REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia w firmach zmniejszyły się realnie w październiku o 4%

pkb wynagrodzenia inflacja
pkb wynagrodzenia inflacja

REKLAMA

REKLAMA

W ujęciu realnym, czyli po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zmniejszyły się w ubiegłym miesiącu o 4,1 proc. r/r wobec spadku o 2,3 proc. we wrześniu - wskazał w opublikowanym we wtorek komentarzu do danych GUS ekonomista banku Credit Agricole

Wzrost wynagrodzeń nie dogonił inflacji

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2022 r. wyniosło 6.687,92 zł, co oznacza wzrost o 13,0 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,4 proc. W porównaniu z wrześniem 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się minimalnie (o 0,1 proc.).

REKLAMA

Jak zauważył ekonomista Credit Agricole, ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zmniejszyły się w październiku o 4,1 proc. r/r wobec spadku o 2,3 proc. we wrześniu. Wskazał, że z danych o strukturze wzrostu płac wynika, iż za zmniejszenie tempa wzrostu wynagrodzeń ogółem odpowiadała przede wszystkim niższa dynamika płac w dziale „przetwórstwo przemysłowe” (11,2 proc. r/r w październiku wobec 12,6 proc. we wrześniu).

Wzrost wynagrodzeń w poprzednim okresie był częściowo iluzoryczny

REKLAMA

Ponadto - jak dodał - silne spowolnienie wzrostu płac odnotowano w kategoriach „górnictwo i wydobywanie” (10,8 proc. r/r w październiku wobec 24,5 proc. we wrześniu) oraz „wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę” (11,5 proc. r/r wobec 23,2 proc.). W jego ocenie silny spadek dynamik w tych dwóch branżach wskazuje na prawdopodobne wygaśnięcie efektów jednorazowych (wypłat premii, dodatków), które przejściowo podbiły ścieżkę wynagrodzeń we wrześniu.

"Badania koniunktury wśród przedsiębiorstw wskazują na utrzymującą się presję płacową, która ma szeroki zakres. Niemniej jednak podtrzymujemy naszą ocenę, że w warunkach rosnących kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw oraz oczekiwanego spowolnienia wzrostu gospodarczego roczna dynamika wynagrodzeń będzie kształtowała się w lekkim trendzie spadkowym" - zaznaczył ekspert.

Wskazał, że dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się do 2,4 proc. r/r w październiku z 2,3 proc. we wrześniu, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (2,2 proc.) Zauważył, że zatrudnienie zwiększyło się o 7,1 tys. w ujęciu miesięcznym i był to najsilniejszy październikowy wzrost od 2016 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozytywne dane w obszarze zatrudnienia przegrywają ze schłodzeniem gospodarki

REKLAMA

"Uważamy jednak, że lepsze od oczekiwań dane o zatrudnieniu nie są sygnałem pozytywnych zmian tendencji na rynku pracy, jednak są głównie korektą po słabych wrześniowych danych" - zastrzegł Jaworski. Podtrzymał prognozę, zgodnie z którą w kolejnych miesiącach oczekiwane jest dalsze obniżenie rocznego tempa wzrostu zatrudnienia, z uwagi na zmniejszenie popytu na pracę powiązane ze spodziewanym spowolnieniem wzrostu gospodarczego.

Zgodnie z analizą Credit Agricole zwiększenie dynamiki zatrudnienia oraz szybszy spadek realnych płac w sektorze przedsiębiorstw złożyły się na zmniejszenie realnej dynamiki funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia skorygowanego o zmiany cen) do -1,9 proc. r/r w październiku wobec -0,1 proc. we wrześniu i 0,6 proc. w III kw. "Dane o funduszu płac stanowią wsparcie dla naszej prognozy dalszego spowolnienia wzrostu konsumpcji w IV kw." - zaznaczono.

Zwrócono także uwagę na dane GUS o produkcji sprzedanej przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób. Dynamika zmniejszyła się w październiku do 6,8 proc. r/r wobec wzrostu o 9,8 proc. we wrześniu, znacząco poniżej konsensusu rynkowego (7,8 proc.). Wskazano, że po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zmniejszyła się w październiku o 0,3 proc. m/m wobec wzrostu o 0,3 proc. we wrześniu. Był to pierwszy od czerwca br. spadek odsezonowanej produkcji w ujęciu m/m.

W strukturze produkcji - jak napisano - na szczególną uwagę zasługuje utrzymywanie się szybkiego jej wzrostu w branżach eksportowych (18,1 proc. r/r w październiku wobec 20,0 proc. we wrześniu).

"Naszym zdaniem wparciem dla produkcji w branżach eksportowych jest redukcja zaległości produkcyjnych przy jednoczesnym osłabieniu barier podażowych (mniej dotkliwego braku surowców i komponentów). W branżach powiązanych z budownictwem odnotowano zmniejszenie dynamiki produkcji (z 9,6 proc. we wrześniu do 6,2 proc.). Za spowolnienie produkcji przemysłowej ogółem w październiku odpowiadało głównie silne wyhamowanie produkcji w branżach nieeksportowych i niezwiązanych z budownictwem do 0,8 proc. r/r w 3,9 proc. we wrześniu" - wskazano w komentarzu.

Według Credit Agricole, opublikowane dane GUS o rynku pracy i produkcji przemysłowej w październiku nie zmieniają prognozy dalszego spowolnienia wzrostu PKB w IV kw. (0,8 proc. r/r wobec 3,5 proc. w III kw.). "Realizuje się tym samym nasz scenariusz +miękkiego lądowania+. Zgodnie z tym scenariuszem dynamika polskiego PKB w 2023 r. wyraźnie obniży się, jednak pozostanie ona dodatnia (1,2 proc. r/r wobec 4,5 proc. w 2022 r. i 6,8 proc. w 2021 r.)" - podsumowano.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA