REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Studenci chcą ulg

REKLAMA

Dariusz Żuk, prezes zarządu Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, zauważa, że osoby, które kończą studia, chcą założyć działalność, są do tego zniechęcane przez obowiązujące przepisy.
Prezes Żuk, którego fundacja promuje wśród studentów ideę zakładania własnych firm powołuje się na badania Studenckiego Forum Business Centre Club i Ośrodka Badań Wyborczych. Wynika z nich że ponad 68 proc. osób rozpoczynających studia deklaruje, że chce założyć i prowadzić własną firmę. Ze względu na biurokrację, zawiłe procedury i wysokie koszty udaje się to niewielu (zaledwie kilka procent).

– Mam pomysł na biznes i chciałbym założyć firmę, ale nie stać mnie na opłacanie co miesiąc składek do ZUS – mówi Adam Konieczny, student trzeciego roku ekonomii. Obawia się, że jego firma może nie przynosić na początku zysków, a składki i tak będzie musiał płacić.

REKLAMA

Lepiej być bezrobotnym

Środowiska młodych domagają się zmian w przepisach. Swoje postulaty przedstawili m.in. na posiedzeniu sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Zauważają, że młoda osoba, która chce założyć firmę, nie może otrzymać pożyczki z urzędu pracy (około 12 tys. zł) na jej założenie, jeśli nie ma statusu bezrobotnego.

– Opłaca się być osobą zarejestrowaną w urzędzie pracy – mówi Dariusz Żuk. Jego zdaniem przepis ten trzeba zmienić.

REKLAMA

Barierą w zakładaniu firm jest też to, że student prowadzący działalność musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS, a jeśli pracuje na umowę zlecenia, nie ma takiego obowiązku. Młodzi przedsiębiorcy domagają się więc zniesienia obowiązku opłacania tych składek dla studentów prowadzących firmy. Proponują też, aby wszystkie osoby zakładające firmy nie opłacały składek na ubezpieczenia społeczne przez dwa lata od momentu uruchomienia firmy, jeśli ich obrót nie przekracza określonej kwoty (np. 10 tys. zł).

Chcą też obniżenia z 50 tys. zł do 1 zł kapitału zakładowego dla osób zakładających spółkę z ograniczoną odpowiedzialności. Tak jest w Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie płaci się 1 euro. Młodzi przedsiębiorcy chcą też, aby akademickie inkubatory przedsiębiorczości mogły korzystać ze środków unijnych. Ponadto domagają się praktycznych i teoretycznych zajęć z przedsiębiorczości w programach szkół.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– W Holandii uczniowie liceów uczą się w ramach zajęć prowadzenia własnej firmy, natomiast u nas na maturze jest m.in. egzamin z wiedzy o tańcu, ale nie z przedsiębiorczości – zauważa Dariusz Żuk. Jego zdaniem, aby ułatwić prowadzenie działalności, trzeba obniżyć liczbę zezwoleń i koncesji. Istnieje ich już ponad 200 i utrudniają prowadzenie biznesu – np. koncesję na alkohol trzeba wykupić na cały rok, mimo że ktoś chce prowadzić barek piwny trzy miesiące w roku.

Ustawa o wspieraniu pracy młodych

REKLAMA

Problem bezrobocia wśród młodych dostrzega też prof. Adam Biela, senator Ligi Polskich Rodzin. Przygotował projekt ustawy o nauce pracy i wspieraniu przedsiębiorczości młodzieży w Polsce. – Projekt zgłoszę do Senatu lub postaram się, aby zajęła się nim Rada Ministrów – mówi GP.

Zgodnie z nim budżet pokryje składki (w części finansowanej przez płatnika) na ubezpieczenia społeczne w pierwszym roku zatrudnienia absolwentów szkół tym przedsiębiorcom, którzy zatrudnią ich na okres co najmniej 2 lata na pełen etat. W drugim roku przez pół roku pokrywałby 75 proc. ubezpieczenia, a w drugim półroczu 50 proc. Według autora projektu ustawy wpływy z tytułu zaliczek podatku PIT od zatrudnianych w ten sposób osób (nawet przy minimalnej płacy) wyniosłyby już w pierwszym roku ponad połowę środków na refundację ubezpieczenia. Reszta mogłaby pochodzić z Funduszu Pracy. Projekt przewiduje też stworzenie ułatwień dla młodych osób chcących założyć własne firmy, m.in. poprzez stworzenie powiatowych funduszy przedsiębiorczości i innowacyjności, udzielających gwarancji kredytowych absolwentom.

Rozwiązania te zapobiegłyby fali migracji młodych, dobrze wykształconych osób za granicę. Mają też ułatwić powrót do kraju tym, którzy zdecydowali się na wyjazd. Obecnie z emigracji zarobkowej wraca około 30-40 proc. wyjeżdżających osób.
– Emigracja młodych spowolni tempo rozwoju Polski, a w dalszej perspektywie może prowadzić do problemów ze sfinansowaniem emerytur – podkreśla prof. Adam Biela.

Rząd nie chce słuchać

– Naszych postulatów na razie nikt z rządu nie słucha – skarży się Dariusz Żuk. Potwierdzają to nasze doświadczenia.

W Ministerstwie Gospodarki nikt nie znalazł czasu, by skomentować postulaty młodych przedsiębiorców. Mimo że wiceminister Andrzej Kaczmarek był obecny na posiedzeniu sejmowej komisji, podczas której prezentowali oni swoje problemy. Odesłano nas do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Natomiast wiceminister pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski odesłał GP do Ministerstwa Gospodarki.

Bartosz Marczuk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA