| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Działalność legislacyjna czeka na uporządkowanie

Działalność legislacyjna czeka na uporządkowanie

Ostatnie wydarzenia na scenie politycznej i wybuch kolejnych „afer” przypomniały, że pomimo 20 lat demokracji w Polsce działalność legislacyjna nadal nie doczekała się uporządkowania – podała Krajowa Izba Gospodarcza (KIG).

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć podobnych wydarzeń w przyszłości i zapewni transparentność procesu legislacyjnego może być wprowadzenie odpowiednich zasad regulujących procedury tworzenia prawa.

Przykładem może być Kodeks Rzetelnych Praktyk Legislacyjnych, przygotowany w 2007 roku przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym KIG.

„Bohaterowie ostatnich „afer” złamali wiele zasad proponowanego przez nas Kodeksu. Gdyby administracja państwowa przyjęła nasze propozycje, przedstawione już 2007 roku, być może nie mielibyśmy dzisiaj do czynienia z poważnym kryzysem politycznym w Polsce” – mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

KIG zaznacza, że bariery prawne są jednymi z najsilniej odczuwanych przez przedsiębiorców. Badania przeprowadzone przez Fundację „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” wskazują na niską ocenę aktów prawnych istotnych dla prowadzenia działalności gospodarczej. Na złą jakość prawa jako na jedną z głównych barier w rozwoju przedsiębiorstw wskazują również badania przeprowadzone przez Krajową Izbę Gospodarczą w 2006 roku.

Opublikowany w lutym 2007 roku Kodeks w ośmiu rozdziałach określa praktyki rzetelnej legislacji. Dotyczą one systemu podstawowych wartości, przygotowania programu legislacyjnego, zapewnienia rzetelności i przejrzystości przedkładanych projektów legislacyjnych i prowadzenia konsultacji z partnerami społecznymi.
Ponadto kodeks mówi o zapewnieniu wysokich standardów procedur parlamentarnych i wysokich standardów wdrażania nowych ustaw.

Praktyki rzetelnej legislacji zostały oparte na doświadczeniach legislacyjnych Wielkiej Brytanii i Irlandii, w mniejszym zakresie USA i innych krajów. Konsultowane były z parlamentarzystami i pracownikami departamentów legislacyjnych w ministerstwach, jak również z przedstawicielami Rządowego Centrum Legislacji i organizacji pozarządowych.

KIG/IN 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »