REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stabilizacja na rynku walutowym

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Gorsze od oczekiwań publikacje wyników finansowych amerykańskich spółek rozczarowały inwestorów powodując spadki indeksów giełdowych i osłabienie amerykańskiej waluty.

Wypowiedź Pen Junminga z China International Corp, czyli rządowego funduszu inwestycyjnego, iż dolar może mieć swoje dno już za sobą (co później okazało się być jego prywatną opinią), a także słabsze od prognozowanych wyniki Alcoa (strata 0,28 USD na akcję w IV kwartale zamiast oczekiwanego 0,05 USD zysku na akcję), sprawiły, iż w godzinach nocnych EUR/USD na chwilę naruszył strefę wsparcia 1,4457-1,4483 osiągając minimum na poziomie 1,4453. Jednak już rano notowania powróciły nieco powyżej poziomu 1,45.

REKLAMA

REKLAMA

Niepewność jednak pozostała, a obserwowane nieznaczne spadki na giełdach europejskich i w Warszawie, negatywnie rzutują na notowania złotego. Około godz. 9:35 euro jest warte blisko 4,08 zł, a dolar przebija w górę poziom 2,81 zł. Mimo tego wydaje się, iż nie jest to sygnał powrotu do słabszego złotego, ani też do mocniejszego dolara na świecie.

Warto poczekać na publikacje wyników Intela, które poznamy w czwartek po sesji. Z danych makro dzisiaj kluczowe będą te o listopadowym deficycie handlowym USA, które poznamy o godz. 14:30 (oczekiwania wynoszą -34,8 mld USD). Analiza techniczna sugeruje jednak, iż dzisiaj może nas czekać klasyczna „sesja postoju”.

EUR/PLN: Na wykresie 4H widać sporą białą świecę, która doprowadziła jednocześnie do wygenerowania sygnałów kupna na wskaźnikach. Patrząc na ujęcie dzienne trudno jednak wyobrazić sobie wzrost do 4,10 na dzisiejszej sesji. W związku z tym w najbliższym czasie możemy być świadkami wielu błędnych krótkoterminowych sygnałów. Preferowanym scenariuszem jest konsolidacja 4,0640-4,0840.

REKLAMA

USD/PLN: Dolar powrócił powyżej 2,80, co może być sygnałem słabości trendu spadkowego. Tyle, że przeciwstawny sygnał daje dzienny MACD, który zaczyna naruszać linię równowagi. Silny opór można znaleźć w rejonie 2,8250, a powrót poniżej 2,80 jest bardziej prawdopodobny (jeszcze na dzisiejszej sesji). Mimo, że wskaźniki na wykresie 4H wygenerowały sygnały kupna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Odwrót od 1,4453 był dość szybki, co potwierdza znaczenie strefy 1,4457-1,4483, jako obszaru wsparcia. Utrzymywanie się w okolicach 1,45 będzie można odebrać jako próbę budowy bazy pod dalszą zwyżkę, a przynajmniej testowanie okolic 1,4565-1,4600, wokół których wszystko się rozstrzygnie. Ujęcie 4H nie zakłada jednak, aby miało do tego dojść dzisiaj.

GBP/USD: Wczorajsza próba wyjścia powyżej 1,62 i ataku na 1,6240 nie była zbyt udana. W efekcie dzisiaj w nocy notowania spadły do 1,6060, który to poziom jest od jakiegoś czasu ważnym wsparciem. Dzienne wskaźniki przemawiają za próbą ponownej zwyżki, ale ujęcie 4H bardziej preferuje jednak konsolidację wokół 1,61.

Notowania walut on-line

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA