reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ponad 2 tys. pługów zmaga się z zimą na drogach krajowych

Ponad 2 tys. pługów zmaga się z zimą na drogach krajowych

Ponad 2 tys. pługów, w tym ponad 150 nowoczesnych pługów wirnikowych, niemal tysiąc solarek i ponad 100 piaskarek jest wykorzystywanych na drogach krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Na zimowe utrzymanie dróg w sezonie 2009-2010 przygotowanych zostało 340 tys. ton soli drogowej, ponad 5 tys. ton chlorku wapnia oraz ponad 100 tys. ton środków poprawiających szorstkość dróg.

GDDKiA ustawiła także 950 kilometrów zasłon przeciwśnieżnych chroniących drogi przed zawiejami i zamieciami. Po raz pierwszy kierowcy poruszający się w rejonach największych opadów śniegu za pośrednictwem CB Radio otrzymują z GDDKiA informacje o sytuacji na drogach.

Działaniami związanymi z zimą kieruje 150 oddziałów GDDKiA w całym kraju. Ich zadania to m.in. skompletowanie sprzętu do zimowego utrzymania dróg, zgromadzenie wystarczającej ilości soli i materiałów poprawiających szorstkość drogi, kierowanie akcją zimową i podejmowanie działań interwencyjnych w przypadku wystąpienia wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych.

W sezonie zimowym 2008-2009 na utrzymanie dróg krajowych zostało wydano 205 mln zł. GDDKiA na sezon zimowy 2009/2010 wyda około 265 mln zł, co zapewni przejezdność na sieci dróg krajowych.

Przygotowania do sezonu zimowego na drogach krajowych rozpoczęły się latem. Oprócz przeglądów stanu nawierzchni, poboczy czy rowów odwadniających w bazach technicznych przeprowadzono przeglądy techniczne wszystkich pojazdów specjalistycznych służących do utrzymania dróg podczas zimy.

Sprawne zarządzanie działaniami interwencyjnymi zapewnia 280 stacji meteorologicznych, 370 kamer monitorujących sytuację na drogach, z których obraz dostępny jest na stronie www.gddkia.gov.pl oraz nadajniki GPS zamontowane we wszystkich pługach, piaskarkach i solarkach.

Dzięki systemowi GPS prowadzony jest pełny nadzór nad pracą każdej jednostki sprzętu – gdzie jest i jaką pracę wykonuje. Dodatkowo w okresie od 24 grudnia aż do końca lutego (kiedy kończą się ferie zimowe) zorganizowane zostały grupy kontrolujące w terenie pracę sprzętu.

W centrali GDDKiA i we wszystkich jej oddziałach funkcjonują całodobowo Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają z podległych jednostek informacje o stanie dróg i warunkach ruchu oraz informują użytkowników dróg i media o istniejących i przewidywanych warunkach ruchu na drogach krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję.

MI/IN

Zobacz także: Samochód i majątek Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama