REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w 2023 roku powyżej 20% [prognoza]

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Ile wyniesie inflacja w 2023 roku?
Ile wyniesie inflacja w 2023 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja w październiku 2022 roku wyniosła 17,9%. Natomiast w I kwartale 2023 roku prognozowane jest przekroczenie poziomu 20%.

Inflacja 2023 - ile wyniesie?

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o inflacji w październiku 2022 roku.

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 1,8% w stosunku do września i były o 17,9% wyższe niż przed rokiem (we wrześniu dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji wynosił 17,2%). W okresie I-X 2022 roku ceny wzrosły o 13,8% r/r.

W październiku 2022 roku towary były przeciętnie o 2,1% droższe niż przed miesiącem i jednocześnie o 19,5% droższe niż przed rokiem. Z kolei ceny usług wzrosły w skali miesiąca przeciętnie o 0,7%, a w ujęciu rocznym o 13,0%.

Wskaźnik inflacji jest zgodny z wcześniej podanymi w szybkim szacunku danymi i pokrywa się z oczekiwaniami rynku.

REKLAMA

W stosunku do września ceny wzrosły w niemal wszystkich kategoriach produktów i usług. Odzież i obuwie zdrożały o 3,2%; transport o 3,1%; żywność i napoje bezalkoholowe o 2,7%; edukacja o 2,0%; użytkowanie mieszkania i nośniki energii o 1,5%; wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego
o 1,2%; restauracje i hotele o 1,1%; napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe o 0,8%; inne towary i usługi, rekreacja i kultura oraz zdrowie o 0,7%. Ceny łączności pozostały bez zmian w stosunku do września.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ujęciu rocznym również we wszystkich kategoriach zaobserwowano wzrost cen. Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii było droższe o 28,7% niż przed rokiem; żywność i napoje bezalkoholowe o 22,0%; restauracje i hotele o 18,5%; transport o 17,3%; rekreacja i kultura o 14,8%; edukacja o 13,5%; wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego o 12,4%; inne towary i usługi o 11,9%; napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe o 9,9%; zdrowie o 8,5%; odzież i obuwie o 7,0% a łączność o 3,3%.

Ze szczegółowych danych na temat kształtowania się cen w poszczególnych grupach towarów i usług wynika, że w stosunku do października ubiegłego roku najmocniej drożejącym produktem był opał (wzrost o 147,0%).

Wysokie wzrosty wciąż notują niektóre paliwa (w tym olej napędowy którego ceny wzrosły r/r o 33,1%) oraz artykuły spożywcze (w tym np. mąka – wzrost o 45,4%, tłuszcze roślinne – wzrost o 44,4% czy mięso drobiowe – wzrost o 42,3%).

Zgodnie z prognozami KIG, szczyt inflacji spodziewany jest w I kw. 2023 roku i może w ujęciu rocznym przekroczyć poziom 20%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

REKLAMA

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

REKLAMA

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA