KE popiera wprowadzenie jednolitego rynku telekomunikacji
REKLAMA
REKLAMA
23 listopada tego roku Rada Ministrów UE jednogłośnie zatwierdziła unijny pakiet reform sektora telekomunikacji zaproponowany przez Komisję po raz pierwszy w 2007 roku. Decyzja Rady została podjęta po osiągnięciu porozumienia politycznego na temat pakietu podczas przełomowego spotkania w dniu 5 listopada br. z udziałem przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i Rady ( MEMO/09/491 ).
REKLAMA
Ministerstwo Infrastruktury zaznacza, że nowe przepisy umożliwią wzrost konkurencyjności i inwestycji na europejskim rynku telekomunikacji, między innymi dzięki zapewnieniu większej pewności prawnej przedsiębiorstwom inwestującym w rozwiązania wykorzystujące szybkie światłowody i sieci bezprzewodowe.
Resort podkreśla także, że reforma umożliwi zastosowanie nowych usług telefonii komórkowej.
REKLAMA
W przyszłym tygodniu podczas sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się głosowanie Parlamentu Europejskiego nad formalnym zatwierdzeniem pakietu telekomunikacyjnego. Nowe przepisy w dziedzinie telekomunikacji wejdą w życie po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w grudniu 2009 roku.
- Przyjęcie przez Radę Ministrów pakietu telekomunikacyjnego stanowi wyraźny sygnał poparcia dla wzrostu konkurencji i inwestycji w nowe i szybsze sieci i usługi telekomunikacyjne w ramach silniejszego, jednolitego rynku. Komisja Europejska od dwóch lat walczyła o wprowadzenie reformy, dlatego cieszę się, że ministrowie poparli nasze europejskie ambicje. Zawdzięczamy to silnemu przywództwu prezydencji szwedzkiej - powiedziała komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding.
I dodała, że jest to właściwy czas na zatwierdzenie reformy telekomunikacyjnej przez Radę.
- Przy panującym kryzysie gospodarczo-finansowym i wobec zakładanego w bieżącym roku spadku unijnego PKB o 4 proc., reforma wywrze bardzo pozytywny wpływ makroekonomiczny. Nowe unijne przepisy w dziedzinie telekomunikacji znacząco przyczynią się do stworzenia silniejszego, bardziej konkurencyjnego i przyjaznego dla konsumentów jednolitego rynku telekomunikacji, oferującego szybsze sieci światłowodowe i komórkowe w całej Europie. Operatorzy, zarówno ci o ustalonej pozycji na rynku, jak i nowi jego uczestnicy, zyskają pewność prawną, a także świadomość, że decyzje we wszystkich państwach członkowskich podejmowane są w sposób.
Ministerstwo Infrastruktury zaznacza, że komunikat MEMO/09/491 oferuje przegląd 12 najważniejszych reform nowego unijnego pakietu telekomunikacyjnego. I przewiduje następujące kroki:
• Ostateczne głosowanie nad pakietem reform w trzecim czytaniu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego (przewidziane na 24 listopada 2009 r.);
• Wejście w życie całego pakietu reform sektora telekomunikacji po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE (grudzień 2009 r.);
• Ustanowienie Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) (wiosna 2010 r.);
• Transpozycja pakietu reform do prawa krajowego w 27 państwach członkowskich UE (do czerwca 2011 r.).
MI/IN
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA