Działalność legislacyjna czeka na uporządkowanie
REKLAMA
Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć podobnych wydarzeń w przyszłości i zapewni transparentność procesu legislacyjnego może być wprowadzenie odpowiednich zasad regulujących procedury tworzenia prawa.
REKLAMA
Przykładem może być Kodeks Rzetelnych Praktyk Legislacyjnych, przygotowany w 2007 roku przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym KIG.
REKLAMA
„Bohaterowie ostatnich „afer” złamali wiele zasad proponowanego przez nas Kodeksu. Gdyby administracja państwowa przyjęła nasze propozycje, przedstawione już 2007 roku, być może nie mielibyśmy dzisiaj do czynienia z poważnym kryzysem politycznym w Polsce” – mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.
KIG zaznacza, że bariery prawne są jednymi z najsilniej odczuwanych przez przedsiębiorców. Badania przeprowadzone przez Fundację „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” wskazują na niską ocenę aktów prawnych istotnych dla prowadzenia działalności gospodarczej. Na złą jakość prawa jako na jedną z głównych barier w rozwoju przedsiębiorstw wskazują również badania przeprowadzone przez Krajową Izbę Gospodarczą w 2006 roku.
Opublikowany w lutym 2007 roku Kodeks w ośmiu rozdziałach określa praktyki rzetelnej legislacji. Dotyczą one systemu podstawowych wartości, przygotowania programu legislacyjnego, zapewnienia rzetelności i przejrzystości przedkładanych projektów legislacyjnych i prowadzenia konsultacji z partnerami społecznymi.
Ponadto kodeks mówi o zapewnieniu wysokich standardów procedur parlamentarnych i wysokich standardów wdrażania nowych ustaw.
Praktyki rzetelnej legislacji zostały oparte na doświadczeniach legislacyjnych Wielkiej Brytanii i Irlandii, w mniejszym zakresie USA i innych krajów. Konsultowane były z parlamentarzystami i pracownikami departamentów legislacyjnych w ministerstwach, jak również z przedstawicielami Rządowego Centrum Legislacji i organizacji pozarządowych.
KIG/IN
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.