| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > ZUS przelicza okresy zerowe

ZUS przelicza okresy zerowe

Już ponad 300 tys. emerytów i rencistów złożyło w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wnioski o przeliczenie swojego świadczenia w związku z możliwością uwzględnienia wynagrodzenia minimalnego za okresy, w których niemożliwe było ustalenie faktycznego wynagrodzenia.

Każdy kto złoży podobny wniosek do ostatniego dnia grudnia może liczyć na wyrównanie świadczenia za cały 2009 rok – poinformował ZUS.

Chodzi o tzw. "okresy zerowe", które uznane zostały przez zakład za okresy składkowe, ale brakuje dokumentacji potwierdzającej wysokość wynagrodzenia w tym czasie. Jeżeli taki okres wliczany był do podstawy wymiaru emerytury lub renty, do końca 2008 roku ZUS musiał przyjmować, że wynagrodzenie w takim okresie wynosiło zero złotych.

Jednak od początku 2009 roku istnieje możliwość przeliczenia świadczeń z wykorzystaniem wynagrodzenia minimalnego w okresach, za które brak dokumentacji płacowej.

Na wniosek zainteresowanego ZUS zastąpi każdy "zerowy" miesiąc wliczony do podstawy wymiaru emerytury lub renty minimalnym miesięcznym wynagrodzeniem, wyliczanym proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i do okresu pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym.

Oznacza to, że jeżeli pracownik wykonywał pracę np. na pół etatu to do wyliczenia wysokości świadczenia przyjęta zostanie połowa wysokości minimalnego wynagrodzenia.

ZUS podaje, że zainteresowanie przeliczeniem podstawy wymiaru świadczenia z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia jest bardzo duże. Do końca września wnioski w tej sprawie złożyło 306,5 tys. emerytów i rencistów.

Pozytywnie rozpatrzone wnioski złożone do końca 2009 roku będą skutkować przeliczeniem świadczenia z wyrównaniem od 1 stycznia. Jeżeli wniosek zostanie złożony po 31 grudnia 2009 r., emerytura lub renta w przeliczonej wysokości będzie przysługiwała od początku miesiąca w którym wniosek został złożony.

ZUS/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK