| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Sprzeciw wobec ustawy o mediatorach

Sprzeciw wobec ustawy o mediatorach

Projekt ustawy o mediatorach i zasadach prowadzenia mediacji w sprawach skierowanych przez organy procesowe, który został upubliczniony na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości, wzbudził niepokój Krajowej Izby Radców Prawnych (KRRP) i PKPP Lewiatan.

KRRP oraz PKPP Lewiatan stoją na stanowisku, iż ustawowy zakaz możliwości wykonywania zawodu mediatora, którym mieliby być objęci m.in. radcowie prawni i adwokaci, jest szkodliwy dla rozwoju tej niezwykle potrzebnej i ważnej formy pozasądowego rozstrzygania sporów.

Rozwiązanie to nie znajduje merytorycznego uzasadnienia zarówno w praktyce, jak i w teorii mediacji. Propozycje te stoją również w sprzeczności z zasadami nieskrępowanego rynku usług mediacyjnych. Co ważne, tego typu rozwiązania nie są spotykane w krajach Unii Europejskiej oraz w na kontynencie północnoamerykańskim. Wszędzie tam osoba wykonująca zawód prawniczy może być również mediatorem.

Mediacja w naszym kraju znajduje się ciągle we wstępnej fazie rozwoju. Jednocześnie jest to - na co wskazują doświadczenia zagraniczne - jeden z najbardziej efektywnych sposobów rozstrzygania sporów. Stąd też KRRP oraz PKPP Lewiatan oczekują od ustawodawcy rozwiązań, które zamiast ograniczać mediacje, będą wspierać ich rozwój. Jest to zadanie niezwykle ważne w kontekście czasu trwania procesów sądowych w naszym kraju.

Jesteśmy zdania, że wprowadzanie kolejnych ograniczeń w zakresie swobody świadczenia usług na rynku jest niepotrzebne i niebezpieczne. Rozmaite nakazy, zakazy i wyłączenia nie sprzyjają podnoszeniu poziomu konkurencyjności i jakości świadczenia usług. W swej istocie są one przykładem wypaczenia zasad wolnego rynku - niezbędnych dla właściwego funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa i gospodarki.

W związku z tym KRRP oraz PKPP Lewiatan zwracają się ze wspólnym apelem do Ministra Sprawiedliwości o wnikliwy, merytoryczny nadzór nad przyszłymi pracami w zakresie projektu ustawy o mediatorach i zasadach prowadzenia mediacji w sprawach skierowanych przez organy procesowe.

PKPP Lewiatan/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK