Sprzeciw wobec ustawy o mediatorach
REKLAMA
REKLAMA
KRRP oraz PKPP Lewiatan stoją na stanowisku, iż ustawowy zakaz możliwości wykonywania zawodu mediatora, którym mieliby być objęci m.in. radcowie prawni i adwokaci, jest szkodliwy dla rozwoju tej niezwykle potrzebnej i ważnej formy pozasądowego rozstrzygania sporów.
REKLAMA
REKLAMA
Rozwiązanie to nie znajduje merytorycznego uzasadnienia zarówno w praktyce, jak i w teorii mediacji. Propozycje te stoją również w sprzeczności z zasadami nieskrępowanego rynku usług mediacyjnych. Co ważne, tego typu rozwiązania nie są spotykane w krajach Unii Europejskiej oraz w na kontynencie północnoamerykańskim. Wszędzie tam osoba wykonująca zawód prawniczy może być również mediatorem.
Mediacja w naszym kraju znajduje się ciągle we wstępnej fazie rozwoju. Jednocześnie jest to - na co wskazują doświadczenia zagraniczne - jeden z najbardziej efektywnych sposobów rozstrzygania sporów. Stąd też KRRP oraz PKPP Lewiatan oczekują od ustawodawcy rozwiązań, które zamiast ograniczać mediacje, będą wspierać ich rozwój. Jest to zadanie niezwykle ważne w kontekście czasu trwania procesów sądowych w naszym kraju.
Jesteśmy zdania, że wprowadzanie kolejnych ograniczeń w zakresie swobody świadczenia usług na rynku jest niepotrzebne i niebezpieczne. Rozmaite nakazy, zakazy i wyłączenia nie sprzyjają podnoszeniu poziomu konkurencyjności i jakości świadczenia usług. W swej istocie są one przykładem wypaczenia zasad wolnego rynku - niezbędnych dla właściwego funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa i gospodarki.
W związku z tym KRRP oraz PKPP Lewiatan zwracają się ze wspólnym apelem do Ministra Sprawiedliwości o wnikliwy, merytoryczny nadzór nad przyszłymi pracami w zakresie projektu ustawy o mediatorach i zasadach prowadzenia mediacji w sprawach skierowanych przez organy procesowe.
PKPP Lewiatan/IN
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA