reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Centra badawczo-rozwojowe będą miały ulgi podatkowe

Centra badawczo-rozwojowe będą miały ulgi podatkowe

Ministerstwo Gospodarki opracowało projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W ich efekcie centra badawczo-rozwojowe (CBR) będą dwukrotnie odpisywać od podstawy opodatkowania koszty ponoszone na badania.

Opracowane w MG zmiany w prawie przewidują zachowanie przez CBR obecnych przywilejów, a dodatkowo dają możliwość odliczania od podstawy opodatkowania kwoty wydatkowanej z funduszu innowacyjności. W efekcie CBR będą mogły dwukrotnie odpisywać ten sam koszt. Projekt ustawy oczekuje na rozpatrzenie przez Radę Ministrów.

Resort zaznacza, że ulgi podatkowe na realizację zadań badawczych przez CBR zapewniają przepisy rozporządzenia MG w sprawie funduszu innowacyjności. Obowiązuje ono od 18 września br.

Dokument pozwala centrom dokonywanie comiesięcznych odpisów na fundusz innowacyjności – specjalny rachunek bankowy, który posiada każde centrum. Odpisy stanowią koszt uzyskania przychodu, pomniejszając tym samym podstawę opodatkowania kosztów firmy przed ich faktycznym poniesieniem, w miesiącu odpisania ich na fundusz.

Jednak obecne zasady rachunkowości uniemożliwiają CBR-om dwukrotne odliczanie tego samego kosztu. Dlatego Centrum Badawczo-Rozwojowe ma możliwość zaliczenia odpisanej na fundusz innowacyjności kwoty do kosztów swojej działalności, ale po ich odliczeniu nie może zaliczać kosztów sfinansowanych ze środków funduszu do kosztów uzyskania przychodów, ani dokonywać amortyzacji środków trwałych, których zakup został sfinansowany z funduszu.

Zmieni to nowelizacja ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i o podatku dochodowym od osób prawnych.

MG/IN

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama