| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polscy konsumenci - ufni czy nie

Polscy konsumenci - ufni czy nie

Biznesmeni i konsumenci w krajach Unii Europejskiej nadal są w dobrych nastrojach. Również w maju wskaźnik zaufania wzrósł, choć nieznacznie. W Polsce konsumenci tracą pewność, czy za rok gospodarka zachowa swoją kondycję.

W maju szósty miesiąc z rzędu nastroje kół biznesu i konsumentów w 25 krajach Wspólnoty uległy poprawie. W sumie w całej UE tylko śladowo, o 0,1 punktu, podczas gdy w Eurolandzie przypływ optymizmu był wyraźny – 1,0 pkt według indeksu ESI, stosowanego przez Komisję Europejską. Lepsze oceny w krajach Unii wynikały głównie ze wzrostu zaufania konsumentów i przedstawicieli handlu detalicznego. Natomiast w trzech innych głównych sektorach – przemyśle, usługach i budownictwie – sytuacja w maju nie uległa zmianie.

Tradycyjnie obraz jest bardzo zróżnicowany w zależności od kraju. Wśród sześciu dużych państw członkowskich największą poprawę zanotowano w Niemczech i Hiszpanii, odpowiednio o 1,4 i 1,7 pkt. We Francji wzrost wskaźnika nastrojów był tylko śladowy, a we Włoszech spadł umiarkowanie (o 0,4 pkt). W Polsce spadek był silniejszy (o 1,4 pkt).

Gorsze rezultaty w Polsce są wynikiem istotnego spadku nastrojów konsumentów (o 4 pkt), którzy bardziej pesymistycznie oceniają najbliższą przyszłość, stan własnych oszczędności i możliwości dużych zakupów. Ciekawe, że opublikowane także wczoraj przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej wykazały w maju nieznaczną poprawę. Powodem jest spadek obaw przed bezrobociem, poprawa ocen w zakresie możliwości dokonywania poważniejszych zakupów oraz zmiana ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju w ostatnich 12 miesiącach. Podobnie było w badaniach UE, ale wnioski są zgoła odmienne.

Faktem jest, że poza konsumentami nie zawiódł żaden dział polskiej gospodarki, gdzie notowano wzrosty nastrojów. Tylko w budownictwie nie uległy one zmianie.

Dla całej Unii spore znacznie ma stała poprawa nastrojów w niemieckiej gospodarce, która z racji swoich rozmiarów może powrócić do roli lokomotywy napędzającej rozwój gospodarczy w Europie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Tadeusz Barzdo

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »