| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za dużo barier dla firm

Za dużo barier dla firm

Prawie trzykrotne skrócenie postępowań przed sądami gospodarczymi, wprowadzenie elektronicznej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ułatwienie mniejszym, czyli uboższym przedsiębiorcom dostępu do opieki prawnej - zapowiedział wczoraj w Krakowie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.


To odpowiedź na opublikowany w ubiegłym tygodniu raport Banku Światowego, z którego wynika, że w Polsce wciąż istnieją istotne prawne bariery rozwoju gospodarczego, które utrudniają przedsiębiorcom dochodzenie praw z umów.

Kiepskie umowy

Przedsiębiorcy skarżą się najczęściej na brak lub opóźnienie płatności ze strony kontrahentów, opóźnienia w dostawach, a także niezgodność towarów i usług z umową.
Problem z dochodzeniem praw z umów zaczyna się zwykle znacznie wcześniej niż na etapie dochodzenia roszczeń. Szczególnie małe i średnie firmy zawierają wadliwe umowy, albo, co gorsza, w ogóle nie podpisują umów. Zawieranym umowom często daleko do doskonałości.
– Problemy, szczególnie małych i średnich firm, wynikają często z braku precyzji w zapisach umownych. Przedsiębiorcy zastrzegają, że płatność nastąpi niezwłocznie, zamiast wskazać konkretną datę zapłaty – mówi Maciej Węgiełek, radca prawny w kancelarii prawnej Magnusson.
Przedsiębiorcy nie ustanawiają również zabezpieczeń. – Małych i średnich firm nie stać zwykle na ustanawianie zabezpieczeń takich jak gwarancja bankowa czy hipoteka na nieruchomości, ale przecież tanim zabezpieczeniem, przyspieszającym dochodzenie roszczeń, są weksle – dodaje M.Węgiełek.

Drodzy prawnicy

Niewątpliwą barierą dla przedsiębiorców są nadal zbyt drogie usługi prawne. Napisanie prostego pozwu to często koszt rzędu kilkuset złotych, w bardziej skomplikowanych sprawach stawki sięgają np. 100 euro za godzinę pracy prawnika. W małych i średnich firmach w ogóle nie ma obsługi prawnej – mówi Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.
– Przedsiębiorcy w pierwszej kolejności starają się pokryć najpilniejsze zobowiązania – przede wszystkim wynikające ze świadczenia pracy. Na dochodzenie roszczeń, szczególnie wierzytelności pieniężnych, takich firm nie stać – aby odzyskać pieniądze, muszą bowiem wyłożyć pieniądze... – dodaje J. Bartnik.
Dlatego, mimo że do sądów wpływa coraz więcej spraw, to jednak liczba postępowań z udziałem pełnomocników pozostaje na porównywalnym poziomie (np. w 1999 r. – 1,4 mln spraw, w 2003 r. – 2,4 mln spraw, jednak w obu przypadkach tylko ok. 100 tysięcy postępowań prowadzili pełnomocnicy). Mimo że nowa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych obniżyła wysokość wielu opłat, nadal wielu firm nie stać na ich zapłacenie.

Wolą się procesować

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK