REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe dla firm pomagających w walce z koronawirusem

Ulgi podatkowe dla firm pomagających w walce z koronawirusem
Ulgi podatkowe dla firm pomagających w walce z koronawirusem
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z obecną sytuacją nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, wiele firm zmaga się z ogromnymi problemami. W tym celu rząd przygotował ustawę - tzw. „Tarczę antykryzysową”, która ma ułatwić firmom funkcjonowanie i pozwolić im przetrwać ten trudny czas. Dodatkowo dla firm, które chcą przyłączyć się do pomocy z walką z wirusem, przewidziano pewne zwolnienia podatkowe.

REKLAMA

„Tarcza antykryzysowa” zapowiadana przez rząd dotyczy wprowadzenia ułatwień dla firm, takich jak: odroczenia płatności podatków, zwolnienia ze składek ZUS dla niektórych grup podatników, czy odroczenia terminów składania sprawozdań dla osób fizycznych. Z drugiej strony - pomimo licznych problemów - przedsiębiorcy włączają się w pomoc różnym instytucjom, które walczą o życie pacjentów zarażonych koronawirusem. W związku z tym, dla firm, które chcą i są w stanie przyłączyć się do pomocy, przewidziano pewne ulgi i zwolnienia podatkowe.

REKLAMA

- We wspomnianej już Tarczy antykryzysowej wprowadzono odliczenie darowizn przekazanych w 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19 na rzecz: wskazanych podmiotów leczniczych świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny; Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Epidemicznych. Darowizny na te cele nie będą podlegały limitowaniu i co ważne, mogą mieć postać pieniężną oraz rzeczową – mówi Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland.

Ponadto odrębnym rozporządzeniem wprowadzono stawkę 0% VAT dla wyprodukowanych lub kupionych przez firmy produktów przekazanych na walkę z koronawirusem. Dotyczy to, m.in. wyrobów medycznych i produktów leczniczych, takich jak środki dezynfekujące, maseczki i kombinezony ochronne.

- Co istotne, rozporządzenie ma moc wsteczną, a więc stawka 0% obowiązuje od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 roku – dodaje ekspertka.

Towary objęte "zerową" stawką VAT to, m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z 20 maja 2020 r. o wyrobach medycznych
  • Szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna
  • Produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne
  • Produkty biobójcze - wyłącznie środki dezynfekujące
  • Specjalistyczne testy diagnostyczne
  • Środki ochrony indywidualnej - wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

REKLAMA

Warunkiem do skorzystania ze stawki „0%” jest przekazanie tych materiałów/towarów na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych lub szpitali zakaźnych przekształconych w jednoprofilowe szpitale zakaźne (tzw. szpitale jednoimienne). Dodatkowo przekazywane materiały/towary muszą być przeznaczone na cele związane ze zwalczaniem, zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2, profilaktyką i zwalczaniem jego skutków. Konieczne jest udokumentowanie darowizny umową.

Oczywiście bez zmiany zostaną dotychczas obowiązujące odliczenia darowizn na cele związane z pożytkiem publicznym, czy stosowaniem zwolnienia VAT w przypadku przekazywania organizacjom pożytku publicznego produktów spożywczych.

[RAPORT] KORONAWIRUS - podatki, prawo pracy, biznes

Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

*******

ECOVIS Legal Poland Pruś i Wspólnicy Kancelaria Prawna sp.k. spółka komandytowa powstała w 2002 roku. ECOVIS LEGAL POLAND świadczy usługi prawne przedsiębiorcom w Polsce – zarówno firmom już tutaj działającym, jak i tym, które działalność i inwestycje dopiero w Polsce planują. Kancelaria Prawna ECOVIS Legal Poland świadczy usługi z zakresu prawa podatkowego oraz innych dziedzin prawa. Firma członkowska międzynarodowej grupy doradczej Ecovis International, obecnej w ponad 70 krajach na świecie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA