| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Banki zmniejszyły zyski

Banki zmniejszyły zyski

Po trzech kwartałach tego roku zysk netto banków wyniósł 7 mld zł. Jest to spadek o 44,6 proc. (5,6 mld zł) w porównaniu do analogicznego okresu 2008 roku.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podaje, że przyczyną słabszych wyników banków był wzrost odpisów i kosztów działania i spadek wyniku odsetkowego. Tylko 23 banki (12 banków komercyjnych, 9 oddziałów instytucji kredytowych i 2 banki spółdzielcze) odnotowały stratę netto w łącznej wysokości 1,2 mld zł. Podmioty te skupiały 13,9 proc. aktywów sektora.

Straty większości oddziałów instytucji kredytowych i 2 banków komercyjnych wynikały głównie z ich wczesnej fazy rozwoju.
W tym czasie wynik działalności bankowej obniżył się o 0,7proc. z 36,9 mld zł w pierwszych trzech kwartałach 2008 roku do 36,6 mld zł w analogicznym okresie tego roku.

Zadecydował o tym spadek wyniku odsetkowego o 5,5 proc. (z 22,1 mld zł do 20,9 mld zł). W III kwartale widać jednak znaczną poprawę tej pozycji.
Wynik z tytułu prowizji zwiększył się o 6,9 proc. (z 8,6 mld zł do 9,1 mld zł). Pozostały wynik działalności bankowej wzrósł o 5,8 proc. (z 6,2 mld zł do 6,6 mld zł).

Koszty działania banków w okresie styczeń-wrzesień były tylko o 2,7 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. (18,4 mld zł wobec 18,0 mld zł).

KNF podkreśla, że główną przyczyną słabszych wyników finansowych banków był blisko trzykrotny wzrost ujemnego salda rezerw/odpisów z tytułu utraty wartości, z 2,6 mld zł w okresie pierwszych trzech kwartałach 2008 roku do 8,2 mld zł w analogicznym okresie tego roku.

Eksperci tłumaczą, że wzrost ten jest efektem pogorszenia sytuacji finansowej części klientów w wyniku spowolnienia gospodarczego, rozliczenia walutowych transakcji pochodnych oraz odpisów na inwestycje kapitałowe w krajach regionu.

KNF/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »