| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcze Mazowsze

Przedsiębiorcze Mazowsze

Obsługa nieruchomości, usługi dla biznesu oraz działalność produkcyjna - to najlepiej funkcjonujące rodzaje działalności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Z opublikowanego wczoraj raportu, który przygotowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), wynika, że z prawie 3,7 mln przedsiębiorstw zarejestrowanych w systemie Regon w roku 2004, 3,63 mln stanowiły firmy małe. Przykładowo stanowią one aż 95,5 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych województwa zachodniopomorskiego i 91,1 proc. województwa mazowieckiego. Przy tym we wszystkich województwach średnich firm jest znacznie mniej niż małych: w Wielkopolsce ok. 150 razy, a w województwie zachodniopomorskim 250 razy mniej.

Zachodniopomorskie i Mazowsze to obecnie czołówka małej i średniej przedsiębiorczości. Przygotowany przez PARP raport pierwszy raz analizował ją w układzie regionalnym. Pozwoliło to na pokazanie różnic w funkcjonowaniu przedsiębiorstw w poszczególnych regionach kraju. Taka perspektywa ma lepiej ocenić skuteczność planowania oraz realizacji polityki ekonomicznego wsparcia sektora.

W najbardziej przedsiębiorczym województwie zachodniopomorskim co ósma osoba jest przedsiębiorcą. W województwie mazowieckim na 100 mieszkańców funkcjonuje 11 MSP. Ponad 10 proc. ludności posiada własną firmę także na Dolnym Śląsku i w województwie pomorskim.

Na drugim biegunie znajdują się regiony rolnicze, słabo zurbanizowane. W województwach: podkarpackim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim na 100 mieszkańców jest tylko 7-8 małych i średnich firm.

MSP zatrudniają 70 proc. pracujących w 11 województwach. Są najważniejszym pracodawcą w Lubuskiem, Zachodniopomorskiem i Warmińsko-Mazurskiem, gdzie w dużych firmach znajduje zatrudnienie zaledwie 21 proc. pracujących.

MSP generują ok. 45 proc. wszystkich nakładów inwestycyjnych polskich przedsiębiorstw. Z raportu PARP wynika, że najwięcej inwestowały firmy średnie na Podkarpaciu i w województwie kujawsko-pomorskim. Kredytami krajowymi posiłkowały się najczęściej przedsiębiorcy z Podlasia, Opolszczyzny i województwa świętokrzyskiego, z kolei kredyty zagraniczne finansowały inwestycje głównie w Wielkopolsce i na Mazowszu.

Adam Woźniak

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »