REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy RPP podwyższy stopy procentowe w listopadzie?

rpp stopy procentowe
rpp stopy procentowe

REKLAMA

REKLAMA

Czy RPP wróci do zacieśniania polityki pieniężnej? Wielu analityków przewiduje, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na ten krok. Wpływ na to będzie miała decyzja amerykańskiego banku centralnego.

Co dalej że stopami procentowymi w 2022?

Podwyżka stóp może mieć jednak charakter symboliczny np. 25 pb., aby z jednej strony pokazać, że Rada coś robi, ale z drugiej podtrzymać ostatnie sygnały zbliżania się całego cyklu wzrostu stóp do końca. Co więcej, słabszy złoty, zwłaszcza w końcówce roku, jest na rękę Narodowemu Bankowi Polskiemu, oznacza bowiem zaksięgowanie sporych zysków z wycen posiadanych rezerw walutowych, czy złota.

REKLAMA

Jaka inflacja w październiku 2022?

Podczas podejmowania przez RPP najbliższej decyzji istotne są również kolejne rekordy inflacji, która według wstępnych danych wyniosła w październiku 17,9%.

Warto wiedzieć, że analitycy Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP pracują obecnie nad prognozami inflacji. Wynikami tych badań Rada Polityki Pieniężnej dysponowała będzie już na najbliższym posiedzeniu. Gdyby okazało się, że na ich podstawie podjęta zostanie decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, w obliczu rekordowo ujemnych, realnych stóp polski złoty miałby prawo powracać do widocznej w poprzednich miesiącach tendencji osłabienia, a ceny obligacji dalej spadać.

Wpływ silnego dolara na stopy procentowe w Polsce

REKLAMA

W sytuacji, w której Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się pozostawić stopy bez zmian, połączenie wciąż rosnącej inflacji w Polsce, ale i rosnących stóp procentowych w pozostałych, głównych bankach centralnych, może wywierać na PLN presję osłabienia, zwłaszcza w kontekście utrzymania wciąż jastrzębiej narracji przez amerykańską Rezerwę Federalną – wskazuje Tomasz Gessner, analityk rynków finansowych Tavex.

Dlaczego z powodu amerykańskich decyzji w Polsce również muszą być podnoszone stopy procentowe? Wynika to z faktu osłabienia naszej waluty do dolara. Jest to istotne z tego względu, że podstawowe surowce jak np. ropa, gaz, węgiel kupujemy właśnie w amerykańskiej walucie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Słabszy złoty na koniec roku? NBP zaksięguje większe zyski z rezerw walut i złota

Polityka pozostałych, najważniejszych banków centralnych to tylko jeden z elementów, które mogą być brane pod uwagę przez Radę Polityki Pieniężnej przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych. W kontekście kursu walutowego warto pamiętać o tym, że słabszy złoty, zwłaszcza w końcówce roku, jest na rękę Narodowemu Bankowi Polskiemu, oznacza bowiem zaksięgowanie sporych zysków z wycen posiadanych rezerw walutowych, czy złota. Zysków, którymi w przeważającej mierze podzielić się będzie można z budżetem państwa. W tym roku w ten sposób do wspólnej kasy trafiło niemal 10,5 mld PLN z ubiegłorocznego zysku NBP. Może to sugerować, że do końca roku Rada Polityki Pieniężnej będzie nieco bardziej powściągliwa w zakresie znaczących podwyżek stóp procentowych i te, jeśli się w ogóle pojawią, będą miały raczej symboliczny charakter.

Źródło: Tavex

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA