REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak złożyć podatkowe e-deklaracje

E-deklaracje nie cieszą się jeszcze dużą popularnością wśród podatników. Oczywiście barierą jest koszt podpisu elektronicznego. Jednak koszt ten nie jest tak duży, by nie mogła sobie nań pozwolić nawet mała firma. Jednak ostatnio pojawiła się szansa by można było złożyć PITa bez podpisu elektronicznego.

Maksymalne stawki podatków na ten rok

Jak co roku, minister finansów opublikował obwieszczenie dotyczące maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych na 2010 rok. Stawki maksymalne wzrosły w porównaniu do 2009 roku o wskaźnik inflacji. Jednak o podatkach i opłatach decyduje rada gminy. Jeżeli rada nie uchwali nowych (wyższych) stawek przed końcem 2009 roku, to w 2010 będą obowiązywać stawki dotychczasowe.

Sejm głosował w sprawie roszczeń "porzuconych" pracowników

Sejm odrzucił w piątek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Senat proponował, aby Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłacał niezaspokojone roszczenia pracownicze jednorazowo w całości, a nie jak uchwalił Sejm pod koniec ub.r., poprzez wypłacanie zaliczki (w wysokości minimalnego wynagrodzenia), a następnie pozostałej kwoty.

Zmiana w finansach publicznych

Dnia 1 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o finansach publicznych. Celem ustawy jest m.in. wzmocnienie oraz poprawa przejrzystości finansów publicznych, którą zapewnić ma przede wszystkim ograniczenie form organizacyjno-prawnych sektora finansów publicznych.

REKLAMA

Inter-sourcing

Dotyczy outsourcingu w sektorze publicznym, w jednostkach typu non-profit, świadczących publiczne usługi społeczne, a także w odniesieniu do outsourcingu procesów wymagających bardzo wysokich kwalifikacji i specjalistycznej wiedzy.

Insourcing

Przeciwieństwo do outsourcingu.

Hosting aplikacji

Hosting dedykowanych aplikacji na serwerach dostawcy usług.

ERP

Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa.

REKLAMA

E-outsourcing

Outsourcing wirtualny.

Poczta Polska źle traktuje swoich klientów

Poczta Polska coraz gorzej traktuje swoich klientów - ocenia Najwyższa Izba Kontroli (NIK).

Sejm znowelizował przepisy dotyczące zatrudniania niepełnosprawnych

Możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy bez konieczności uprzedniego uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy przewiduje znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Opłaty za wydanie dowodu osobistego zostały zniesione

Dnia 1 stycznia 2010 roku weszła wżycie ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zgodnie ze zmianą ustawy zostało usunięte z polskiego systemu prawnego opłaty za wydanie dowodu osobistego, której to istnienie jest niecelowe a jej funkcjonowanie nie znajduje merytorycznego uzasadnienia.

Oczekiwane umocnienie dolara

W piątek rano złoty nieco zyskał po publikacji informacji o podwyżce ratingu dla Turcji do „Ba2” przez agencję Moody’s. Wpływ powinien być jednak ograniczony, gdyż jednocześnie obniżono perspektywę z pozytywnej do stabilnej, co oznacza, że w najbliższych miesiącach dalsze podwyżki nie są planowane.

Dłuższy urlop ojcowski dla ojca bliźniąt

Przepisy nie rozstrzygają, czy ojcowie bliźniaków mogą otrzymać nie jeden, a dwa tygodnie urlopu ojcowskiego. Zdaniem prawników rozstrzygną o tym sądy.

Będzie lepszy kontakt z organami podatkowymi

W Ordynacji podatkowej zostaną wprowadzone zmiany, które umożliwią lepszy kontakt z organami podatkowymi przez Internet.

Państwo źle nadzoruje własne spółki

Państwo źle nadzoruje spółki, których jest właścicielem. Skarb Państwa stale wymienia członków rad nadzorczych oraz doprowadza do częstych zmian w zarządach spółek. A to nie sprzyja dobremu zarządzaniu – poinformowała Najwyższa Izba Kontroli (NIK).

NBP: wynik finansowy będzie znany w kwietniu 2010 roku

Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego będzie podany wiosną 2010 roku. Wstępne szacunki banku wskazują, że będzie on znaczący oraz że będzie mieścił się w ramach wyników osiągniętych w latach 2004-2008.

Posłowie za ułatwieniami dla samozatrudnionych

Samozatrudnieni będą mogli świadczyć usługi na rzecz dawnych pracodawców bez utraty prawa do opodatkowania liniowym PIT-em, podwyższony ma być też limit wartości prezentów czy gadżetów reklamowych, które można otrzymać bez podatku. Rozwiązania takie przewidują projekty zmian w ustawach podatkowych, które w czwartek przyjęła sejmowa podkomisja do spraw monitorowania systemu podatkowego.

Nowe uprawnienia rodzicielskie a zwolnienia

Pracodawca może zwolnić pracownika korzystającego z nowych uprawnień rodzicielskich w razie upadłości lub likwidacji firmy albo na podstawie tzw. zwolnienia dyscyplinarnego.

Rozwój e-handlu w Polsce wciąż nie dorówna krajom unijnych

Handel elektroniczny w Polsce rośnie szybciej niż przeciętnie w UE, ale mimo to odsetek przedsiębiorstw stosujących tę formę sprzedaży (8 proc.) jest dwa razy niższy niż średnia UE dla 27 krajów członkowskich – wynika z opracowania „Społeczeństwo informacyjne w liczbach” MSWiA.

Nowości w systemie wypłat zaliczek i refundacji

Od 1 stycznia 2010 r. zacznie obowiązywać nowy system wypłat zaliczek i refundacji dla beneficjentów Programów Operacyjnych: Innowacyjna Gospodarka, Kapitał Ludzki oraz Rozwój Polski Wschodniej, których źródłem są środki europejskie. Płatności będzie dokonywał Bank Gospodarstwa Krajowego.

Firmy coraz częściej wykorzystują Internet w pracy

W 2008 roku przedsiębiorstwa w Polsce osiągnęły średni poziom dla 27 krajów UE w zakresie dostępu do Internetu wynoszący 93 proc., przy czym dostęp do sieci posiadało 100 proc. dużych firm zatrudniających ponad 250 osób.

Centrale telefoniczne - inwestycja czy wydatek

Centrala telefoniczna – proste urządzenie pozwalające przekazywać rozmowę do kolegi w sąsiednim pokoju oraz „wybrać tonowo numer wewnętrzny” czy też nowoczesne narzędzie pozwalające podnieść poziom obsługi klienta do pefekcji i zwiększyć wydajność firmy w widoczny sposób?

Pracodawcy nie chcą wolnego w Święto Trzech Króli

Zwiększenie wymiaru czasu wolnego o Święto Trzech Króli przypadające 6 stycznia może narazić firmy na straty. Dodatkowo staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni w oczach inwestorów.

Od umorzenia opcji walutowych jest podatek

Nietrafione inwestycje w opcje walutowe mogą być negocjowane z bankiem. Firmy, podpisując ugody z bankiem o opcje, muszą rozliczyć się z fiskusem. Przy umorzeniu części zobowiązania przez bank powstanie opodatkowany przychód.

Kiedy pracodawca może rozliczyć podatek roczny pracownika za 2009 r.

Jeżeli pracownik chce, żeby za 2009 r. jego roczny podatek dochodowy rozliczył pracodawca, musi do 8 stycznia 2010 r. złożyć mu oświadczenie PIT-12. Nie weszły w życie zmiany, które zakładały, że pracodawca będzie rozliczał pracownika bez składania takiego wniosku.

Kompletny budynek jest środkiem trwałym

Zakupiony budynek może być uznany za środek trwały i amortyzowany, gdy będzie kompletny i zdatny do działalności podatnika.

Firmowe dokumenty trafią nie tylko do archiwów

Notariusze będą mogli w formie elektronicznej przechowywać dokumenty pracownicze. Do pięciu lat zostanie skrócony okres przechowywania dokumentacji ubezpieczeniowej. Rząd planuje zlikwidować obowiązek wpisu do rejestru firm prowadzących archiwa.

Wezwanie do pracy w okresie wypowiedzenia

Zwolnienie pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia odbywa się za jego zgodą. Bez zgody pracownika jest to możliwe jedynie wtedy, gdy wymaga tego uzasadniony interes pracodawcy, a celem zwolnienia nie jest szykanowanie pracownika.

Blisko 700 firm upadło w 2009 roku

W 2009 roku upadło w Polsce 691 firm, czyli o 68 proc. więcej niż rok wcześniej. Zdaniem firmy Coface, międzynarodowego ubezpieczyciela należności, wiele naszych przedsiębiorstw nie przetrwało kryzysu finansowego.

Akcje KGHM pociągnęły indeksy w dół

Nasz rynek należał dziś od samego początku notowań do najsłabszych w Europie. „Pracował” na to głęboki spadek cen jednej tylko, choć dużej spółki. Nie świadczy to jednak najlepiej o stanie naszej giełdy. Niezbyt dobrze rokuje też koniunkturze w rozpoczętym właśnie roku.

Polska wschodnia: największy odsetek gospodarstw domowych bez dostępu do sieci

Największy odsetek gospodarstw domowych bez dostępu do Internetu odnotowano w regionie wschodnim - w województwie lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i podlaskim).

Wzrasta zatrudnienie w sektorze wysokich technologii

W krajach, gdzie w dużym stopniu wykorzystuje się wysoko wykwalifikowane kadry poziom innowacyjności i konkurencyjności gospodarki jest także wysoki. W Polsce w sektorze wysokiej technologii zatrudnienie znajduje ponad 30 proc. osób.

Dostawcy outsourcingu

Firmy świadczące usługi outsourcingowe.

Polacy lepiej posługują się Internetem

Dystans dzielący mieszkańców Polski od średniego poziomu UE jest znacznie mniejszy w przypadku umiejętności posługiwania się Internetem, niż obsługi komputera – wynika z opracowania „Społeczeństwo informacyjne w liczbach” MSWiA.

Audyt w outsourcingu

Ocena i kontrola prawidłowości działania danego systemu.

Zagraniczne firmy inwestycyjne uzyskają zwolnienie z PCC

Zagraniczne firmy inwestycyjne, kupujące na polskim rynku instrumenty finansowe i odsprzedające je swoim klientom, uzyskają zwolnienie dla takich transakcji z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) - przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o PCC. Polskie firmy inwestycyjne, które zawierają podobne transakcje od dawna korzystają z takiej możliwości.

Seminaria z przedsiębiorczości dla studentów

Jak informuje Urząd m. st. Warszawy w dniach 7,8 i 11 stycznia organizowane są seminaria dla absolwentów warszawskich uczelni na temat przedsiębiorczości. Każdy kto chce się dowiedzieć jak założyć firmę i jak stać się innowacyjnym przedsiębiorcą.

Pomoc w spłacie kredytu tracącym pracę

Rząd postanowił wdrożyć jeden z elementów pakietu antykryzysowego. Jeśli spłacając kredyt hipoteczny stracisz pracę (nie ze swojej winy) – będziesz mógł liczyć na nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy, z której będą spłacane raty. Pomoc będzie trzeba jednak oddać, a przysługiwać będzie najwyżej przez 12 miesięcy.

Elektroniczne postępowanie cywilne ułatwi pracę sądów

Dnia 1 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy kodeksu postępowania cywilnego. Zmiana ta ma na celu usprawnienie systemu postępowania przed sądami.

Unijne dotacje na rozkręcenie biznesu dla tracących pracę

Największe szanse na otrzymanie dotacji na firmę w 2010 roku będą miały osoby tracące zatrudnienie i kobiety wracające na rynek pracy.

Definiujemy skrót do programu pocztowego (Windows)

W dzisiejszych czasach komputer coraz rzadziej służy do rozrywki a coraz częściej jest oknem na świat. Wielu z nas sprawdza swoje skrzynki pocztowe nawet kilka razy dziennie, podczas surfowania w Internecie. Aby nie zwijać okien, szukać ikon, jednym słowem przyspieszyć cały proces możemy zdefiniować wybrany klawisz  którym będziemy uruchamiać nasz program pocztowy.

Dochody budżetu 2009 roku wyższe niż przewidywano

Deficyt budżetowy w 2009 r. mniejszy dzięki wyższym dochodom z podatków.

Blokujemy Menedżer zadań (Windows)

Jeśli w twoim domu z komputera korzysta kilka osób to pewnie jesteś jego administratorem, dobrze więc wiesz jak ważne jest aby najważniejsze aplikacje pozostały tylko pod nadzorem jeden osoby. Menedżer zadań, który uruchamia takie procesy jak cotygodniowe skanowanie antywirusowe czy defragmentacje jest jedną z nich.

Polscy podatnicy odbiorą VAT w krajach unijnych na nowych zasadach

Podatników, którzy zamierzają się ubiegać o zwrot VAT zapłaconego przy nabyciu towarów usług w innym państwie członkowskim UE w tym roku będą obowiązywać przepisy dyrektywy 2008/9/WE dnia 12 lutego 2008 r. określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE.

Denerwujący komunikat "nieużywane ikony" (Windows XP)

Zapewne każdy użytkownik systemu Windows XP widział już komunikat powiadamiający o nieużywanych ikonach, który proponuje nam ich zgrabne sprzątnięcie. Jeśli nas to denerwuje i chcemy się go pozbyć raz na zawsze - oto sposób.

Niższe odsetki od lokat

W ostatnim miesiącu kolejne banki zdecydowały się na obniżki. Powoli, ale systematycznie spadają zyski właścicieli lokat bankowych.

Foldery systemowe na pasku zadań (Windows)

Ważne ikony takie jak Mój komputer czy Kosz trzymamy najczęściej na pulpicie. Problem w tym, że gubią nam się one w gąszczu innych i są najczęściej zasłonięte otwartym oknem. Najlepszym rozwiązaniem jest umieścić je na pasku zadań, który jest zawsze widoczny.

Rejestr farmaceutów na uproszczonej zasadzie

Farmaceuci, którzy wykonują zawód tymczasowo i chcą, by ich dane zostały wpisane do rejestru, będą mogli skorzystać z uproszczonego sposobu rejestracji.

Bank Anglii nie zmieni stóp

W czwartek opublikowane dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro, nie powinny one jednak wzbudzić szczególnych emocji u inwestorów, którzy czekają już na wyniki finansowe spółek za IV kw. 2009 r.

REKLAMA