REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT-UE za ubiegły rok składa się do 25 stycznia

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnicy muszą złożyć informację podsumowującą VAT za IV kwartał 2009 r. do 25 stycznia 2010 r. Nowy termin – do 15 dnia miesiąca lub kwartału – dotyczy informacji z 2010 roku.

ROZMOWA

REKLAMA

EWA MATYSZEWSKA

Od 1 stycznia 2010 r. zmieniły się zasady składania informacji podsumowujących VAT-UE, tj. deklaracji, w których podatnicy wykazują transakcje z podmiotami unijnymi. Jak było do końca 2009 roku?

PRZEMYSŁAW SKORUPA*

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2009 roku, na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy mieli obowiązek składania informacji podsumowujących o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach oraz wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów za okresy kwartalne, do 25 dnia miesiąca następującego po upływie kwartału, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tych transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy teraz termin ten się zmienił?

Tak. W związku z nowelizacją ustawy o VAT od 1 stycznia 2010 r. podatnicy zostali zobowiązani do składania takich deklaracji za okresy miesięczne do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który składana jest informacja. W niektórych jednak przypadkach podatnicy mogą nadal składać deklaracje kwartalne.

Czy można składać informację podsumowującą elektronicznie?

Informacje podsumowujące można składać drogą elektroniczną, ale wtedy obowiązuje inny termin. Jeżeli informacja podsumowująca ma być złożona elektronicznie, wówczas termin jej złożenia mija 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu (ewentualnie kwartale), za który jest składana. Od 1 stycznia 2010 r. rozszerzono również zakres danych, które uwzględniane są w informacjach - wykazuje się również niektóre usługi świadczone na rzecz podmiotów z innych państw UE.

W jakim terminie należy złożyć ostatnią informację podsumowującą z tytułu transakcji dokonanych w 2009 roku?

Zasadniczo termin ten od 1 stycznia 2010 r. ulega skróceniu z 25 do 15 dni. Należy jednak stanąć na stanowisku, że w odniesieniu do transakcji dokonanych w ostatnim kwartale 2009 roku podatnik powinien złożyć informację do 25 stycznia 2010 r., czyli zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami.

A dlaczego nie do 15 stycznia?

REKLAMA

Przyjęcie terminu 15-dniowego do ostatniego kwartału 2009 roku sprzeczne byłoby z zasadą lex retro non agit (prawo nie działa wstecz). Należy zaznaczyć, że obowiązek złożenia deklaracji za ostatni kwartał 2009 r. wynika z art. 100 ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2009 roku. Przepis ten zakładał składanie informacji za okresy kwartalne do 25 dnia kolejnego miesiąca i odnosił się do czynności dokonanych przez podatnika jeszcze w 2009 roku. Nowy przepis - art. 100 ust. 3 - odnosi się do deklaracji miesięcznych, które mają być składane do 15 dnia kolejnego miesiąca. Trudne do zaakceptowania jest stanowisko, że co prawda podatnik składa informację kwartalną za 2009 rok, lecz robi to w terminie wskazanym w nowym przepisie. Nowy przepis odnosi się bowiem do deklaracji miesięcznych.

Taki pogląd ma swoje uzasadnienie również w orzecznictwie sądowym, w szczególności w wyroku siedmiu sędziów NSA z 25 sierpnia 2003 r. (sygn. akt FSA 1/03), dotyczącym co prawda kwestii zmiany terminów zwrotu VAT (w kontekście złożenia deklaracji podatkowej), lecz którego konkluzje można rozciągać również na inne obowiązki nałożone na podatników.

Do którego urzędu trzeba złożyć deklarację?

Zarówno w poprzednim, jak i obecnym stanie prawnym informacje podsumowujące podatnik składa do urzędu skarbowego, który jest dla niego właściwy dla rozliczeń z tytułu VAT.

Fot. Wojciech Górski

*Przemysław Skorupa

doradca podatkowy w Baker & McKenzie

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA