| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wciąż następuje poprawa warunków gospodarczych

Wciąż następuje poprawa warunków gospodarczych

Wskaźnik PMI liczony przez ABN AMRO Polska spadł w maju do 53,2 z 53,7 w kwietniu - podał badający koniunkturę NTC Research.

"Opublikowane dzisiaj dane z najnowszego badania ABN AMRO Polska PMI wykazały dalsze polepszenie się warunków gospodarczych w sektorze przemysłowym w maju. Wskaźnik ABN AMRO Polska PMI, który jest sumarycznym miernikiem kondycji sektora przemysłowego odnotował wartość 53,2. Zarejestrowano niewielki spadek z kwietniowej wartości 53,7, niemniej jednak majowy wynik wskazuje na silny wzrost w sektorze oraz na szybsze tempo wzrostu niż w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy" - napisano w komentarzu do badania.Zsolt Papp, dyrektor CEMA Economics w ABN AMRO dodał: "Majowy PMI zarejestrował dalszy spadek od kwietnia, częściowo ze względu na wzrost nowych zamówień. Niemniej jednak, solidne zamówienia eksportowe i wzrost zatrudnienia sugerują, iż zasadniczy impet pozostał pozytywny. Trochę mniej pozytywnym jest fakt, iż od kwietnia wzrosła nieco inflacja kosztów".ABN podkreślił, że w maju zmalało tempo napływu nowych zamówień do polskich przedsiębiorców, niemniej jednak utrzymało się na solidnym poziomie."Respondenci informowali o silnym zapotrzebowaniu krajowym oraz o wzroście tempa napływu zamówień eksportowych. W maju zwiększona ilość nowych zamówień stanowiła główny czynnik napędzający wzrost produkcji. (...) Jednakże, były dowody na to, iż produkcja znów nie nadążała za sprzedażą, ponieważ zaległości wzrosły drugi miesiąc z rzędu, a zapasy wyrobów gotowych zostały wysprzedane w najszybszym tempie w historii badań" - napisano w komentarzu."Przedsiębiorcy szeroko informowali o wzroście cen metali w ostatnim miesiącu, podczas gdy wyższe ceny ropy były również uznawane przez respondentów za główny inflacjogenny czynnik" - dodano.Badania śledzą zmiany w wielkości produkcji, liczbie otrzymanych zamówień, poziomie zatrudnienia, zapasów oraz prędkości dostaw i dostarczają najwcześniejszych informacji na temat kondycji sektora przemysłowego. Jeśli wyniki indeksu znajdujące się powyżej wartości 50.0 oznaczają poprawę lub wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast poniżej 50.0 oznaczają pogorszenie lub spadek.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK