Pracodawcy wciąż apelują o odrzucenie ustawy o PIT
REKLAMA
REKLAMA
Konfederacja liczyła, że parlamentarzyści odrzucą tę uchwałę, która zdaniem KPP jest zła. Jednak stanowisko Senatu w sprawie odrzucenia ustawy o PIT poparło na wtorkowym głosowaniu 19 posłów, 18 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Przed nami głosowanie w Sejmie.
REKLAMA
REKLAMA
KPP liczy, że argumenty konfederacji i zdrowy rozsadek zwyciężą także i tam i nie uda się przegłosować senackiego „veta” dla nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Cieszymy sie, że członkowie Komisji uwzględnili nasze argumenty i przychylili sie do stanowiska Konfederacji Pracodawców Polskich. Warto podkreślić, że dopiero na poziomie Senatu organizacje pracodawców miały możliwość udziału w rzeczywistych pracach merytorycznych nad inicjatywą oraz zaprezentowania swojego stanowiska – mówi Adam Ambrozik, ekspert KPP.
Konfederacja przypomina, że ta ustawa nakłada na płatnika-pracodawcę obowiązek rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za podatnika-pracownika, która nie oświadczy do 15 stycznia następnego roku, że chce to zrobić osobiście lub uzyskał przychody w danym roku podatkowym z innych źródeł. W przypadku braku oświadczenia podatnika pracodawca zobowiązany jest złożyć do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego, roczne obliczenie podatku.
W opinii KPP istnieje duże ryzyko, że pracodawcy nie będą wywiązywać się należycie z nałożonego obowiązku składania oświadczenia pracodawcy, szczególnie jeśli posiada kilka źródeł utrzymania.
W konsekwencji do urzędów skarbowych składanych będzie kilka oświadczeń o dochodach jednego podatnika. KPP zaznacza, że może to spowodować chaos i błędne obliczenie podatku.
KPP/IN
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.