REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polacy nie wychodzą ze spirali zadłużenia

Jak wynika z kolejnego raportu InfoDług, opublikowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań wynosi 14,31 miliarda złotych. Tylko w ciągu ostatniego kwartału kwota ta wzrosła niemal o 19 proc.

Jest porozumienie w sprawie struktury nadzoru finansowego

Minister finansów Jacek Rostowski wziął udział w posiedzeniu Rady ds. Ekonomicznych i Finansowych (ECOFIN), które odbyło się 2 grudnia 2009 r. w Brukseli. W trakcie tego spotkania ministrowie osiągnęli porozumienie dotyczące nowej struktury nadzoru finansowego.

Notowania złota biją rekord

Dziś notowania złota pobiły kolejny rekord. Tym razem na poziomie 1226 dolarów za uncję. Relacjonowanie tego typu wydarzeń w ostatnim czasie staje się już trochę nudne. Nowe rekordy mamy bowiem niemal codziennie.

Podatek dochodowy od karty przedpłaconej

Wartość karty przedpłaconej, która jest znakiem uprawniającym do jej wymiany na towary lub usługi, podlega opodatkowaniu PIT.

REKLAMA

Zawieszone firmy wystawiają faktury nielegalnie

Przedsiębiorcy mogą zawiesić działalność gospodarczą maksymalnie do 24 miesięcy. Firmy zawieszone mogą być kontrolowane tak jak podatnicy czynnie działający. Podatnicy, zgłaszając przerwę w biznesie, nadal go prowadzą i wystawiają fikcyjne faktury.

Państwo chce ratować budżet FUS kosztem Funduszu Rezerwy Demograficznej

Rządzący chcą umożliwić łatanie dziury w budżecie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nieoprocentowaną pożyczką z Funduszu Rezerwy Demograficznej. To szkodliwe i nieodpowiedzialne działanie – uważa Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).

Projekt ustawy o działalności usługowej został źle przygotowany

Przygotowany w czerwcu tego roku przez Ministerstwo Gospodarki projekt ustawy o działalności usługowej do trafił nawet do Sejmu. Eksperci Instytutu Badan Rynku Konsumpcji i Koniunktur, którzy na zlecenie Konfederacji Pracodawców Polskich przygotowali ekspertyzę tego dokumentu, nie zostawiają na nim suchej nitki.

Uczelnie dbają o zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego

Biuro Informacji Kredytowej i InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej pogłębiają współpracę z uczelniami wyższymi na rzecz poszerzania wiedzy i zwiększania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Do kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego dołączyły kolejne uczelnie i instytucje - Akademia Leona Koźmińskiego i Krajowa Izba Rozliczeniowa.

REKLAMA

ZUS doskonali system elektronicznej wymiany dokumentów

W związku z wprowadzeniem zmian w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia 23 października 2009 roku w sprawie określenia wzorów zgłoszeń m.in. do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego ZUS udostępnił specyfikację wejścia-wyjścia dla systemu Elektronicznej Wymiany Dokumentów w wersji 2.1.

Odzyskiwanie pieniędzy w postępowaniach grupowych

Senatorowie chcą, by powództwa zbiorowe były wytaczane tylko w sprawach pracowniczych, konsumenckich lub o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym.

ZUS współpracuje z agencjami zatrudnienia

Oddział ZUS w Lublinie wziął udział w spotkaniu informacyjno-szkoleniowym dla przedstawicieli agencji zatrudnienia z Lubelszczyzny.

Uczelnie narzekają na zbyt małe finansowanie

Wprowadzenie "zasady częściowej odpłatności za studia stacjonarne w uczelniach publicznych" zakłada projekt "Strategii rozwoju szkolnictwa wyższego: 2010-2020", zaprezentowany w środę na Uniwersytecie Warszawskim.

Indeksy cen mieszkań spadły o 0,7 proc.

W listopadzie ceny mieszkań spadły o 0,7 proc. w porównaniu do października i były o 1,75 proc. niższe niż przed rokiem – wynika z zestawienia transakcji przeprowadzonych przez klientów Open Finance, Home Broker i Dom Banku.

Ograniczenia sprzedaży wycieczek dla zagranicznych biur podróży

Turystyczne przedsiębiorstwa zagraniczne, chcąc sprzedawać wycieczki polskim turystom, będą musiały założyć oddział na terenie naszego kraju.

ZUS zwiększa aktywność w mediach elektronicznych

Mikroblog Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znalazł się wśród najczęściej obserwowanych blogów na portalu Blip.pl. Ten sukces ZUS osiągnął po niecałych dwóch miesiącach od utworzenia swojego oficjalnego profilu.

MF: dynamika cen konsumpcyjnych ma tendencję wzrostową

Ministerstwo Finansów prognozuje, że w grudniu br. dynamika cen konsumpcyjnych będzie większa.

Gminy nie weryfikują sposobu przyznawania świadczeń pieniężnych

Gminy częściej przyznają świadczenia pieniężne niż pomoc rzeczową. Przepisy dotyczące zapobiegania marnotrawieniu pomocy są rzadko wykorzystywane. Eksperci zwracają uwagę na brak osób przygotowanych do wspierania rodzin.

Darowizna a roczny PIT

Podatnik, który przekazał darowiznę swojemu dziecku i zgłosił ją do urzędu skarbowego, nie będzie musiał wykazywać jej w rocznym zeznaniu PIT.

Lewiatan pomaga w założeniu własnej firmy

Posiadanie własnego biznesu jest w zasięgu ręki każdego kto ma ciekawe pomysły i chce je zrealizować – uważają eksperci PKPP Lewiatan, którzy zachęcają do wzięcia udziału w konkursie Zacznij.biz.

Wartość kredytu w „Rodzinie na swoim” to prawie 5 mld zł

- Wartość tegorocznych kredytów w „Rodzinie na swoim” to już prawie 5 mld zł – podał Bank Gospodarstwa Krajowego.

Prezes NBP spotkał się z członkami Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego

Prezes NBP wręczył pamiątkowe monety posłom i senatorom, którzy w latach 1989-1991 tworzyli Obywatelski Klub Parlamentarny.

MG: polskie hutnictwo osiąga światowy poziom

Otwarcie odnowionej walcowni ArceloMittal w Krakowie dowodzi, że polskie hutnictwo może odnieść światowy sukces – uważa Waldemar Pawlak, minister gospodarki.

O ulgę prorodzinną postara się podatnik

W rozliczeniu podatkowym za ten rok pracodawca nie odliczy ulgi prorodzinnej za pracownika.

Gospodarka pnie się w górę

Wskaźnik aktywności gospodarczej polskiego sektora przemysłowego PMI, wyliczany przez firmę Markit, wyniósł w listopadzie do 52,4 punktu. Przed miesiącem miał wartość 48,8 punktu. To największy wzrost od marca ubiegłego roku. Ważniejsze jest jednak przekroczenie przez ten wskaźnik poziomu 50 punktów. Świadczy to bowiem, że polski przemysł wchodzi w fazę wzrostu.

Deweloperzy stawiają na rynek nieruchomości komercyjnych

Rynek nieruchomościach komercyjnych, który po zapaści zaczyna się odradzać kusi inwestorów propozycjami. Deweloperzy mówią o szczególnych okazjach i zwiększonym popycie na centra handlowe, biura czy magazyny.

Fuzja na polskim rynku cukru

Pfeifer & Langen Polska może przejąć kontrolę nad British Sugar Overseas Polska. Prezes UOKiK uznała, że transakcja nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji.

Zawierając ugodę podatnik zapłaci PIT

Nie będą zwolnione z PIT odszkodowania ustalone umową lub ugodą, z wyjątkiem ugody sądowej.

Minister sprawiedliwości powołał departament praw człowieka

Stworzenie efektywnego systemu pomocy dla ofiar przestępstw, zarówno prawnej, finansowej, psychologicznej jak i organizacyjnej, reakcje na systemowe naruszania tych praw oraz ochrona procesowa oskarżonych – to tylko niektóre priorytety Departamentu Praw Człowieka, który powstanie w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Polski rząd wspiera inwestycje w Uzbekistanie

W dniach 23 – 27 listopada br. Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury wziął udział w II posiedzeniu Polsko – Uzbeckiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, które odbyło się w Taszkiencie.

Po Euro 2012 Polska będzie kontynuować inwestycje

Nie oddzielajmy projektu Euro 2012 od całości programu inwestycyjnego w kraju – powiedział Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu podczas dwudniowej konferencji CEE Financial Hub w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Reklama nie będzie zasłaniać okien mieszkań

Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 74, poz. 836). Przepisy regulują możliwość instalowania na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych urządzeń i nośników reklamowych oraz innych urządzeń niezwiązanych z użytkowaniem mieszkań.

W III kwartale PKB wzrosło o 1,7 proc.

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w trzecim kwartale br. o 1,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku. Polska, jako jedyny kraj UE, odnotowała w tym czasie wzrost gospodarczy. Według prognoz analityków Ministerstwa Gospodarki wzrost PKB w całym 2009 roku będzie zbliżony do 1,5 proc.

Kiedy zarząd nie może reprezentować spółkę

Jeżeli spór o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników został wytoczony przez wspólnika, który jest także członkiem zarządu pozwanej spółki, to zarząd nie może działać w imieniu pozwanej.

ZUS pomaga przedsiębiorcom na starcie

Już po raz czwarty Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Poznaniu - Inspektorat w Gnieźnie wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy oraz Urzędem Skarbowym w Gnieźnie zorganizował szkolenie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Kara za brak kontroli budynku

Dziś upływa termin na przeprowadzenie kontroli budynków o powierzchni większej niż 2 tys. mkw. Właścicielom i zarządcom, którzy tego obowiązku nie wykonają, grozi grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do roku.

Polska gospodarka wychodzi na prostą

Jeszcze kilka miesięcy temu optymiści spodziewali się zerowego wzrostu polskiej gospodarki w drugiej połowie roku. Ekonomiści liczyli ostatnio, że wzrośnie ona o 1,3 proc. Tymczasem w trzecim kwartale PKB zwiększył się o 1,7 proc. Okazało się, że nasza gospodarka nie zawodzi i z powodzeniem stara się sprostać coraz wyższym prognozom.

Korzystne zmiany wypłacania zaliczek podatkowych za dwa lata

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o PIT i CIT - poinformował dziś na konferencji prasowej szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Zgodnie z nią, korzystne dla firm zmiany dotyczące wpłacania zaliczek podatkowych przez przedsiębiorstwa, mają zacząć obowiązywać nie w 2010 r., jak jest w aktualnych przepisach, ale dwa lata później - w 2012 roku.

Faktura on-line a ulga internetowa

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi internetowej w PIT, musi posiadać fakturę VAT. Jeśli operator oferuje tylko dostęp do faktury w Internecie, odliczenia nie będzie. Zdaniem fiskusa i ekspertów, aby z ulgi skorzystać, trzeba posiadać fakturę papierową.

Przewoźnicy lotniczy na celowniku UE

Komisja Europejska opublikowała dwunastą aktualizację wspólnotowej listy linii lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów w Unii Europejskiej. Lista poszerzyła się o przewoźników z trzech kolejnych krajów, w przypadku których czynności kontrolne wykazały uchybienia w zakresie bezpieczeństwa.

Unia chce obniżenia stawek za połączenia komórkowe

W Polsce wciąż istnieją znaczne różnice między stawkami za zakończenie połączenia, które pobierają poszczególni operatorzy sieci komórkowych. W związku z tym Komisja Europejska wzywa polski Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) do dostosowania metodyki ustalania cen do zaleceń unijnych w sprawie stawek za zakończenie połączenia z maja 2009 roku.

Unijna polityka gospodarcza po 2010 roku

Rozwój ekonomiczny w oparciu o innowacje, badania i gospodarkę cyfrową, a także zwrot w stronę „zielonej energii” – to propozycje Komisji Europejskiej, dotyczące kształtu polityki gospodarczej UE po 2010 roku.

Wzrasta liczba wydanych kart kredytowych

Niemal 10,5 mln kart kredytowych mieli Polacy w portfelach na koniec września. Mimo zapowiedzi banków o restrykcyjnej polityce w wydawaniu kart, od czerwca do września przybyło ich ponad pół miliona – poinformował NBP.

Terminy badań nie powinny decydować o przyznaniu becikowego

Resort pracy chce, aby kobiety nie musiały poświadczać opieki lekarskiej już od 10 tygodnia ciąży, ale od późniejszego terminu. Wtedy rzadziej będą tracić prawo do becikowego.

Fiskus może zainteresować się prezentami

Urzędnicy skarbowi mogą się przyjrzeć prezentom świątecznym, by sprawdzić ich wartość. Prezent pod choinkę stanowi darowiznę, od której należy zapłacić podatek. Powołanie się na darowiznę, której nie opodatkowano, oznacza zapłatę 20-proc. sankcji.

Opony sprzedawane w Europie będą oznakowane

Począwszy od listopada 2012 roku wszystkie nowe opony sprzedawane w Europie będą klasyfikowane i etykietowane pod kątem efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni i zewnętrznego hałasu toczenia. Oznakowanie opon będzie podobne do już istniejącego znakowania urządzeń AGD, a potencjalni nabywcy będą mieli możliwość porównania parametrów opon przed ich zakupem.

Jest termin utworzenia komitetu audytu spółki

Spółki giełdowe i banki muszą do 6 grudnia powołać komitet audytu, który wraz z zarządem będzie odpowiadał za sprawozdania finansowe.

Rejestracja spółki z o.o. przez Internet

Wniosek o rejestrację spółki z o.o. będzie można przesłać przez Internet. Wspólnicy będą mogli zawrzeć umowę spółki bez udziału notariusza. Możliwe będzie wniesienie wkładów do spółki w formie pieniężnej.

Polska zmniejszy dług publiczny

W 2015 roku Polska będzie krajem o jednej z najniższych relacji długu publicznego w stosunku do PKB, jeśli odejmie się część długu publicznego wynikającą z funkcjonowania drugiego filara emerytalnego – uważa Jacek Rostowski, minister finansów.

Państwowa Inspekcja Pracy chce obniżyć wskaźnik wypadków

Przeprowadzenie ok. 90 tys. kontroli oraz skierowanie działań prewencyjnych do ok. 36 tys. podmiotów – adresatów kampanii, programów, konkursów i doradztwa zakłada program działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2010. Zaprezentował go wraz z planem działań długofalowych na lata 2010-2012 główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy w siedzibie Sejmu RP.

Banki starają się o korzystniejsze warunki najmu biur

Sektor bankowy wciąż znajduje się w okresie gwałtownych przemian i prognozuje się, że popyt banków na powierzchnie biurowe w europejskich stolicach finansowych będzie na niskim poziomie. Jednak banki zaczynają korzystać z okazji do wynegocjowania korzystniejszych warunków najmu w nowych obiektach.

REKLAMA