REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Raty mieszkaniowy będą wyższe

Na rynku mieszkaniowym szykują się podwyżki. Podwyżka dotyczy wszystkich tych, którzy korzystają z pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych lub którzy realizują program rządu pod nazwą Rodzina na swoim.

Edukacja finansowa uratuje przed spiralą zadłużenia

Stan naszej zasobności jako społeczeństwa poprawia się, ale coraz większy odsetek klientów instytucji finansowych wpada w spiralę zadłużenia. Aby poprawić edukację finansową Polaków Komisja Nadzoru Finansowego uruchomiła pomocniczy portal informacyjny.

Wzrost nastrojów na amerykańskiej giełdzie

Według analityków dane z wtórnego rynku nieruchomości w USA oraz indeksy nastrojów europejskich przedsiębiorców powinny wykazać wzrost.

Upadły konsument nie zaciągnie nowego kredytu

W okresie spłacania wierzycieli i wykonywania planu spłaty dłużnik nie będzie mógł zawierać umów kredytu i pożyczki z bankami, instytucjami kredytowymi oraz finansowymi.

REKLAMA

Więcej osób zatrudnionych tymczasowo

Firmy, które przeprowadzały w ostatnim półroczu grupowe zwolnienia, będą od przyszłego roku mogły zatrudniać pracowników tymczasowych.

Uproszczenie prawa gospodarczego wciąż stawia wyzwania dla rządu

- Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest jedną z najważniejszych w procesie ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział Waldemar Pawlak, minister gospodarki podczas panelu „Pakiet na rzecz przedsiębiorczości”.

Nieuczciwi deweloperzy płacą karę

16 decyzji wobec deweloperów, w tym ostatnia z karą blisko miliona złotych – to bilans działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od początku 2009 roku. Najczęstszy problem to stosowanie w umowach niedozwolonych postanowień.

UE wykryła praktyki wprowadzające w błąd konsumentów

UE przeprowadziła szeroko zakrojoną kontrolę, która miała na celu wykrycie praktyk służących wprowadzeniu w błąd konsumentów. W przypadku 301 stron internetowych poświęconych usługom telefonii komórkowej kontrola dała podstawy do wszczęcia dochodzenia – poinformował serwis prasowy KE.

REKLAMA

Pracodawcy niepoprawnie liczą czas pracy

Pracodawcy nieprawidłowo prowadzą ewidencję czasu pracy i nie przyznają wolnej niedzieli. Pracownikom trudno jest udowodnić, że pracowali w godzinach nadliczbowych. Inspekcja Pracy proponuje zmiany w przepisach, aby firmy nie unikały płacenia za nadgodziny.

Banki zarabiają na prowizjach

Banki zarabiają teraz znacznie więcej na sprzedawanych ubezpieczeniach, na prowizjach kredytowych i na wyższych opłatach za prowadzenie rachunków.

Firmy mogą być dostawcami urządzeń dla energii jądrowej

- Wprowadzenie w Polsce energetyki jądrowej to projekt o wielkim znaczeniu dla gospodarki, którego realizacja powinna zaktywizować różne sektory krajowego przemysłu – powiedziała wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Gospodarki, które odbyło się 17 listopada br.

Przedsiębiorcy nie chronią wynalazków

Tylko 7 proc. przedsiębiorców rejestruje w Urzędzie Patentowym innowacyjne rozwiązania. Polski przedsiębiorca musi czekać średnio aż 3,5 roku na zarejestrowanie swojego wynalazku. Z kolei za naruszenie praw własności przemysłowej grożą wysokie odszkodowania oraz procesy karne.

Polska gospodarka będzie rosła

W roku 2010 wzrost gospodarczy w Polsce wzrośnie do poziomu 2,5 proc, a w 2011 r. do 3,1 proc. - wynika z raportu OECD Economic Outlook 86. To lepszy wynik od gospodarek strefy euro, których PKB prognozowane jest na 0,9 proc. w 2010 roku i 1,7 proc. w 2011 roku.

Zmiany w wypełnieniu dokumentów ubezpieczeniowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina, że od stycznia 2010 roku zostaną wprowadzone istotne zmiany w zasadach wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenia eksportowe dla firm

Przedsiębiorcy, którzy mają siedzibę za granicą, ale są kapitałowo powiązani z polskimi firmami, będą mogli korzystać z gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych.

ZUS dostanie pożyczkę z budżetu państwa

ZUS, któremu zabraknie w tym roku około 5 mld zł na wypłatę świadczeń, a który nie może już liczyć na dotację z budżetu państwa (ta się skończyła) nie będzie uzupełniać niedoboru zaciągając pożyczki w bankach. Dostanie nieoprocentowaną pożyczkę z budżetu państwa – ustalił Dziennik Gazeta Prawna.

Wzrost cen produkcji sprzedanej w przemyśle

W październiku tego roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 2 proc. wyższe niż przed rokiem – informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Ograniczenie egzekucji wynagrodzenia przy zleceniach

Egzekucja z wynagrodzenia z umów o dzieło i zlecenia podlega ograniczeniom przewidzianym w prawie pracy. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy ma ono charakter okresowy i zapewnia utrzymanie dłużnika.

Darmowe usługi proinnowacyjne dla firm

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zaprasza przedsiębiorców do skorzystania z bezpłatnych usług proinnowacyjnych związanych z wdrożeniem nowych technologii w przedsiębiorstwach.

KNF: banki powinny zmienić strategie rozwoju

Wzmocnienie procedur kredytowych, zwłaszcza w obszarze kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych, konieczność pełnej i rzetelnej weryfikacji zdolności kredytowej – to tylko część najważniejszych rekomendacji dla sektora bankowego, które udziela Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nawiązując do danych mówiących o spadku zysków banków komercyjnych.

Do czołówki największych gospodarek wejdą najbardziej innowacyjne kraje

„Świat porusza się w nowym rytmie”, stwierdzają europejscy ambasadorowie, którzy przedłożyli KE ambitny manifest w ramach Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacyjności.

UE może stracić strategicznego dostawcę gazu

Azerbejdżan poinformował UE o możliwości opuszczenia regionu kaspijskiego i rezygnacji ze statusu strategicznego partnera energetycznego. Władze kraju nie wykluczają, że rozpoczną dostawy gazu na rynki azjatyckie.

Jest obowiązek uzasadnienia odmowy złożenia kasacji

Pełnomocnik z urzędu będzie miał dwa tygodnie na złożenie do sądu opinii wskazującej, dlaczego wniesienie skargi kasacyjnej nie jest zasadne.
Dziś senacka Komisja Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zajmą się zmianami w kodeksie postępowania cywilnego, które 5 listopada zostały przyjęte przez Sejm.

ZUS zadba o grupy zawodowe posługujące się swoim głosem

Praca w radiu, telewizji, czy szkole nierozerwalnie wiąże się z częstymi chorobami narządu głosu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podjął działania chroniące wszystkie grupy zawodowe posługujące się na co dzień swoim głosem.

Polacy wydają więcej na prywatną opiekę medyczną

Wydatki na opiekę medyczną w Polsce stale rosną, lecz nadal są zdecydowanie niższe niż w innych krajach rozwiniętych. Tymczasem poziom prywatnych, dodatkowych wydatków na usługi medyczne ponoszonych przez polskie gospodarstwa domowe jest zdecydowanie wyższy niż średnia dla krajów OECD, choć teoretycznie nasz system publiczny gwarantuje pełen zakres usług – podaje Deloitte.

Odbył się przetarg na obligacje infrastrukturalne

Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał na przetargu zorganizowanym przez NBP obligacje na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego. Łączna wartość sprzedanych 9-letnich obligacji o oprocentowaniu 6,25 proc. wyniosła 1,242 mld zł przy popycie wynoszącym 2,197 mld zł.

BGK będzie zarządzał systemem płatności funduszy unijnych

Od 1 stycznia 2010 roku wejdzie w życie nowa ustawa o finansach publicznych, która w zasadniczy sposób zmienia zasady wypłacania i rozliczania środków finansowych w ramach funduszy UE, a także dokonywania płatności dla beneficjentów środków europejskich – podaje Bank Gospodarstwa Krajowego.

Prezydent za zwolnieniem z podatku bonów towarowych

Lech Kaczyński złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy dotyczącej zwolnienia z podatku dochodowego bonów towarowych. W opinii Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) obecne prawo łamie nie tylko zasady prawidłowej legislacji, ale także zasady konstytucyjne.

Ustawa kominowa jest narzędziem dyskryminacji

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) nie zgadza się na uchylenie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców, jeżeli jednocześnie uchylona nie zostanie tzw. „kominówka”.

Należy poszerzyć zakres wprowadzonego zwolnienia z VAT

Zwolnienie z VAT dotyczące darowizn żywności na cele charytatywne dotyczy tylko producentów. Rzecznik praw obywatelskich zapytał ministra finansów, czy takie ograniczenie było zamierzone, czy to tylko przypadek.

Przetarg na internetową promocję informacji gospodarczej

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłasza przetarg nieograniczony dla zamówienia o wartości szacunkowej poniżej 133 tys. euro na wykonanie usługi "Przeprowadzenie działań promocyjno-informacyjnych KSU w Internecie".

Rozwój gospodarczy poprzez inwestycje w multimedia

Ruszają kolejne projekty dotyczące wdrażania nowoczesnych technologii w gospodarce. Zarząd Parku Technologicznego - Miasteczko Multimedialne podpisał umowę na realizację projektu finansowanego w ramach PO Innowacyjna Gospodarka działanie 3.1 - Inicjowanie działalności innowacyjnej, pt. "Inwestycje w Multimedia jako szansa na rozwój innowacji w Polsce (Media 3.0)".

Sprzeciw wobec ustawy o mediatorach

Projekt ustawy o mediatorach i zasadach prowadzenia mediacji w sprawach skierowanych przez organy procesowe, który został upubliczniony na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości, wzbudził niepokój Krajowej Izby Radców Prawnych (KRRP) i PKPP Lewiatan.

Wyniki produkcji przemysłowej lepsze od oczekiwań

W październiku produkcja przemysłowa obniżyła się o 1,2 proc. w porównaniu do października ubiegłego roku. To spadek znacznie mniejszy, niż oczekiwano. Niespodziankę sprawiły też ceny produkcji sprzedanej przemysłu, wzrastając o 2 proc. - czyli nieco więcej, niż liczyli ekonomiści.

Zagraniczne składki można odliczyć w Polsce

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że płacone za granicą składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne mogą być odliczone przez podatników rozliczających się w Polsce.

Niższe ratingi papierów wartościowych w USA

Blisko 800 instrumentów finansowych o wartości 450 mld USD może otrzymać niższe ratingi po wdrożeniu nowych regulacji prawnych w USA.

Działalność legislacyjna czeka na uporządkowanie

Ostatnie wydarzenia na scenie politycznej i wybuch kolejnych „afer” przypomniały, że pomimo 20 lat demokracji w Polsce działalność legislacyjna nadal nie doczekała się uporządkowania – podała Krajowa Izba Gospodarcza (KIG).

Bank Światowy interesuje się sposobem wykorzystania kredytu

Jacek Rostowski, minister finansów spotkał się z Philippe Le Houérou, wiceprezesem Banku Światowego na region Europy i Środkowej Azji. Partnerzy omówili obecną i przyszłą współpracę Polski z Bankiem Światowym.

Rosjanie zasilą budżet programu współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja

Rosja przeznaczy 43,9 mln euro na program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja.

Ewidencja nieruchomości jest niedokładna

Od listopada 2007 roku na realizację ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego zostało przyznane 49 tys. zł. Mimo to ewidencje nieruchomości nie odzwierciedlają stanu rzeczywistego.

Ożywienie na rynku mieszkaniowym

W okresie od stycznia do października tego roku zostało oddano do użytkowania 128,3 tys. mieszkań. Jest to wzrost o 4,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2008 roku – informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Będzie łatwiej o unijne przetargi

Przedsiębiorcy prywatni nie będą musieli stosować PZP przy realizacji inwestycji ze środków Unii. Firmy będą miały obowiązek przestrzegać zasad równego traktowania i uczciwej konkurencji. Nowe procedury mają przyspieszyć działania i zwiększyć wykorzystanie funduszy unijnych.

PIP proponuje zmiany przepisów o urlopach

Państwowa Inspekcja Pracy proponuje wydłużenie okresu, w którym należy wykorzystać zaległy urlop oraz zmianę zasad udzielania urlopu na żądanie.

Zmiana wzorów zgłoszeń VAT

Od przyszłego roku będą obowiązywały nowe wzory zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R oraz potwierdzenia zarejestrowania VAT-UE.

Coraz słabszy wzrost wynagrodzeń

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące wynagrodzeń w polskich przedsiębiorstwach. Wynagrodzenia wzrosły w październiku o 29,14 zł do 3312,32.

Bony nie powinny podlegać opodatkowaniu

Obecne prawo dotyczące braku zwolnienia z podatku dochodowego bonów łamie nie tylko zasady prawidłowej legislacji, ale także zasady konstytucyjne – uważa Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).

Pracodawcy wciąż apelują o odrzucenie ustawy o PIT

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała dziś uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy o PIT w całości. Nakłada ona na pracodawców obowiązek
rozliczenia deklaracji podatkowych swoich pracowników – podaje Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP), która apelowała o jej odrzucenie.

Ponad 700 mln dolarów zarobił już NBP na złocie

Nowe rekordy złota to także zarobek dla banków centralnych, które w swoich aktywach posiadają tony tego kruszcu. Zmiana ceny na giełdzie o zaledwie 1 dol. na uncji powoduje że złoto przechowywane w USA zwiększa swą wartość o przeszło 260 mln dolarów.

Lewiatan: kryzys pokonają firmy innowacyjne

Ponad 80 proc. przebadanych Firm Innowacyjnych twierdzi, że ich inwestycje w innowacje procesowe, produktowe, marketingowe i organizacyjne mają pozytywny wpływ na ich dzisiejszą sytuację – podaje PKPP Lewiatan.

NBP: PKB jest mniejszy z powodu spadku eksportu

Nowatorskie wyliczenia NBP wskazują, że polski Produkt Krajowy Brutto zmniejszył się w tym roku z powodu zatrzymania akcji kredytowej dla firm zaledwie o około 1 proc., ale już o około 2,5 proc. wskutek spadku eksportu – podaje serwis Obserwatorfinansowy.pl, uruchomiony przez Narodowy Bank Polski.

REKLAMA