgi podatkowe dla informatyków?

Rynek IT w Polsce przyciąga inwestycje i pracowników z zagranicy. Jednak inne kraje regionu też mają swoje atuty, np. rozbudowaną infrastrukturę informatyczną. Zdaniem ekspertów, do zachowania konkurencyjności konieczne są zmiany przepisów. Skorzystaliby na tym nie tylko pracodawcy, ale też zatrudnieni specjaliści. Tymczasem Ministerstwo Finansów, poważnie zastanawia się nad wprowadzeniem nowej ulgi podatkowej. Pod koniec ubiegłego roku znowelizowano regulacje dotyczące stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu. Popyt na informatyków przewyższa podaż, a rola tego zawodu będzie wzrastać.

Co podatnik może zrobić w przypadku przewlekłego prowadzenia postępowania lub kontroli celno-skarbowej

Kontrola celno-skarbowa powinna być zakończona bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia jej wszczęcia (art. 63 ust. 1 ustawy o KAS). Co jednak zrobić w przypadku, gdy kontrola ta przedłuża się – według podatnika zazwyczaj z przyczyn nieuzasadnionych?

Powiadomienia w sprawie korekty JPK_VAT

W elektronicznym narzędziu ANALIZATOR_JPK kompleksowo sprawdzono już 650 mln faktur z Jednolitych Plików Kontrolnych dla potrzeb VAT (JPK_VAT) za styczeń 2018 r. Podatnicy, u których pojawiły się niezgodności, otrzymają powiadomienia z Ministerstwa Finansów z prośbą o weryfikację przesłanych JPK_VAT.

NIP w 2018 - jak go uzyskać i jak zgłaszać zmiany

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące zarejestrowanym podatnikiem VAT lub niebędące płatnikiem podatków lub składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne posługują się tylko numerem PESEL, który jest identyfikatorem obywatela w kontaktach z urzędem skarbowym. Jako przedsiębiorca, będziesz najczęściej posługiwał się identyfikatorem podatkowym NIP. Poniżej znajdziesz informacje, jakie są zasady dokonywania zgłoszenia NIP oraz aktualizacji danych.

Jak ustalić proporcję i preproporcję na 2018 r. i przeprowadzić korektę roczną

W deklaracji VAT-7 i JPK_VAT za styczeń 2018 r. podatnicy, którzy odliczali VAT ustalany według proporcji lub preproporcji, muszą rozliczyć korektę roczną. Pierwszym krokiem jest ustalenie ostatecznego wskaźnika preproporcji i proporcji, który będzie stosowany również do odliczeń VAT w 2018 r. Następnie należy ustalić kwoty VAT naliczonego podlegające korekcie. Do korekty mogą być zobowiązani również podatnicy, którzy zmienili przeznaczenie kupionych środków trwałych.

Koszty egzekucji podatków, czyli ile podatnik płaci za ściągnięcie należności przez fiskusa

Z różnych względów może dojść do sytuacji, w której podatnik nie może albo nie chce zapłacić podatku, który został już określony - czy to w deklaracji złożonej przez podatnika, czy też w decyzji wymiarowej organu podatkowego. W takiej sytuacji następuje wszczęcie postępowania egzekucyjnego, które ma doprowadzić do przymusowego ściągnięcia należności na rzecz fiskusa. Oczywiście, podatnik musi ponieść koszty tego postępowania.

Ulgi podatkowo-celne dla rezydentów wolnej strefy ekonomicznej „BREST” Białoruś

Działalność wolnych stref ekonomicznych na Białorusi regulują generalnie dwa akty prawne: Ustawa o wolnych strefach ekonomicznych na Białorusi (z dnia 7 grudnia 1998 r. nr 213-3) oraz Ustawa o inwestycjach (z dnia 12 lipca 2013 r. nr.53-3). Rezydentem wolnej strefy ekonomicznej „BREST” (dalej: WSE „BREST”) może być osoba prawna bez względu na formę własności. Założycielami z kolei tych osób prawnych mogą być osoby krajowe (białoruskie) oraz zagraniczne, w tym Polskie (osoby fizyczne oraz osoby prawne).

Elektroniczna ewidencja VAT już od 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że już od 1 stycznia 2018 r. podatnicy składający VAT-7 lub VAT-7K będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT.

Już od 1 stycznia 2018 r. jeden przelew na własny rachunek w ZUS

Składki już niedługo będzie można wpłacać na jeden indywidualny rachunek w ZUS. Już 1 stycznia 2018 r. skorzystają z tego firmy, przedsiębiorcy, jak również osoby samozatrudnione.

Nowe prawo dla przedsiębiorców w Sejmie

Przygotowany przez resort gospodarki projekt Prawa działalności gospodarczej zakłada wzmocnienie praw przedsiębiorców. W myśl projektu niedające się usunąć wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy.

Asystent przedsiębiorcy od września - pilotaż

Od września br. rusza pilotażowy program, w ramach którego ok. 100 asystentów podatnika będzie pomagało mikroprzedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Pilotaż ma trwać do końca roku i po tym czasie asystenci podatnika pojawią się we wszystkich urzędach skarbowych w Polsce.

Prezydent podpisał ustawę o administracji podatkowej

Podpisana przez Prezydenta ustawa o administracji podatkowej zawiera regulacje dotyczące obsługi i wsparcia podatnika, m. in. powołana zostanie instytucja asystenta podatnika, który pomoże zaczynającym działalność gospodarczą przedsiębiorcom w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych przez pierwsze 18 miesięcy działalności.

In dubio pro tributario w Sejmie

Zasada in dubio pro tributario, czyli rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika, ma szansę na uchwalenie w tej kadencji. Do Sejmu trafił projekt prezydencki, który daje możliwość jej wprowadzenia.

Powstanie specjalny program do walki z przestępczością "białych kołnierzyków"

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z Ministerstwem Finansów i Prokuraturą Generalną, powstał projekt Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020. Program ma na celu ograniczenie przestępczości gospodarczej, która jak twierdzi MSW - systematycznie wzrasta.

Nowe standardy kontaktów telefonicznych urzędników z podatnikami

Resort finansów chce, aby urzędnicy skarbowi kontaktowali się z podatnikami telefonicznie. Jeżeli okaże się, że sprawę da się załatwić tym kanałem, podatnik nie będzie musiał składać żadnych dodatkowych wyjaśnień, bo urzędnik sporządzi odpowiednią notatkę z rozmowy. Jeśli jednak wizyta podatnika w urzędzie będzie konieczna, zaproszenie też zostanie przekazane przez telefon.

Zalety wniosku o interpretację podatkową

Do obowiązków fiskusa należy pomaganie podatnikowi w zrozumieniu przepisów prawa podatkowego. Służą do tego interpretacje podatkowe, wydawane na wniosek samego podatnika. Taka „porada u źródła” jest wielce korzystna – chroni m.in. przed karnymi odsetkami albo nadpłatą podatku.

Kiedy zdecydować się na podatek liniowy?

Przedsiębiorcy osiągający wysokie dochody, przekraczające 85 528 zł powinni zastanowić się nad przejściem na podatek liniowy. Zmiany formy opodatkowania mogą dokonać wraz z początkiem nowego roku. Jakie są zalety podatku liniowego?

Ulgi podatkowe na prace badawczo - rozwojowe

Konfederacja Lewiatan proponuje wprowadzenie ulg podatkowych na prace badawczo – rozwojowe, z których mogliby skorzystać przede wszystkim mikro i małe przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy powinni mieć również prawo odpisu z tytułu prowadzonych prac.

Przepisy podatkowe będą prostsze dla podatników

Nowo powołana Rada Podatkowa przy ministrze finansów licząca 25 ekspertów będzie opiniowała projekt zmian w przepisach podatkowych. Mają one być prostsze i bardziej przyjazne dla podatników. Rada ma wspierać resort również we wprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Kto będzie mógł skorzystać z interpretacji ogólnej?

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt zmian w Ordynacji podatkowej, aby stała się ona bardziej przyjazna dla podatnika. Przygotowane zostały odpowiednie rekomendacje, m.in. dotyczące możliwości korzystania przez podatnika z interpretacji ogólnej. Resort chce również zmniejszyć represyjność przepisów karno – skarbowych.

Wyższe ulgi na dzieci przy rozliczeniu za 2014 r.

Projekt ustawy, wprowadzającej wyższe ulgi na dzieci został zaakceptowany przez rząd. Nowe zasady rozliczania ulg obejmą rodziny z trójką i więcej dzieci. Od 2015 r. odpis na trzecie dziecko wzrośnie o prawie 332 zł, a na czwarte i kolejne – o prawie 476 zł. Z nowych zasad będzie już można skorzystać przy rozliczeniu za 2014 r.

Zwiększenie komunikacji elektronicznej z fiskusem

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma umożliwić m.in. wstępne wypełnianie deklaracji podatkowych przez administrację.

Możliwy wzrost ulgi podatkowej na dzieci w 2015 r.

3 września 2014 r. rząd przyjął wstępnie projekt budżetu na 2015 r. Przedstawione propozycje obejmą m.in. wzrost ulgi podatkowej na dzieci. Równocześnie jednak nastąpi zamrożenie funduszu płac w budżetówce.

Kiedy dochody dzieci pozbawiają ulgi prorodzinnej?

W niektórych sytuacjach podjęcie pracy przez dziecko może spowodować utratę prawa do ulgi prorodzinnej i uprawnienia do rozliczenia jako samotny opiekun. Jest to uwarunkowane wysokością dochodu, jego źródłem, a także wiekiem potomstwa.

Ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych, które mają na celu tworzenie nowych miejsc pracy i inwestycji. Zaletą SSE są preferencyjne warunki prowadzenia tam działalności w postaci ulg podatkowych.

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić list ostrzegawczy

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić tzw. listów ostrzegawczych, które nie wpłyną na poprawę przestrzegania przepisów podatkowych przez nieuczciwych podatników, jak i na wykrywalność przestępstw podatkowych. Pogorszeniu ulegnie sytuacja prawno – podatkowa firm, które prowadzą uczciwie działalność w dobrej wierze w nie działają w celu popełnienia przestępstwa - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Szczególna 55 proc. stawka podatku

26 czerwca 2014 r. w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele strony rządowej oraz organizacji pracodawców.

Jak można skorzystać z ulg podatkowych?

Zabierając się do sporządzania rocznego zeznania podatkowego warto zwrócić uwagę na ulgi podatkowe, jakie można w nim ująć. Oczywiście, żeby było to w ogóle możliwe, konieczne jest spełnienie pewnych kryteriów. Jak można skorzystać z ulg podatkowych?

Ulgi i odliczenia od dochodu

Najbardziej znaną ulgą odliczaną od dochodu jest ulga rehabilitacyjna, która pozwala na odliczenie wydatków na leki, samochód oraz leczenie specjalistyczne. W wyniku odliczeń podatnikom obniży się podatek nawet o kilkaset złotych.

Ulga na Internet nie dla wszystkich

Obecnie ulga na Internet wciąż funkcjonuje i podatnicy mogą z niej korzystać, jednak w ograniczonym zakresie. Uprawnieni do odliczenia są tylko Ci podatnicy, którzy jeszcze nie odliczali tej ulgi bądź w roku poprzednim skorzystali z tego prawa pierwszy raz. Wysokość ulgi oraz dokumenty konieczne do odliczenia nie uległy zmianie.

Kto może odliczyć ulgę na Internet?

Najbardziej popularna ulga odliczana od dochodu w zeznaniu rocznym, czyli ulga na Internet nie jest dostępna już dla wszystkich podatników. W zeznaniu do fiskusa za 2013 r. pierwszy raz ulgę rozlicza się wedle nowych zasad. Kto może zatem odliczyć ulgę?

W jaki sposób odliczyć ulgę na dzieci?

Odliczenie ulgi prorodzinnej w całości to nie lada wyzwanie dla rodziców. Nie zawsze bowiem wiedzą dokładnie czy ulgę mogą odliczyć w całości, czy tylko w części i za jaki dokładnie miesiąc. W jaki sposób należy odliczyć ulgę na dzieci?

Obowiązują nowe wzory formularzy NIP

Od 9 kwietnia 2014 r. obowiązują już nowe wzory formularzy NIP. Jakie wzory zmieniły się dla przedsiębiorców?

Handlujący gruntem bez zwolnień w PIT

Podatnicy trwale i w sposób zorganizowany zajmujący się handlem gruntami z nastawieniem na zysk muszą zapłacić VAT. Nie będą mogli jednakże skorzystać z odliczenia ulgi mieszkaniowej w rozliczeniu rocznym. Tak wynika z sentencji wyroku NSA.

REKLAMA