REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy RPP podwyższy stopy procentowe w listopadzie?

rpp stopy procentowe
rpp stopy procentowe

REKLAMA

REKLAMA

Czy RPP wróci do zacieśniania polityki pieniężnej? Wielu analityków przewiduje, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na ten krok. Wpływ na to będzie miała decyzja amerykańskiego banku centralnego.

Co dalej że stopami procentowymi w 2022?

Podwyżka stóp może mieć jednak charakter symboliczny np. 25 pb., aby z jednej strony pokazać, że Rada coś robi, ale z drugiej podtrzymać ostatnie sygnały zbliżania się całego cyklu wzrostu stóp do końca. Co więcej, słabszy złoty, zwłaszcza w końcówce roku, jest na rękę Narodowemu Bankowi Polskiemu, oznacza bowiem zaksięgowanie sporych zysków z wycen posiadanych rezerw walutowych, czy złota.

REKLAMA

Jaka inflacja w październiku 2022?

Podczas podejmowania przez RPP najbliższej decyzji istotne są również kolejne rekordy inflacji, która według wstępnych danych wyniosła w październiku 17,9%.

Warto wiedzieć, że analitycy Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP pracują obecnie nad prognozami inflacji. Wynikami tych badań Rada Polityki Pieniężnej dysponowała będzie już na najbliższym posiedzeniu. Gdyby okazało się, że na ich podstawie podjęta zostanie decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, w obliczu rekordowo ujemnych, realnych stóp polski złoty miałby prawo powracać do widocznej w poprzednich miesiącach tendencji osłabienia, a ceny obligacji dalej spadać.

Wpływ silnego dolara na stopy procentowe w Polsce

REKLAMA

W sytuacji, w której Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się pozostawić stopy bez zmian, połączenie wciąż rosnącej inflacji w Polsce, ale i rosnących stóp procentowych w pozostałych, głównych bankach centralnych, może wywierać na PLN presję osłabienia, zwłaszcza w kontekście utrzymania wciąż jastrzębiej narracji przez amerykańską Rezerwę Federalną – wskazuje Tomasz Gessner, analityk rynków finansowych Tavex.

Dlaczego z powodu amerykańskich decyzji w Polsce również muszą być podnoszone stopy procentowe? Wynika to z faktu osłabienia naszej waluty do dolara. Jest to istotne z tego względu, że podstawowe surowce jak np. ropa, gaz, węgiel kupujemy właśnie w amerykańskiej walucie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Słabszy złoty na koniec roku? NBP zaksięguje większe zyski z rezerw walut i złota

Polityka pozostałych, najważniejszych banków centralnych to tylko jeden z elementów, które mogą być brane pod uwagę przez Radę Polityki Pieniężnej przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych. W kontekście kursu walutowego warto pamiętać o tym, że słabszy złoty, zwłaszcza w końcówce roku, jest na rękę Narodowemu Bankowi Polskiemu, oznacza bowiem zaksięgowanie sporych zysków z wycen posiadanych rezerw walutowych, czy złota. Zysków, którymi w przeważającej mierze podzielić się będzie można z budżetem państwa. W tym roku w ten sposób do wspólnej kasy trafiło niemal 10,5 mld PLN z ubiegłorocznego zysku NBP. Może to sugerować, że do końca roku Rada Polityki Pieniężnej będzie nieco bardziej powściągliwa w zakresie znaczących podwyżek stóp procentowych i te, jeśli się w ogóle pojawią, będą miały raczej symboliczny charakter.

Źródło: Tavex

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA