Firmy mogą być dostawcami urządzeń dla energii jądrowej
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Gospodarki podaje, że przedstawiając posłom założenia przygotowywanego w resorcie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, wiceminister Trojanowska zaznaczyła, że jego realizacja wiąże się z długoterminową strategią rozwoju gospodarczego kraju.
REKLAMA
- Krajowe przedsiębiorstwa mogą być dostawcami urządzeń dla energetyki jądrowej. Już ponad 25 lat temu powstawały u nas najważniejsze komponenty takiej siłowni, poza zbiornikiem ciśnieniowym reaktora – przypomniała.
Jak zapewniła podsekretarz stanu w MG, siłownie jądrowe to stabilne, czyste i bezpieczne źródła energii o blisko 60-letnim okresie eksploatacji.
– Porównanie kosztów wytwarzania w dostępnych technologiach wskazuje, że energia z elektrowni jądrowych jest od 20 do 70 proc. tańsza, niż produkowana w innych źródłach – powiedziała.
REKLAMA
Zaostrzające się wymogi ochrony środowiska, w tym przeciwdziałania zmianom klimatycznym, będą dodatkowo zwiększać ekonomiczną atrakcyjność źródeł jądrowych.
Ministerstwo Gospodarki zaznacza, że potwierdził to także dr Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej w Świerku. W jego opinii paliwo jądrowe jest znacznie tańsze od węgla.
- Koszt paliwa dla elektrowni jądrowej o mocy 1 tys. MW, pracującej z dużym współczynnikiem wykorzystania przez rok, to ok. 45 mln euro. Węgiel dla porównywalnej elektrowni konwencjonalnej będzie kosztował 160 mln euro – powiedział.
Wiceminister Trojanowska zwróciła uwagę, iż decyzja polskiego rządu o wprowadzeniu energetyki jądrowej jest zgodna z ogólnoświatową tendencją.
- Można zaobserwować swoisty renesans energetyki jądrowej. Wracają do niej m.in. Brytyjczycy, Włosi, Słowacy i Szwedzi a programy jądrowe z powodzeniem są realizowane w Rumunii i Bułgarii – dodała.
MG/IN
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.