Przedsiębiorcze Mazowsze
REKLAMA
Zachodniopomorskie i Mazowsze to obecnie czołówka małej i średniej przedsiębiorczości. Przygotowany przez PARP raport pierwszy raz analizował ją w układzie regionalnym. Pozwoliło to na pokazanie różnic w funkcjonowaniu przedsiębiorstw w poszczególnych regionach kraju. Taka perspektywa ma lepiej ocenić skuteczność planowania oraz realizacji polityki ekonomicznego wsparcia sektora.
W najbardziej przedsiębiorczym województwie zachodniopomorskim co ósma osoba jest przedsiębiorcą. W województwie mazowieckim na 100 mieszkańców funkcjonuje 11 MSP. Ponad 10 proc. ludności posiada własną firmę także na Dolnym Śląsku i w województwie pomorskim.
Na drugim biegunie znajdują się regiony rolnicze, słabo zurbanizowane. W województwach: podkarpackim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim na 100 mieszkańców jest tylko 7-8 małych i średnich firm.
MSP zatrudniają 70 proc. pracujących w 11 województwach. Są najważniejszym pracodawcą w Lubuskiem, Zachodniopomorskiem i Warmińsko-Mazurskiem, gdzie w dużych firmach znajduje zatrudnienie zaledwie 21 proc. pracujących.
MSP generują ok. 45 proc. wszystkich nakładów inwestycyjnych polskich przedsiębiorstw. Z raportu PARP wynika, że najwięcej inwestowały firmy średnie na Podkarpaciu i w województwie kujawsko-pomorskim. Kredytami krajowymi posiłkowały się najczęściej przedsiębiorcy z Podlasia, Opolszczyzny i województwa świętokrzyskiego, z kolei kredyty zagraniczne finansowały inwestycje głównie w Wielkopolsce i na Mazowszu.
Adam Woźniak
REKLAMA
REKLAMA