| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nie korzystają z pomocy prawników

Firmy nie korzystają z pomocy prawników

Bank Światowy uważa, że w Polsce konieczna jest gruntowna reforma wymiaru sprawiedliwości. Eksperci Banku wskazują na wysokie koszty obsługi prawnej.

Przedstawiony wczoraj przez Bank Światowy raport miał za zadanie zbadać polskie realia w dochodzeniu przez przedsiębiorców praw z umów. Autorzy twierdzą, że chociaż obecny system wykazuje ostatnio pewną poprawę, trzeba wprowadzić wiele zmian.

– Pilnie zająć się należy problemami niewydolności sądów, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Warszawie – ocenia Luba Beardsley, ekspert Banku Światowego w dziedzinie prawa.

Sposobem na uniknięcie przez firmy sporów wynikających z umów jest korzystanie z usług prawników w trakcie sporządzania umów. Niestety, w Polsce jest to zjawisko rzadkie i przedsiębiorcy ograniczają się najczęściej do korzystania z usług prawnych w trakcie sporów sądowych. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są wysokie ceny na rynku usług prawnych. BŚ wskazuje, że mimo rosnącego popytu na usługi prawne z uwagi na gwałtowny rozwój prywatnego sektora, wzrost podaży usług prawnych nie jest dostatecznie szybki. Wytłumaczeniem tego zjawiska są istniejące do niedawna bariery w dostępie do zawodu adwokata lub radcy prawnego.

– Obecny system egzekucji orzeczeń sądowych posiada cechy, które nie pobudzają do konkurencji i ograniczają nadzór, prowadząc do częstych skarg – podkreśla L. Beardsley. Analitycy BŚ podkreślają, że nadal pozostaje wiele do zrobienia w zakresie poprawy warunków, w których przedsiębiorcy prowadzą swoją działalność. Wiele firm nie ma zaufania do szybkiego i skutecznego dochodzenia praw z umów, co w efekcie ogranicza nowym firmom możliwość konkurowania z tymi, które działają dłużej. Brak wiary w szybkie, rzetelne i skuteczne dochodzenie praw z umów powoduje, że wtórny rynek obrotu wierzytelnościami, który pozwoliłby instytucjom finansowym lepiej budować strukturę ich długu, będzie rozwijał się powoli. Z portfelami pełnymi aktywów obciążonych wysokim ryzykiem, instytucje finansowe będą tworzyć wyższe rezerwy, ograniczając przedsiębiorcom dostępność kapitału.

Miłosz Marczuk

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK