Ekspert o inflacji: dla konsumentów istotny jest spadek cen energii
REKLAMA
REKLAMA
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. wzrosły rdr o 17,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w środę.
REKLAMA
Minimalny spadek inflacji – tendencja czy chwilowy efekt?
Inflacja w listopadzie jest pierwszym spadkiem od lutego 2022 r., co jest zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy spodziewali się utrzymania inflacji na poziomie 17,9 proc. – przekazał Zielonka. Widać jednak – w jego ocenie – że spadają inwestycje oraz popyt, zwłaszcza w sprzedaży detalicznej, powołując się na szczegółowe dane GUS o PKB za III kwartał (3,6 proc. wzrostu rdr). "Zaskakujące jest to, że nadal firmy mają potężne zapasy materiałów i produktów, a to co sprawia, że nasz PKB spada to inwestycje i właśnie popyt konsumpcyjny. Zapowiadana przez NBP recesja w gospodarce jest coraz bliżej" – stwierdził.
Energia tanieje
Istotny z perspektywy konsumentów jest – jego zdaniem – spadek cen nośników energii, głównie węgla, w przeciągu miesiąca. Zwrócił również uwagę na niższe ceny paliw, co prawdopodobnie jest początkiem obniżania cen w przygotowaniu na powrót VAT na paliwa.
Czy RPP podwyższy stopy procentowe?
"Nie ma takiej siły, która w tej chwili zmusiłaby Radę Polityki Pieniężnej do podwyżek stóp procentowych" – przekazał Zielonka. – "Niepewność, co do dalszych kroków RPP, wróci zapewne w lutym przyszłego roku" – dodał. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA