reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pracodawcy wciąż apelują o odrzucenie ustawy o PIT

Pracodawcy wciąż apelują o odrzucenie ustawy o PIT

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała dziś uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy o PIT w całości. Nakłada ona na pracodawców obowiązek
rozliczenia deklaracji podatkowych swoich pracowników – podaje Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP), która apelowała o jej odrzucenie.

Konfederacja liczyła, że parlamentarzyści odrzucą tę uchwałę, która zdaniem KPP jest zła. Jednak stanowisko Senatu w sprawie odrzucenia ustawy o PIT poparło na wtorkowym głosowaniu 19 posłów, 18 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Przed nami głosowanie w Sejmie.

KPP liczy, że argumenty konfederacji i zdrowy rozsadek zwyciężą także i tam i nie uda się przegłosować senackiego „veta” dla nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Cieszymy sie, że członkowie Komisji uwzględnili nasze argumenty i przychylili sie do stanowiska Konfederacji Pracodawców Polskich. Warto podkreślić, że dopiero na poziomie Senatu organizacje pracodawców miały możliwość udziału w rzeczywistych pracach merytorycznych nad inicjatywą oraz zaprezentowania swojego stanowiska – mówi Adam Ambrozik, ekspert KPP.

Konfederacja przypomina, że ta ustawa nakłada na płatnika-pracodawcę obowiązek rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za podatnika-pracownika, która nie oświadczy do 15 stycznia następnego roku, że chce to zrobić osobiście lub uzyskał przychody w danym roku podatkowym z innych źródeł. W przypadku braku oświadczenia podatnika pracodawca zobowiązany jest złożyć do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego, roczne obliczenie podatku.

W opinii KPP istnieje duże ryzyko, że pracodawcy nie będą wywiązywać się należycie z nałożonego obowiązku składania oświadczenia pracodawcy, szczególnie jeśli posiada kilka źródeł utrzymania.

W konsekwencji do urzędów skarbowych składanych będzie kilka oświadczeń o dochodach jednego podatnika. KPP zaznacza, że może to spowodować chaos i błędne obliczenie podatku.

KPP/IN

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama