REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rosną obawy o stałe dostawy paliw

REKLAMA

Blisko połowa kierownictwa 116 wiodących firm sektora paliwowo--energetycznego z 43 krajów obawia się kryzysu energetycznego - wynika z badania firmy doradczej PricewaterhouseCoopers. Trzeba więc inwestować w nowe technologie.
Obawy o bezpieczeństwo dostaw są szczególnie duże w Europie. Zdaniem Katarzyny Rozenfeld, wicedyrektor działu doradztwo finansowe PricewaterhouseCoopers, ich bezpośrednim powodem jest niestabilność polityczna na Bliskim Wschodzie i w Rosji, czyli krajach będących głównymi dostawcami surowców energetycznych.

Problem dotyczy też Polski. Zza wschodniej granicy eksportujemy ponad 95 proc. ropy naftowej, ponad 80 proc. gazu płynnego oraz prawie 70 proc. gazu ziemnego. Moglibyśmy kupować gaz w dowolnym miejscu świata, ale nie ma go jak do Polski dostarczyć. Potrzebne są do tego rury przesyłowe, rurociągi, tłocznie, magazyny.

Jednym z pomysłów rządu na dywersyfikację dostaw jest więc budowa terminalu LNG na Pomorzu, rurociągu do Szwecji lub pomysł Kompanii Węglowej na przerób węgla kamiennego na paliwo samochodowe.

Projekty te są jednak bardzo kosztowane. Terminal LNG to wydatek rzędu 0,5 mld euro, a rafineria przerobu węgla blisko 2 mld euro. To tylko niewielki ułamek inwestycji światowych. Żeby poczuć się bezpieczniej, do 2030 roku firmy muszą wydać na inwestycje w nowe technologie oraz infrastrukturę około 13 bln dolarów – wylicza PwC. Problem w tym, że o pieniądze na inwestycje wcale nie jest łatwo.

– Inwestycje zależą od tego, czy i w jakim stopniu ich koszty zostaną przeniesione na konsumentów. Ci natomiast nie zgadzają się na podwyżki cen nośników energii. Tworzy się kwadratura koła – ocenia Katarzyna Rozenfeld.

Mechanizm dotyczy też Polski. Zaopatrzenie w surowce energetyczne z różnych źródeł podniosłoby na pewno nasze bezpieczeństwo, ale znacznie wzrosłyby też ceny. Obecnie rosyjska ropa kosztuje od 2 do 4 dolarów mniej niż wynoszą aktualne notowania na światowych giełdach. Z kolei kupowany od Gazpromu gaz jest również tańszy od tego, który dostarczają nam Niemcy i Norwegia.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Cezary Pytlos
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA