| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niedzielne zakupy pod lupą posłów

Niedzielne zakupy pod lupą posłów

Ważą się losy projektu o zakazie handlu w niedzielę. Dziś w Sejmie specjalna komisja debatuje nad poprawką do kodeksu prawa pracy, zawierającą obostrzenia dla sieci handlowych. Większość przedstawicieli branży detalicznej sprzeciwia się.

Do tej pory próby wprowadzenia zakazu handlu w niedziele kończyły się fiaskiem zanim trafiły do Sejmu. Tym razem może być inaczej, bo projekt jest już po pierwszym czytaniu i popiera go koalicja rządowa.

Wprowadzenie zakazu pracy w niedzielę spowoduje utratę 50-60 tysięcy miejsc pracy, a wcale nie pomoże drobnym kupcom, którzy również są podzieleni co do proponowanych ograniczeń – ocenia Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP).

Zdaniem przedstawicieli zagranicznych sieci handlowych, poprawka do ustawy Prawo pracy o zakazie handlu w niedzielę będzie miała negatywny wpływ na dalszy rozwój rynku detalicznego w Polsce. Przedstawiciele Solidarności i posłowie koalicji rządowej chcą uczynić siódmy dzień wolny od handlu w celu obrony wartości religijnych oraz prawa pracowników do dnia wolnego. Ich zdaniem podobne restrykcje wprowadziły już dawno inne kraje europejskie i dlatego Polska też powinna to zrobić.

– Brakuje solidnych argumentów, które przemawiają za tym, aby zakazać handlu w niedzielę. Niektóre europejskie kraje wycofują się z tego ograniczenia. W 2005 roku zrobiła to Hiszpania – mówi Andrzej Faliński, sekretarz generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD), zrzeszającej największe zagraniczne firmy handlowe, m.in. Tesco czy Metro.

Zakaz – zdaniem większej części przedstawicieli polskiej branży handlowej – uderzy w centra handlowo-usługowe i galerie handlowe, gdzie jest bardzo dużo małych sklepów.

– Restrykcje te ograniczą nie tylko rozwój zagranicznych sklepów średnio- i wielkopowierzchniowych w Polsce, ale uderzą w polskie sieci sklepów spożywczych, które rozwijają się w oparciu o ten sam model co zachodnie – wskazuje Andrzej Faliński.

Zagraniczne sieci super- i hipermarketów oraz dyskontów, zrzeszone w POHID są gotowe pójść na kompromis. Na razie nieoficjalnie zamiast ustawowego, rygorystycznego zakazu handlu we wszystkie niedziele i święta proponują objąć zakazem handlu wszystkie święta kościelne i państwowe (12 dni w roku).

Zmiany, jakie w kwietniu pojawiły się w projekcie, żeby od zakazu pracy w niedziele wyłączone były tylko stacje benzynowe, hotele, apteki, restauracje i drobny handel, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników i osiąga do 2 mln euro obrotów rocznie – według ekspertów z PKPP są absurdalne.

Według posłów koalicji drobnemu handlowi w Polsce pomoże wprowadzenie w życie ustawy o sklepach wielkopowierzchniowych, która regulowałaby kwestie lokalizacji inwestycji i budowy nowych obiektów handlowych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
 

Anita Skiba

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »