REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uspokojenie nastrojów na rynkach, złoty zyskuje

Częściowe wyjaśnienie sytuacji na scenie politycznej i utworzenie koalicji rządowej przyczyniło się do uspokojenia nastrojów na rynkach finansowych, a złoty umocnił się wobec euro i dolara.

Gospodarka pędzi, RPP musi zachować ostrożność

Wyższe od oczekiwań tempo wzrostu gospodarczego nakłada na RPP obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w polityce monetarnej, a główna stopa NBP powinna pozostać stabilna możliwie długo, być może przez cały 2006 rok - uważa Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej.

Porozumienie zamiast rady

Tylko do 1 maja prezydent Lech Kaczyński ma czas na podpisanie ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

Wspierasz biednych, płać VAT

Zwolnienie z VAT żywności przekazywanej przez firmy na cele charytatywne to kolejna obietnica bez pokrycia złożona przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

REKLAMA

Na rynku walutowym spokój przed długim weekendem

Czwartek upływa spokojnie na rynku walutowym, zmiany kursów są niewielkie, co analitycy tłumaczą bliskością długiego weekendu.

Kwietniowa projekcja niepewna ze względu na ryzyko polityczne

Kwietniowa projekcja jest bardziej niepewna od poprzednich ze względu na wzrost ryzyka zmiany kierunku polityki gospodarczej rządu - ocenia NBP w najnowszym "Raporcie o inflacji".

PAIiIZ o inwestycjach zagranicznych

Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wyniósł w 2005 roku pomiędzy 7,7 a 8,7 mld USD bliżej jednak 7,7 mld USD - podała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Złoty i obligacje stabilne w czwartek rano

Na rynku długu i walutowym czwartkowa sesja rozpoczęła się spokojnie, analitycy spodziewają się stabilizacji kursów i rentowności w ciągu dnia.

REKLAMA

Państwo pozwoli na domowe rafinerie

Każdy litr benzyny silnikowej i oleju napędowego wprowadzanych do obrotu będzie musiał zawierać co najmniej 4 proc. biokomponentów - zakłada rządowy projekt ustawy o biokomponentach i biopaliwach.

Wielką majówkę odpracujemy w wolną sobotę

Zmienione kilka lat temu przepisy dotyczące czasu pracy wprowadziły rozwiązania, które budzą wątpliwości związane z konstruowaniem długich weekendów.

Strefy urosną o jedną trzecią

Niemal wszystkie działające w Polsce specjalne strefy ekonomiczne, z wyjątkiem suwalskiej, chcą powiększyć swój obszar - wynika z sondy GP. Na brak terenów dla nowych inwestorów narzekają zarówno potentaci, jak strefa katowicka i łódzka, czy strefy najmniejsze, jak ta w Starachowicach.

Podatki: rząd nie dotrzymał słowa

Zdaniem ekspertów podatkowych, PiS, jak dotąd, realizuje taki program: żadnych poważnych zmian w podatkach, co najwyżej zaostrzenie rygorów fiskalnych.

Jak pozyskać zewnętrzne finansowanie

Mimo że kurczy się ilość środków dostępnych z funduszy strukturalnych, to przedsiębiorcy nadal mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z kilku programów oferujących m.in. dofinansowanie inwestycji i usług doradczych. Rozpoczynający własny biznes mogą też liczyć na pomoc ze strony izb gospodarczych oraz funduszy pożyczkowych.

Premier o podwyżce akcyzy na benzynę

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapewnił w środę, że w 2006 roku nie będzie podwyżki akcyzy na benzynę i zaapelował do mediów, by przed majowym długim weekendem nie straszyły Polaków podwyżkami cen paliw. Poinformował też, że rozmawiał z osobami odpowiedzialnymi za dostawy paliw.

Rynki spokojne po decyzji RPP

Inwestorzy ze spokojem przyjęli informację, że Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie i oczekują teraz na komunikat RPP, który może zawierać elementy nowej projekcji inflacyjnej.

RPP pozostawiła stopy bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła wszystkie stopy procentowe bez zmian i główna stopa NBP nadal będzie na poziomie 4,00 proc.

Wzrost PKB wyższy niż 4,2 proc.

Wiceprezes GUS Janusz Witkowski szacuje, że wzrost PKB w I kwartale 2006 będzie wyższy niż 4,2 proc. odnotowane w IV kwartale 2005 roku.

Spadła stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia w marcu 2006 roku spadła do 17,8 proc. z 18,0 proc. w lutym - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wzrosła sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna w marcu 2006 wzrosła o 10,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2005 roku, po wzroście o 10,2 proc. rdr w lutym 2006 roku, a mdm wzrosła o 18,0 proc. - podał GUS.

Rynki słabsze przez region, oczekiwanie na RPP

Inwestorzy nieprzychylnie spojrzeli w środę rano na rynki regionu i rozpoczęli realizację zysków. Analitycy spekulują, że możliwe jest dalsze osłabienie.

Korporacje nie oszczędzają na informatyce

Komputeryzacja magazynów największych polskich przedsiębiorstw oraz oddziałów globalnych koncernów działających na naszym rynku jest na poziomie światowym.

Surowsze kary za naruszanie konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kończy prace nad nowelizacją ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, określaną potocznie jako ustawa antymonopolowa.

Kto straci po likwidacji kosztów na reprezentację

Resort finansów chce wprowadzić gruntowne zmiany w rozliczaniu przez przedsiębiorców wydatków na reprezentację i reklamę.

Produkcja drobiu w UE

Rządy państw Unii Europejskiej uzgodniły we wtorek utworzenie specjalnego funduszu pomocy dla hodowców drobiu, poszkodowanych przez spadek popytu i cen w rezultacie obaw konsumentów przed ptasią grypą.

Złoty i obligacje stabilne, rynek czeka na RPP

Złoty ustabilizował się we wtorek po południu, podobnie było na rynku obligacji. Rynek czeka na dane z USA oraz na środowy komentarz Rady Polityki Pieniężnej.

MF planuje podwyższenie akcyzy na benzynę

Ministerstwo Finansów planuje od 2007 r. podwyższenie akcyzy na benzynę o 25 groszy na litrze, czyli powrót do stawki z 2005 r. - poinformował wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

Złoty nieco mocniejszy, rynki czekają na dane makro

Początek wtorkowych kwotowań przyniósł umocnienie złotego, jednak nie było o­no duże. Zarówno kurs polskiej waluty, jak i rentowność papierów dłużnych, były zbliżone do poziomów notowanych podczas zamknięcia w poniedziałek.

Nowy podatek od aut

Każdy, kto używa służbowego samochodu osobowego do celów prywatnych, będzie musiał od 1 stycznia 2007 r. płacić podatek. Obejmie to zarówno pracownika, jak i pracodawcę.

Odpowiedzialność za wady rzeczy

Najbardziej powszechną umową w obrocie gospodarczym jest umowa sprzedaży. Przy jej realizacji często pojawia się problem uprawnień kupującego wynikających z rękojmi i gwarancji.

Jak przejąć swojego pracodawcę

Banki finansują wykupy menedżerskie. Prowadzą również działalność doradczą dla inicjatorów takich transakcji.

Inwestorzy nabywają złotego

Polska waluta od początku tygodnia umacnia się, jednak trend wzrostowy mogą zakłócać doniesienia ze świata polityki o pracach nad utworzeniem koalicji rządowej. Dochodowość papierów porusza się w wąskim przedziale - oceniają dilerzy.

Kwietniowy klimat koniunktury nadal oceniany negatywnie

Koniunktura w handlu detalicznym w kwietniu nadal była oceniana negatywnie (minus 3), choć lepiej niż w marcu (minus 6) - podał GUS.

W kwietniu koniunktura w przemyśle nieco w górę

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł w kwietniu plus 15 wobec plus 12 w marcu - podał GUS.

PO będzie walczyła na śmierć i życie

Będziemy walczyć na śmierć i życie z wszystkimi kolejnymi planami podwyższania podatków - zapowiedział na konferencji prasowej lider Platformy Obywatelskiej Jan Rokita.

Gilowska o wzroście gospodarczym

Wzrost gospodarczy w I kwartale wyniósł około 5,2 proc., w całym roku może wynieść około 5 proc. ale prowzrostowym reformom zagraża brak stabilizacji politycznej - powiedziała wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska.

Poprawa nastrojów w regionie umocniła rynek walutowy i długu

Poprawa nastrojów w regionie umocniła rano złotego oraz polskie papiery. Dilerzy rynku walutowego nie wykluczają jednak, że na kwotowania niekorzystnie rzutować może sytuacja polityczna.

Jak się rozlicza kontrakty menedżerskie

Kontrakty menedżerskie zostały w specyficzny sposób potraktowane przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sposób opodatkowania dochodów z tytułu wykonywanych usług menedżerskich oraz warunki rozliczeń zostały ściśle określone.

Sprawdzony podatnik zapłaci wcześniej

Przedsiębiorcy, którzy bez zarzutu prowadzą działalność gospodarczą i bez opóźnień płacą podatki, będą mogli starać się o uzyskanie statusu sprawdzonego podatnika - zakłada projekt reformy systemu podatkowego przygotowany przez resort finansów.

Firmy oczekują utrzymania się dobrej koniunktury gospodarczej

Badania koniunktury pokazują, że firmy bardzo pozytywnie oceniają koniunkturę w gospodarce zarówno w pierwszym jak i w drugim kwartale 2006 roku i spodziewają się nowych zamówień - wynika z opublikowanych wyników badań Narodowego Banku Polskiego.

Złoty stabilny, w przyszłym tygodniu możliwe osłabienie

Złoty w piątek pozostaje stabilny, choć dilerzy oczekują, że w przyszłym tygodniu może się osłabić. Rynek wyczulony pozostanie na wydarzenia polityczne oraz z zainteresowaniem oczekiwać będzie na środową decyzję RPP.

Polska gospodarka na pełnych obrotach

Kupujemy, inwestujemy, eksportujemy. Lepsza od oczekiwań produkcja przemysłowa w marcu to znak, że wzrost gospodarczy przyspiesza. W I kwartale będzie to zapewne 5 proc. PKB.

Złoty minimalnie słabszy

Na rynku walutowym rano doszło do lekkiego osłabienia złotego, ale dealerzy spodziewają się spokojnego dnia. Nadal jednak nie doszło do poprawy nastrojów na rynku obligacji.

Termin zwrotu VAT będzie krótszy

W projekcie zmian opracowanym przez resort finansów znalazły się propozycje dotyczące nowych zasad zwrotu VAT. Podatnik otrzymuje zwrot różnicy VAT na rachunek bankowy wtedy, gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego.

Konsument będzie mógł zbankrutować

Gazeta Prawna dotarła do projektu ustawy o upadłości konsumenckiej, który przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Proponują o­ni objęcie postępowaniem upadłościowym niewypłacalne osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami lub rolnikami.

Nowy rekord cen ropy w Nowym Jorku

Na giełdzie surowcowej New York Mercantile Exchange padł w czwartek wieczorem nowy rekord cen ropy surowej - 73,69 dolara za baryłkę ropy z dostawą w czerwcu.

Wzrosły ceny produkcji w marcu

Ceny produkcji przemysłowej w marcu 2006 roku wzrosły o 0,9 proc. w stosunku do marca 2005 roku, po wzroście o 0,7 proc. w lutym, a w porównaniu do lutego 2006 wzrosły o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Po danych GUS złoty się umocnił, potem osłabł

Po dobrych danych o produkcji przemysłowej w marcu złoty początkowo się umocnił, ale potem doszło do osłabienia wskutek wpływu pogarszających się nastrojów na rynku długu.

MF martwi się o wpływy z CIT

Ministerstwo Finansów w swoim marcowym przeglądzie makroekonomicznym sugeruje, że wpływy z CIT w tym roku mogą być niskie.

W marcu wzrosła produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa w marcu 2006 roku wzrosła o 16,4 proc. rok do roku, po wzroście o 10,2 proc. rdr w lutym 2006 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 16,4 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W 2007 roku wzrost PKB powyżej 5 proc.

Wzrost gospodarczy w 2007 roku i latach kolejnych może przekroczyć 5 proc. - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz.

REKLAMA