REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ceny, Gaz ziemny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ropa naftowa Brent drożeje, a tanieje - WTI

W piątek rano 2 grudnia po godz. 8.20 ropa naftowa Brent na giełdzie w Londynie drożała o 0,16 proc. do 87,02 dol. za baryłkę. Spadek o 0,07 proc., do 81,20 dol. za baryłkę notowała natomiast ropa naftowa WTI w Nowym Jorku.

Gaz ziemny tanieje do 136 euro za MWh

W czwartek 2 grudnia po godz. 9 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 2,33 proc., do 136 euro za MWh. Notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty spadają o 2,32 proc., do 137 euro za MWh.

PIE: nastroje w przemyśle słabsze niż w największych gospodarkach Europy

Wskaźnik PMI dla przemysłu poniżej 50 pkt. sygnalizuje kurczenie się sektora w Polsce. Nastroje w polskim przemyśle są słabsze niż w największych gospodarkach Europy – wskazał w czwartek kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sergiej Druchyn.

Gaz ziemny drożeje do 144,9 euro za MWh

W środę 30 listopada po godz. 17.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych drożeje o 6,41 proc., do 144,9 euro za MWh. Rośnie również cena gazu ziemnego w kontraktach na luty - o 6,52 proc., do 145,8 euro za MWh.

REKLAMA

Tauron: w niektórych przypadkach potrzebna zmiana umowy, by skorzystać z Tarczy Solidarnościowej

Tarcza Solidarnościowa. Skorzystanie z rozwiązań rządowej Tarczy Solidarnościowej, ograniczającej wzrost cen prądu, w niektórych przypadkach wymaga zmiany umowy dotyczącej dostaw energii - wynika z informacji grupy Tauron. Dotyczy to klientów, którzy zawarli umowy z gwarancją stałej ceny prądu.

Dyrektor PIE: najbardziej w Polsce mogą drożeć żywność i usługi

Najbardziej w Polsce mogą jeszcze drożeć żywność i usługi - ocenił w środę dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak, komentując najnowsze dane o inflacji w kraju.

Gaz-System: gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada tego roku gazociąg podmorski Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m sześciennych gazu rocznie - poinformował w środowym komunikacie Gaz-System.

Spadek inflacji wskutek m.in. niższych cen paliw i wyhamowania tempa wzrostu cen żywności

Do pierwszego od roku spadku inflacji przyczyniły się m.in. niższe ceny paliw i wyhamowanie tempa wzrostu cen żywności - podali w środowym komentarzu analitycy PKO Banku Polskiego, odnosząc się do danych GUS. Dodali, że na koniec roku CPI spadnie do poziomów jednocyfrowych.

REKLAMA

Ekspert o danych GUS: konsumpcja prywatna "praktycznie otarła się o stagnację"

W końcówce roku i na początku 2023 dynamika PKB będzie się obniżać, odzwierciedlając recesję w sektorze konsumenta; konsumpcja prywatna "praktycznie otarła się o stagnację" - wskazało w środę PKO BP komentując dane GUS. Jak dodano, struktura PKB staje się mniej inflacjogenna.

Ekspert o inflacji: dla konsumentów istotny jest spadek cen energii

Inflacja w listopadzie jest pierwszym spadkiem od lutego 2022 r., co jest zaskoczeniem dla ekonomistów. Z perspektywy konsumentów istotny jest spadek cen nośników energii, głównie węgla, w ciągu miesiąca – ocenił ekspert ekonomiczny Lewiatana Mariusz Zielonka.

Które branże najbardziej poszkodowane przez inflacje

Największe straty inflacyjne: energochłonne firmy produkcyjne – małe i średnie przedsiębiorstwa z tej kategorii zwiększyły w III kw. faktury średnio o 16,9%, a nośniki energii podrożały o ponad 40%.

Presja inflacyjna stopniowo słabnie

Spodziewamy się, że inflacja w listopadzie wzrośnie do 18,0 proc. licząc rok do roku, co oznacza zatrzymanie się tempa wzrostu cen w gospodarce - prognozuje dla PAP ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg.

Prognoza: nieznaczny spadek inflacji, żywność dalej droga

Prognozujemy, że inflacja w listopadzie spadła do 17,7 proc. z 17,9 proc. w październiku. Jeśli nie liczyć lutowego spadku inflacji, spowodowanego wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej, będzie to pierwszy spadek inflacji od połowy 2021 r. – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.

Prognoza: inflacja w listopadzie 18%

Inflacja w listopadzie wyniesie 18 proc. r/r - przekazał PAP główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki. Dodał, że inflacja bazowa wzrośnie z 11 do 11,4 proc. r/r, co może świadczyć o utrwaleniu trendu wzrostu cen.

Gaz ziemny drożeje w granicach 0,25-1,02 proc.

W środę rano 30 listopada gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych drożeje o 0,25 proc., do 136,50 euro za MWh. Rośnie również cena gazu ziemnego w kontraktach lutowych o 1,02 proc.

Europa importuje drogą morską rekordową ilość rosyjskiego LNG

Europa importuje rekordową ilość rosyjskiego gazu drogą morską, co pokazuje, że nie pozbyła się ona całkowicie zależności od niego, nawet jeśli transport rurociągami został znacząco wstrzymany - zauważa we wtorek "Financial Times".

Początek światowego wyścigu o gaz skroplony

Światowy wyścig o dostęp do skroplonego gazu ziemnego (LNG) dopiero się rozpoczyna - ocenia we wtorek belgijski "De Standaard”. Dziennik informuje, że Chiny zawarły w ubiegłym tygodniu z Katarem najdłuższy w historii kontrakt na dostawę tego surowca.

KRD: długi handlu wzrosły do 2,07 mld zł

Zaległości przedsiębiorstw z branży handlowej wzrosły do 2,07 mld zł. W najtrudniejszej sytuacji są firmy zajmujące się m.in. sprzedażą hurtową i detaliczną żywności oraz napojów - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Gaz ziemny we wtorek drożeje w granicach 1,5-2,6 proc.

Gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach grudniowych drożeje o 2,61 proc., do 126,50 euro za MWh. Rośnie również cena gazu ziemnego w kontraktach styczniowych o 2,63 proc. oraz lutowych - o 1,57 proc.

Ropa w poniedziałek rano tanieje o prawie 3 proc.

Ceny ropy na giełdzie. W poniedziałek rano 28 listopada ropa Brent tanieje o 2,82 proc. do 81,27 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI spada o 2,69 proc. do 74,23 dolarów za baryłkę.

Ceny miedzi w Londynie w dół z powodu protestów covidowych w Chinach

Ceny miedzi. Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje w reakcji na doniesienia o protestach covidowych w Chinach. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie jest wyceniany niżej wobec 8.008,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Gaz ziemny w poniedziałek rano tanieje

Gaz ziemny. W poniedziałek rano 28 listopada gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach grudniowych tanieje do 122,37 euro za MWh. Spadają też ceny gazu z dostawą w styczniu - do ok. 126,87 euro za MWh oraz lutym - do 128,44 MWh.

Inflacja obniżyła poziom ekonomiczny większości konsumentów

Inflacja a kondycja finansowa konsumentów w Polsce pod koniec 2022 r. Nie widać optymizmu. Wzrost cen wpływa negatywnie na finanse aż 87% osób w naszym kraju, ale nie tylko na nie. Koszty życia, które rosną szybciej niż nasze pensje, źle wpływają na ogólne samopoczucie Polaków (70%).

Handel hurtowy w październiku 2022 i nowe zamówienia w przemyśle

Handel hurtowy w Polsce 2022. GUS zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego w październiku 2022 roku.

Analityk: bardzo wolny wzrost sprzedaży detalicznej i budownictwa w najbliższych kwartałach

Sprzedaż detaliczna i produkcja budowlana są na mizernym poziomie, w najbliższych kwartałach oba sektory będą rozwijać się w bardzo wolnym tempie - uważa Sergiej Druchyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując dane GUS.

Zaproponowany przez KE pułap cenowy na gaz to w dużej mierze iluzja

Po miesiącach oczekiwania Komisja Europejska w końcu przedstawiła swoją formalną propozycję pułapu cenowego na gaz, aby pomóc UE uniknąć wygórowanych cen energii w przyszłym roku; jasne jest jednak, że Bruksela nie chce z niego skorzystać - ocenia przedstawioną przez KE regulację brukselski portal Politico.

Prognoza: dwucyfrowy wzrost cen konsumpcyjnych w 2023 r.

W 2023 roku oczekujemy wciąż wysokiej inflacji bazowej i dwucyfrowego wzrostu cen konsumpcyjnych - ocenili analitycy ING Banku Śląskiego, odnosząc się do opublikowanych w środę danych GUS. Spodziewają się oni spadku PKB w I kwartale przyszłego roku.

Spadek realnych dochodów wpływa negatywnie na sprzedaż detaliczną

Spadek realnych dochodów z coraz większą mocą znajduje odzwierciedlenie w ograniczaniu wydatków konsumentów - napisali analitycy PKO BP w opublikowanym w środę komentarzu do danych GUS.

Wynagrodzenia w firmach zmniejszyły się realnie w październiku o 4%

W ujęciu realnym, czyli po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zmniejszyły się w ubiegłym miesiącu o 4,1 proc. r/r wobec spadku o 2,3 proc. we wrześniu - wskazał w opublikowanym we wtorek komentarzu do danych GUS ekonomista banku Credit Agricole

PIE: rynek pracy stabilny, ale wzrost płac zwolni wskutek spowolnienia gospodarki

Dane z rynku pracy wciąż są stosunkowo dobre, kolejne miesiące będą jednak słabsze - ocenili we wtorek analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do danych GUS. Według ekspertów spowolnienie gospodarcze będzie skutkować słabszym wzrostem płac, ale bez znacznych wzrostów bezrobocia.

Badanie: 36 proc. Polaków chce kupować podczas zimowych wyprzedaży

36 proc. Polaków jest zainteresowanych zakupami podczas sezonu największych wyprzedaży - wynika badania "Polaków Portfel Własny: Polacy na e-zakupach 2022". Dodano, że inflacja, ceny energii sprawiają, że Polacy zaczęli analizować e-wydatki.

Modyfikacja tarczy antyinflacyjnej – co może się zmienić?

Rząd zapewne zdecyduje się na modyfikację rozwiązań tarczy antyinflacyjnej; z tego, co zapowiadał premier Mateusz Morawiecki wynika, że na pewno zostaną utrzymane obniżki podatku VAT na produkty spożywcze - ocenił w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Ubezpieczenia drożeją z powodu niepewności na rynkach

Wzrost popytu na ubezpieczenie transakcji eksportowych wskutek pogarszających się warunków rynkowych oraz wzrost odszkodowań prowadzi do wzrostu kosztów ubezpieczenia

Czy Black Friday pojawi się w sklepach spożywczych

W sklepach spożywczych Black Friday się nie przyjął, w tym roku przez inflację może się to zmienić - ocenił w rozmowie z PAP analityk z Centrum Monitorowania Rynku Marek Zachalski. Wyjaśnił, że w czasach drożyzny klienci poszukują też promocji na żywność, która wcześniej nie była hitem wyprzedaży.

Oszczędności Polaków topnieją ekspresowo, ten stan rzeczy szybko się nie zmieni

Finanse osobiste Polaków w coraz gorszej kondycji. Ceny towarów i usług rosną, uciekając wzrostowi wynagrodzeń, a oszczędności tracą na wartości . Dodatkowo rynkowe stopy procentowe podnoszą raty kredytów hipotecznych.

Blisko 75 proc. mikro i małych firm podniosło ceny średnio o 21 proc. [BADANIE]

Autorzy badania zwrócili uwagę, że w ostatnich miesiącach 39 proc. mikro i małych firm prowadzących sprzedaż produktów i usług w segmencie B2B odnotowało spadek liczby klientów, a 38 proc. - spadek wartości sprzedaży. Z kolei 43 proc. badanych firm sprzedało mniej produktów i usług.

Pączek za 8 złotych za chwilę dla nikogo nie będzie zaskoczeniem?

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie pozostaje w bieżącym kontakcie z piekarzami i cukiernikami z Pomorza Zachodniego. Ceny surowców w IV kwartale roku 2022 zatrzymały się, ale przedsiębiorcy obawiają się ich wystrzału w styczniu 2023 roku oraz w momencie, gdy zmodyfikowana zostanie Tarcza Antyinflacyjna. W gorszej sytuacji niż piekarze są cukiernicy - tutaj widoczny jest nie tylko wzrost cen podstawowych produktów, ale i masła, bakalii, owoców czy mleka.

Inflacja w 2023 roku powyżej 20% [prognoza]

Inflacja w październiku 2022 roku wyniosła 17,9%. Natomiast w I kwartale 2023 roku prognozowane jest przekroczenie poziomu 20%.

PIE: w IV kwartale wzrost PKB spowolni do 1,0-1,5 proc.

W I kwartale polska gospodarka może skurczyć się w porównaniu do 2022 r. - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny komentując dane GUS. Ekonomiści PIE spodziewają się, że w IV kwartale br. wzrost spowolni do 1,0-1,5 proc., a w całym 2023 r. wyniesie ok. 1,5 proc.

Analitycy: inflacja zależna od cen usług i niektórych towarów przemysłowych

Struktura inflacji się zmieni, coraz mniejsze znaczenie będą odgrywać wzrosty cen żywności oraz energii, a rosnąć będą przede wszystkim ceny usług i niektórych towarów przemysłowych - uważają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentując dane GUS.

UOKiK: rozpoczęły się kontrole składów węgla w całej Polsce

Inspekcja Handlowa rozpoczęła kontrole składów węgla w całym kraju; sprawdzi łącznie kilka tysięcy punktów sprzedaży - poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inspektorzy przyjrzą się m.in. cenom i legalności prowadzenia działalności przez sprzedawców.

Ceny w sklepach w październiku wzrosły o 26,1 proc. r/r

Jak wynika z analizy ofert cenowych prawie 41 tys. sklepów, w październiku codzienne zakupy były droższe średnio o przeszło 26% rok do roku. Podwyżki widoczne są we wszystkich dwunastu badanych kategoriach, w każdej – na dwucyfrowym poziomie. Po raz kolejny najmocniej poszły w górę produkty tłuszczowe, tym razem o prawie 49%.

Dane za listopad: indeks koniunktury najgorszy w 2022 r.

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w listopadzie względem października o 5,0 pkt. do poziomu 89,7 pkt. - podał PIE. Listopadowa wartość MIK jest najniższym odczytem w 2022 r. - dodano.

Żywność może zdrożeć o 30%. Prognoza ekonomisty

Ceny produktów spożywczych w sklepach będą jeszcze rosnąć, ponieważ producenci wyczerpali już zapasy środków produkcji i surowców kupowanych po niższych cenach. W przyszłym roku, po kolejnym sezonie, ceny produktów spożywczych w sklepach mogą być droższe nawet o 20-30 proc. rok do roku.

Czy RPP podwyższy stopy procentowe w listopadzie?

Czy RPP wróci do zacieśniania polityki pieniężnej? Wielu analityków przewiduje, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na ten krok. Wpływ na to będzie miała decyzja amerykańskiego banku centralnego.

Mniej klientów w drogeriach z powodu inflacji

Nawet o 24 proc. rdr spadał liczba wizyt w popularnych drogeriach - wynika z analizy UCE Research i Proxi.cloud. Według autorów analizy, spadki potrwają do połowy 2023 r. a są efektem inflacji i zmiany nawyków zakupowych Polaków.

Jak Ukraińcy oceniają standard życia w Polsce

51,1 proc. Ukraińców mieszkających w Polsce twierdzi, że znacząco podniósł im się standard życia - mogą pozwolić sobie na zakup produktów i rzeczy, na które nie było ich stać w ich kraju - podano w badaniu. Różnicy nie widzi 36,7 proc.

Jak zmniejszyć negatywny wpływ inflacji na firmę?

Wysoka inflacja: utrzymujący się wysoki wzrost cen sprawia, że coraz bardziej uwidacznia się negatywna presja na poziom generowanych przez przedsiębiorstwa marż. Jak powinny reagować firmy?

50% firm chce podnieść ceny towarów i usług

Co druga firma deklaruje, że podniesie ceny swoich towarów lub usług, a co trzecia wstrzyma inwestycje – wynika z badania „Skaner MŚP 3Q2022” zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Raport: w najbliższym roku 76 proc. średnich i dużych firm w Polsce chce podnosić ceny

76 proc. średnich i dużych firm w Polsce chce w najbliższych 12 miesiącach podnosić ceny swoich produktów - wskazano w raporcie firmy Grant Thornton. Największy wzrost odsetka firm planujących podwyżki jest w Irlandii, Grecji i Szwecji - podano.

REKLAMA