reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wyniki produkcji przemysłowej lepsze od oczekiwań

Wyniki produkcji przemysłowej lepsze od oczekiwań

W październiku produkcja przemysłowa obniżyła się o 1,2 proc. w porównaniu do października ubiegłego roku. To spadek znacznie mniejszy, niż oczekiwano. Niespodziankę sprawiły też ceny produkcji sprzedanej przemysłu, wzrastając o 2 proc. - czyli nieco więcej, niż liczyli ekonomiści.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja sprzedana przemysłu w październiku była mniejsza niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku o 1,2 proc. Ekonomiści spodziewali się jej spadku o 2-2,7 proc. Mamy więc kolejne pozytywne zaskoczenie wskazujące, że nasza gospodarka trzyma się nieźle. Październikowy spadek był nie tylko niższy, niż się obawiano, ale także nieco niższy niż we wrześniu, gdy produkcja obniżyła się w stosunku do poprzedniego roku o 1,3 proc.

Dane prezentują się jeszcze lepiej po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym. W tym układzie produkcja wzrosła w porównaniu do października 2008 r. o 0,6 proc. We wrześniu tego roku, po wyeliminowaniu sezonowości, była niższa o 2,1 proc. niż we wrześniu ubiegłego roku.

W poszczególnych sektorach przemysłu ta względna poprawa sytuacji nie rozkładała się jednak równomiernie. Spadek zanotowało 19 spośród 34 sektorów, podczas gdy we wrześniu jedynie 17. Najbardziej ucierpiała tym razem produkcja maszyn i urządzeń, gdzie spadek wyniósł aż 17,7 proc. Tylko nieznacznie mniejszy był w górnictwie węglowym. Produkcja wyrobów z metali zmniejszyła się o 9,8 proc. Tradycyjnie już największy wzrost, bo aż o 13,9 proc., zanotowano w produkcji komputerów i wyrobów elektronicznych, nieźle radził sobie ze spowolnieniem przemysł papierniczy (wzrost o 9,5 proc.) i urządzeń elektrycznych (wzrost o 6,5 proc.). Powodów do narzekań nie mieli też producenci napojów i artykułów spożywczych.

O 2,7 proc. wyższa niż przed rokiem była produkcja budowlano-montażowa. Koniunktura w tej dziedzinie gospodarki ma się wciąż nieźle, choć tempo wzrostu nieco słabnie. We wrześniu produkcja zwiększyła się o 5,7 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku, a w sierpniu aż o 11 proc.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu były wyższe o 2 proc. niż w październiku ubiegłego roku. Tempo ich wzrostu było nieco wyższe niż we wrześniu, gdy wyniosło 1,6 proc. Zahamowana została spadkowa tendencja cen produkcji budowlano-montażowej. W październiku utrzymały się na tym samym poziomie co przed rokiem. We wrześniu spadły o 0,8 proc.

Wskaźniki makro

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama