| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Prezydent za zwolnieniem z podatku bonów towarowych

Prezydent za zwolnieniem z podatku bonów towarowych

Lech Kaczyński złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy dotyczącej zwolnienia z podatku dochodowego bonów towarowych. W opinii Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) obecne prawo łamie nie tylko zasady prawidłowej legislacji, ale także zasady konstytucyjne.

- Bardzo dobrze się stało, że prezydent uwzględnił w swoim projekcie zmian do pakietu antykryzysowego sprawę opodatkowania bonów towarowych podatkiem dochodowym. Obecnie obowiązująca regulacja, wprowadzona przez Ministerstwo Finansów przy sprzeciwie większości partnerów społecznych okazała się bardzo niesprawiedliwa i dyskryminująca wielu przedsiębiorców, w tym drobnych handlarzy – mówi Adam Ambroziak, ekspert KPP.

- Nie sprawdziły się argumenty ministra Grabowskiego, że zwolnienie z podatku sprzyja małym przedsiębiorcom.

Dobrze się stało, że zrozumiał to Lech Kaczyński i zaproponował zmiany korzystne dla wszystkich przedsiębiorców, ale i dla pracowników - dodaje.

Konfederacja postuluje objecie zwolnieniem świadczeń rzeczowych – w tym bonów towarowych pochodzących nie tylko ze środków zakładowego funduszu czy funduszy
związków zawodowych, ale także innych funduszy pracodawcy.

– Tylko takie sformułowanie przepisu pozwoliłoby na realizacje idei pakietu antykryzysowego obejmującego swoim zakresem także pracowników małych i średnich firm – zaznacza ekspert KPP.

Jednocześnie proponujemy wykluczenie zwolnienia z podatku jakiejkolwiek innej formy świadczeń rzeczowych, poza świadczeniami w naturze i w postaci bonów – kontynuuje.

Nie ma racjonalnych podstaw, aby także bonów nie traktować jako świadczeń rzeczowych. Pełnią one bowiem taką samą funkcję, a dodatkowo nie są wypłatami pieniężnymi.

KPP podaje także, że zaproponowana przez rząd, a następnie zaakceptowana przez parlament i podpisana przez prezydenta RP nowelizacja ustawy o PIT wprowadziła zwolnienie od podatku gotówki, która będzie stanowiła zwykłą wypłatę dodatkowych wynagrodzeń.

– Zupełnie niezrozumiałe jest uprzywilejowanie gotówki w stosunku do bonów, które tylko dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie są uważane za świadczenia rzeczowe, a które zdecydowanie bardziej wypełniają funkcję socjalną w porównaniu do wypłat gotówkowych – podkreśla Adam Ambrozik.

W mentalności pracowników wypłata gotówki nigdy nie będzie odbierana jako świadczenie dodatkowe, nadzwyczajne, posiadające socjalny charakter, bowiem przez większość osób zostanie potraktowana jako dodatkowe wynagrodzenie.

Natomiast otrzymanie bonów jest przez pracowników bardziej odczuwalne i odbierane jako wydarzenie wyjątkowe.

KPP/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK