Wciąż następuje poprawa warunków gospodarczych
REKLAMA
Zsolt Papp, dyrektor CEMA Economics w ABN AMRO dodał: "Majowy PMI zarejestrował dalszy spadek od kwietnia, częściowo ze względu na wzrost nowych zamówień. Niemniej jednak, solidne zamówienia eksportowe i wzrost zatrudnienia sugerują, iż zasadniczy impet pozostał pozytywny. Trochę mniej pozytywnym jest fakt, iż od kwietnia wzrosła nieco inflacja kosztów".
ABN podkreślił, że w maju zmalało tempo napływu nowych zamówień do polskich przedsiębiorców, niemniej jednak utrzymało się na solidnym poziomie.
"Respondenci informowali o silnym zapotrzebowaniu krajowym oraz o wzroście tempa napływu zamówień eksportowych. W maju zwiększona ilość nowych zamówień stanowiła główny czynnik napędzający wzrost produkcji. (...) Jednakże, były dowody na to, iż produkcja znów nie nadążała za sprzedażą, ponieważ zaległości wzrosły drugi miesiąc z rzędu, a zapasy wyrobów gotowych zostały wysprzedane w najszybszym tempie w historii badań" - napisano w komentarzu.
"Przedsiębiorcy szeroko informowali o wzroście cen metali w ostatnim miesiącu, podczas gdy wyższe ceny ropy były również uznawane przez respondentów za główny inflacjogenny czynnik" - dodano.
Badania śledzą zmiany w wielkości produkcji, liczbie otrzymanych zamówień, poziomie zatrudnienia, zapasów oraz prędkości dostaw i dostarczają najwcześniejszych informacji na temat kondycji sektora przemysłowego. Jeśli wyniki indeksu znajdujące się powyżej wartości 50.0 oznaczają poprawę lub wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast poniżej 50.0 oznaczają pogorszenie lub spadek.
REKLAMA
REKLAMA