CV – pierwsze wrażenie jest najważniejsze
REKLAMA
REKLAMA
Zanim ty sam staniesz przed komisją rekrutacyjną i będziesz miał możliwość zaprezentowania swojej osoby, zrobi to twoje CV. Jest to podstawowy dokument, który przesyłasz pracodawcy. Jeśli naprawdę chcesz otrzymać pracę, o którą się starasz dopracuj swoje CV do perfekcji. Przede wszystkim zadbaj, by było ono aktualne. Może zdarzyć się tak, że akurat znalazłeś wymarzoną dla siebie ofertę pracy, ale termin składania dokumentów upływa dnia następnego, a może nawet za kilka godzin.
CV to twoja wizytówka, dokument, który tak jak i ty zawsze musi być przygotowany, by wywrzeć jak najlepsze wrażenie. By zrealizować ten cel zaopatrz się w kilka (lub więcej, w zależności od indywidualnych potrzeb i sytuacji) arkuszy dobrej jakości papieru i dobrane do niego koperty. Na bieżąco wprowadzaj zmiany do elektronicznej wersji swojego CV, w razie potrzeby w ciągu kilku minut będziesz mógł wydrukować elegancki dokument. Nie będziesz musiał się obawiać, że z uwagi na pospiech popełniłeś błędy: wpisałeś złą datę, użyłeś błędnego słowa lub w tekście znajdą się literówki.
REKLAMA
Zobacz: Stosowne ubranie w każdej sytuacji
CV wiele mówi o swoim autorze
CV napisane szybko, bez zastanowienia się i odpowiedniej edycji tekstu, z drobnymi błędami, nieczytelne, zawierające nadmiar niepotrzebnych informacji będzie odrzucone. Strona wizualna CV też jest ważna – nie stosuj pogrubień ani kursyw,by wyróżnić pewne elementy. Pracodawcy ogłaszający nabór na określone stanowisko w sposób zwięzły podają kryteria, jakimi będą się kierować przy wyborze pracownika. W czasie procedury rekrutacyjnej, na jej pierwszym etapie będą przeglądać dostarczone im CV w poszukiwaniu tychże kryteriów i sami zdecydują, która z twoich umiejętności jest dla nich ważna.
Pracodawca zwróci uwagę nie tyle na obszerność dokumentu, ile na zawartą w nim treść.
Najważniejsze dla niego informacje to wykształcenie zgodne ze stanowiskiem, przebieg dotychczasowego zatrudnienia: zajmowane stanowiska, zakres obowiązków, nazwy firm, oraz umiejętności potwierdzone certyfikatami. Pracodawca zwróci uwagę, czy wykonywane do tej pory przez kandydata prace były w pewien sposób powiązane z zadaniami, które chce mu zaproponować, czy też będzie musiał go przygotować do pracy. Z przebiegu dotychczasowej kariery zawodowej, nowy pracodawca będzie starał się wyłonić takie informacje o przyszłym pracowniku, jak: umiejętność pracy w zespole lub samodzielnego podejmowania decyzji – w zależności od oferowanej posady, otwartość na nowości, chęć dokształcania się, mobilność. Czasem firma oczekuje, by pracownik był gotowy w każdej chwili udać się w podróż służbową, innym razem poszukuje osób o ustabilizowanej sytuacji rodzinnej, które będą chciały związać się z firmą na dłużej niż na okres kilku miesięcy czy lat. Czytając ogłoszenie dotyczące pracy i zbierając informacje na temat pracodawcy, u którego starasz się o posadę będziesz musiał spróbować przewidzieć, która z wymienionych wyżej opcji jest mu bliższa.
Zobacz: Wizerunek firmy w internecie
List motywacyjny
CV to jedno, drugi ważny dokument to list motywacyjny. Musisz w nim zwięźle przedstawić swój pomysł na proponowane stanowisko – jaką korzyść zyska pracodawca zatrudniając ciebie. List ten również powinien być zwięzły, zawierać konkretne informacje, np. przez 3 lata pełniłem obowiązki…, zatem znam się na … List motywacyjny musi być również właściwie zaadresowany – lepiej użyć zwrotu bardziej oficjalnego niż mniej oficjalnego. Jeśli zaś nie wiemy do kogo personalnie zaadresować list najlepiej napisać: „Szanowni Państwo”.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA