reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kontrola CBA u przedsiębiorców przez 4 tygodnie

Kontrola CBA u przedsiębiorców przez 4 tygodnie

Działania kontrolne Centralnego Biura Antykorupcyjnego u konkretnego przedsiębiorcy będą mogły być prowadzone tylko przez 4 tygodnie - zapowiedział w Senacie przyszły szef CBA Mariusz Kamiński.

Senat debatuje nad ustawą o CBA. Wieczorem mają być głosowane poprawki senackie do ustawy. Jedna z mich zobowiązuje szefa CBA do przekazywania informacji o działalności antykorupcyjnej nie tylko Sejmowi, ale też do Senatu. Kilkanaście innych poprawek ma charakter legislacyjny, porządkujący lub językowy.

Przyszły szef CBA powiedział, że wyda zarządzenie, które określi, iż kontrola u przedsiębiorcy będzie mogła trwać jedynie 4 tygodnie. "Taką deklarację publicznie składam" - powiedział.

Kamiński, który teraz jest pełnomocnikiem ds. powołania CBA w kancelarii premiera, zapewnił, że Biuro nie będzie policją polityczną. Przypomniał, że dostęp i możliwość przetwarzania danych wrażliwych - o orientacji seksualnej, wyznaniu, czy przynależności partyjnej, mają wszystkie służby specjalne oraz służby policyjne.

Senatorów interesowały finanse biura i zarobki funkcjonariuszy. Minister podał, że utworzenie biura będzie kosztowało w tym roku 70 mln zł. Zapowiadane zatrudnienie to 500 funkcjonariuszy. "Mamy nadzieję że Biuro wykaże się skutecznością i pokaże, że potrafi przynieść państwu dochody. Wtedy zwrócimy się o rozszerzenie naszego budżetu" - deklarował.

Zarobki w CBA będą wyraźnie lepsze od średniej w policji, ale nie lepsze od zarobków najlepszych oficerów policyjnego Centralnego Biura Śledczego, którzy mają najlepsze wyniki w pracy - mówił.

W myśl ustawy, CBA ma być nową służbą specjalną państwa. Ma kontrolować przestrzeganie przepisów antykorupcyjnych - sprawdzać oświadczenia majątkowe i przestrzeganie zakazu łączenia funkcji publicznych z działalnością gospodarczą. Ma też sprawdzać m.in. procedury prywatyzacyjne i komercjalizacyjne, a także związane ze wspieraniem finansowym przedsiębiorstw, udzielaniem zamówień publicznych, przydzielaniem koncesji, zezwoleń i zwolnień podatkowych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama