REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rząd pracuje nad ustawą o kierujących pojazdami

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o kierujących pojazdami.

Epidemia wpędza w koszty ZUS i pracodawców

Jeśli liczba chorych na grypę będzie rosła w takim tempie, to wydatki ZUS i firm na zasiłki mogą na początku 2010 r. wzrosnąć o blisko 150 mln zł.
W szczycie zachorowań 2009 r. ZUS i pracodawcy wypłacili chorym świadczenia w kwocie 2,9 mld zł. Dodatkowo zasiłki opiekuńcze, czyli tzw. zwolnienie chorobowe na dzieci, kosztowały 133 mln zł.

Polski minister finansów w rankingu „Financial Times”

Minister finansów Jacek Rostowski okazał się bezkonkurencyjny w rankingu ekonomicznym prestiżowego dziennika „Financial Times”, natomiast w zestawieniu ogólnym zajął 7. miejsce (ex aequo z ministrem finansów Wielkiej Brytanii Alistairem Darlingiem) – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Szkoły językowe nie chcą płacić VAT

Szkoły językowe apelują do Donalda Tuska, by nie nakładał podatku na naukę.

REKLAMA

MG: roczna inflacja wyniesie ponad 3 proc.

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku br. o 0,1 proc. w porównaniu z wrześniem br., a o 3,1 proc. w ujęciu rocznym. Wynik ten był zgodny z oczekiwaniami analityków Ministerstwa Gospodarki.

Centra badawczo-rozwojowe będą miały ulgi podatkowe

Ministerstwo Gospodarki opracowało projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W ich efekcie centra badawczo-rozwojowe (CBR) będą dwukrotnie odpisywać od podstawy opodatkowania koszty ponoszone na badania.

Linxtelecom zwiększa wpływy w Europie Wschodniej

Linxtelecom międzynarodowy operator telekomunikacyjny należący do grupy kapitałowej ATM przejął część estońskiego podmiotu Norby Telecom świadczącego usługi w obszarze transmisji danych i telefonii IP (VoIP).

Wzrasta liczba udzielanych kredytów

Mimo trudnych warunków rynkowych większość banków nie ograniczyła poziomu finansowania.

REKLAMA

Mimo spadku należności banki wciąż inwestują

W pierwszych trzech kwartałach tego roku należności od sektora finansowego zmniejszyły się o 21,8 proc. z 107,2 mld zł do 83,9 mld zł. Znaczny spadek należności od nierezydentów z 44,3 mld zł do 28,7 mld zł, tj. o 35,2 proc. nie potwierdza obaw o finansowanie zagranicznych spółek-matek przez polskie banki.

Banki zmniejszyły zyski

Po trzech kwartałach tego roku zysk netto banków wyniósł 7 mld zł. Jest to spadek o 44,6 proc. (5,6 mld zł) w porównaniu do analogicznego okresu 2008 roku.

Prawo inicjatywy obywatelskiej

Europejczycy wkrótce dostaną do ręki nowe narzędzie, dzięki któremu będą mogli skłonić władze unijne do podjęcia działań w ważnych z ich punktu widzenia kwestiach – informuje Komisja Europejska (KE).

KE walczy z deficytem budżetowym

Kryzys gospodarczy pozostawił wiele państw z deficytem budżetowym przekraczającym 3 proc. limit wyznaczony przez UE. Komisja proponuje terminy na zmniejszenie tych luk.

Więcej wydatków na badania i rozwój firm

Europejskie firmy zwiększają nakłady na badania i rozwój. Janez Potočnik, unijny komisarz ds. nauki widzi w tym szansę nie tylko na wyjście z kryzysu, ale także na wzmocnienie gospodarek krajów unijnych.

Dowód księgowy bez podpisu

Dowód księgowy nie musi być podpisany, aby był uznany za ważny.

Nieuczciwe praktyki w Internecie

Pozbycie się szpiegowskich plików jest trudne. Przestępcy internetowi posługują się nimi, aby kraść dane zamieszczane na portalach społecznościowych. Zdobyte informacje wykorzystują do wysyłania sprofilowanych reklam.

Niemcy odzyskują w Polsce porzucone nieruchomości

Dużą szansę na zwrot majątków mają emigranci, którzy wyjechali z Polski w latach 70. Niemcy odzyskują nieruchomości na podstawie przedwojennych dokumentów. Sądy uznają, że do zasiedzenia poniemieckich majątków potrzeba aż 30 lat posiadania.

Wzrosła liczba rachunków inwestycyjnych

W październiku tego roku liczba rachunków prowadzonych przez uczestników Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) wzrosła o ponad 14 tys.

Powstał kolejny serwis bankowy

Narodowy Bank Polski zaprasza polskich i zagranicznych ekspertów do wzięcia udziału w debatach dotyczących najważniejszych kwestii ekonomicznych.

Ekonomiści dyskutują nad sytuacją na rynku finansowym

W trakcie ostatniego roku problemy fundamentalne, które narastały od długiego czasu, są analizowane ze szczególną ostrością przez uczestników rynków finansowych oraz ekonomistów – powiedział Sławomir Skrzypek, prezes NBP podczas konferencji "Międzynarodowy system monetarny i globalny kryzys ekonomiczny: słabe punkty i rozwiązania.

NBP szkoli kadrę do wprowadzenia Polski do strefy euro

Narodowy Bank Polski wspiera kształcenie specjalistów, którzy będą pomocni przy wprowadzaniu Polski do strefy euro.

Rosyjski gigant przemysłowy łamie prawo antymonopolowe

Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) wszczęła ponad 200 postępowań administracyjnych wobec Rostechnologie, jednej ze stworzonych w czasach prezydentury Władimira Putina ogromnych korporacji państwowych.

Zwiększenie stawek opłat paliwowych

Jest projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, przedłożony przez ministra infrastruktury.

Fundusze unijne dla gmin

Ministerstwo Gospodarki angażuje się w działalność informacyjno-promocyjną dotyczącą sześciu osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG).

Rząd wspiera innowacyjne przedsiębiorstwa

Zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz zmniejszenie podstawy opodatkowania o kwotę przeznaczoną na fundusz innowacyjności, to tylko niektóre korzyści wynikające z objęcia przedsiębiorstwa statusem centrum badawczo-rozwojowego (CBR) – podaje Ministerstwo Gospodarki.

Ameryka wprowadza ulgi podatkowe

Przedsiębiorstwa ze stratą netto z działalności operacyjnej poniesioną w roku podatkowym 2008 albo w 2009 roku będą mogły ją rozliczyć z dochodami uzyskanymi w ciągu poprzednich pięciu lat.

Ograniczenia w sprostowaniu artykułów

Odpowiedź lub sprostowanie nie mogą być dłuższe niż podwójna objętość fragmentu tekstu, którego dotyczą.

Państwo pokryje opłaty notarialne niewidomym

Ze Skarbu Państwa powinny być pokrywane lub współfinansowane opłaty notarialne ponoszone przez niewidomych – uważa RPO.

Niemiecki gigant medialny zostanie sprzedany

Międzynarodowy operator telewizji kablowej Liberty Globar przejmie udziały Unitymedia, drugiego pod względem wielkości gracza wśród operatorów sieci kablowych w Niemczech.

Fuzja na rynku paliwowym

Skarb Państwa reprezentowany przez ministra Aleksandra Grada i Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" SA z siedzibą w Płocku zawarli umowę przeniesienia do PERN państwowych udziałów w innej płockiej firmie – spółce Operator Logistyczny Paliw Płynnych. Tym samym została utworzona Grupa Kapitałowa PERN Przyjaźń.

Prowadzenie kasyn wyłącznie na licencji

Działalność w zakresie gier cylindrycznych, w karty, w kości oraz na automatach będzie mogła być prowadzona wyłącznie na podstawie udzielonej koncesji na prowadzenie kasyna gry.

Białoruś prosi o kredyt Rosjan

Białoruś prowadzi rozmowy ze Sbierbankiem, największym bankiem w Rosji w sprawie udzielenia kredytu państwowego.

Niemiecka gospodarka nabiera tempa

Wzrost niemieckiej gospodarki w trzecim kwartale br. sięgnął 0,7 proc.

Naliczanie podatku od nieruchomości

Dopiero po wprowadzeniu zmian w ewidencji gruntów można zamiast podatku rolnego naliczać podatek od nieruchomości.

Skutki ukrywania dochodów przed fiskusem

Podatnik, który ukryje przed urzędem skarbowym swoje dochody, a urząd to wykryje, będzie musiał zapłacić 75-proc. podatek dochodowy.

Zasiłek chorobowy na równych zasadach

Pracownicy bez względu na to, ile mają lat, będą mieli wyliczany zasiłek za czas pobytu w szpitalu według tej samej reguły.

Potrzebne są zmiany w prawie górniczym

Wyeliminowanie barier w udostępnianiu nowych złóż węgla i stworzenie mechanizmów chroniących je przed zabudową to najważniejsze działania, jakie należy podjąć, by umożliwić dalszy rozwój górnictwa – takie wnioski płyną z przeglądu obowiązujących przepisów regulujących funkcjonowanie kopalń, dokonanego przez departament górnictwa w Ministerstwie Gospodarki.

KE: jest czas na redukcję deficytu budżetowego

Od dwóch do pięciu lat na przywrócenie dyscypliny fiskalnej daje 13 krajom członkowskim UE Komisja Europejska.

Pracodawcy chcą zniesienia obowiązku korzystania z kas fiskalnych

Sejm rozpatrzy propozycję zmiany ustawy o VAT zawierający m.in. wytyczne do wydawania rozporządzenia zwalniającego z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2010 roku wraz z projektem aktu wykonawczego. Projekt tej ustawy już trafił do posłów.

Banki chłodzą apetyt na kredyty

Sytuacja na rynku kredytów dla przedsiębiorstw jest cięgle daleka od normalności – uważa Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).

ZUS: wypłata świadczeń jest niezagrożona

Nie ma żadnego zagrożenia dla bieżącej wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych – oświadczył Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w odpowiedzi na doniesienia prasowe.

Na Święta wydamy około 1,5 tys. zł

Mimo kryzysu Polacy są pozytywnie nastawieni do tegorocznych zakupów przedświątecznych. W tym roku przeciętna polska rodzina wyda Święta około 1,5 tys. zł.

Zmiana ustawy o podatku akcyzowym

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, przedłożony przez ministra finansów. Zaproponowano zmianę stawek akcyzy na papierosy i niektóre wyroby energetyczne.

Sposób na otrzymanie premii

Pracownicy będą mogli walczyć o premie. Grupa co najmniej dziesięciu pracowników będzie mogła złożyć pozew zbiorowy np. o wypłatę premii lub dodatku za nadgodziny.

Spadek produkcji przemysłowej w UE

We wrześniu 2009 w porównaniu z wrześniem 2008 r. produkcja przemysłowa spadła o 12,9 proc. w strefie euro i o 12,1 proc. w UE27, obszarze Unii Europejskiej po rozszerzeniu odpowiednio o 2,2 i 1,5 pkt proc. mniej niż w sierpniu – informuje Eurostat.

Lokaty bankowe bez opodatkowania

Codzienna kapitalizacja odsetek od lokat bankowych pozwala uniknąć 19-proc. PIT. Bank nie pobiera podatku od takich odsetek, bo jego wartość po zaokrągleniu wynosi 0 zł.

Rząd zarobi na podwyżce opłaty paliwowej

Od stycznia przyszłego roku wzrośnie opłata paliwowa dla oleju napędowego, dzięki czemu do państwowej kasy wpłynie 2,2 mld zł więcej.

Deficyt handlowy po trzech kwartałach

W okresie styczeń - wrzesień bieżącego roku eksport w cenach bieżących wyniósł 306,1 mld zł, a import 333,9 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport zmniejszył się o 0,7 proc., a import o 10,7 proc. Ujemne saldo ukształtowało się na poziomie 27,8 mld zł (w analogicznym okresie 2008 r. - minus 65,6 mld zł) – informuje Główny Urząd Statystyczny.

W Polsce wzrosło przeciętne wynagrodzenie

Wzrastają przeciętne wynagrodzenia Polaków – podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Internetowi kredytodawcy podają nierzetelną informację

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wziął udział w akcji przeszukiwania Internetu w ramach Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (ICPEN) i sprawdził 24 strony firm udzielających pożyczek w sieci.

Odpowiedzialność dyscyplinarna za reklamę usług prawniczych

Za współpracę z mediami notariusz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Adwokaci mają zakaz reklamowania swoich usług, ale mogą oni informować o swojej działalności.

REKLAMA