REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odszkodowanie za samobójstwo w więzieniu

Trybunał w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła prawo do życia, gdyż władze więzienia nie zapobiegły popełnieniu samobójstwa przez mężczyznę, cierpiącego na depresję. Zasądził 16 tys. euro na rzecz jego babki; przyznał też 850 euro kosztów postępowania.

Czym jest wizja firmy?

Każda występują w obrocie firma posiada wyobrażenie o jej funkcjonowaniu w bliższej i dalszej przyszłości. Obraz ten określany jest mianem wizji firmy.

Rozliczanie leasingu finansowego przez leasingobiorcę

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości wskazują na szczegółowe zasady dotyczące procesu rozliczania leasingu finansowego przez leasingobiorcę. MSR stosują, co do zasady, duże firmy.

Nianie i gospodynie bez kas fiskalnych

Od 1 maja 2011 r. osoby świadczące usługi w gospodarstwach domowych zostaną objęte obowiązkiem ewidencji przez kasy fiskalne. Jednak nie będzie to dotyczyło gospodyń oraz niań, ale firm zajmujących się takimi usługami.

REKLAMA

Stopy procentowe na niezmienionym poziomie

W dniach 24-25 maja br. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej RPP). Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Nowe przepisy ograniczą dyskryminację w reklamie

We wrześniu 2010 roku wejdzie w życie nowy Kodeks Etyki Reklamy, którego przepisy precyzują zakres w jakim można wykorzystywać wizerunek kobiet i mężczyzn w reklamie, tak aby nie nosił on znamion dyskryminacji płci.

Od lipca większe limity zwrotu VAT za materiały budowlane

Składając w lipcu wniosek o zwrot VAT w związku z budową lub remontem domu, będzie można odzyskać o 3,5 tys. zł więcej.

Złoty słabnie, dolar się umacnia

Wciąż trwa zła passa naszej waluty. Uspokojenie nastrojów okazało się jedynie chwilowe. We wtorek (1 czerwca br.) znów mieliśmy do czynienia z dynamicznym osłabieniem się złotego.

REKLAMA

ZUS pomoże odtworzyć dane zniszczone w powodzi

Poszkodowani, którym majowa powódź zniszczyła dokumenty i dane potrzebne do rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, mogą wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ich odtworzenie - poinformował rzecznik ZUS Przemysław Przybylski.

Kodeks cywilny reguluje gwarancję zapłaty za roboty budowlane

Od 16 kwietnia 2010 r. do Kodeksu cywilnego ustawodawca wprowadził instytucję „gwarancji zapłaty za roboty budowlane”. Prawo do uzyskania takiej gwarancji od inwestora ma wykonawca realizujący budowę np. centrum handlowego. Prawo do żądania takiej gwarancji zyskali również podwykonawcy.

Kiedy outsourcing może się nie udać?

Outsourcing to rozwiązanie coraz bardziej popularne, szczególnie w czasach globalizacji. Każdy zna zapewne korzyści, jakie firma może odnieść. Warto jednak spojrzeć również z innej strony, która wskaże pewne ryzyka pojawiające się, gdy outsourcing jest wdrażany bez przemyślanego planu.

Private Equity/Venture Capital - silne wsparcie finansowe i merytoryczne

W czasach reglamentacji na rynku kredytowym, gdy banki patrzą nieprzychylnie na jakikolwiek projekt inwestycyjny, przedsiębiorstwa mają olbrzymi problem z pozyskaniem kapitału. W takiej sytuacji firmy zmuszone są szukać alternatywnych form pozyskania kapitału, które udzielą im finansowego wsparcia mimo wyższego ryzyka potencjalnej inwestycji.

W Boże Ciało handlować może tylko właściciel sklepu

Święto Bożego Ciała to dzień ustawowo wolny od handlu. Jeśli tego dnia sklep ma być otwarty, to sprzedawać w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Ograniczenie to nie dotyczy pracowników np. stacji benzynowych i aptek.

Koniec z przymusowymi urlopami do marca

Państwowa Inspekcja Pracy proponuje wydłużenie trzymiesięcznego terminu wykorzystania zaległych urlopów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Tabele przestawne w Excelu

Tabele przestawne, choć dość skomplikowane w budowie są jedną z najlepszych technik analitycznych i prezentacyjnych. Choć tworzenie tabel nie jest łatwe to każdy kto obcuje z Excelem w kilka godzin do perfekcji możemy opanować całą technikę.

Kopiujemy komórki między arkuszami (Excel)

Ta porada w prosty sposób wytłumaczy Wam jak tworzyć odwołania pomiędzy komórkami znajdującymi się w różnych arkuszach.

Zabezpieczamy makra (Excel)

Jeśli często pracujemy na markach wiemy jak czasochłonne jest ich stworzenie. Aby nie tracić czasu po sformatowaniu dysku i ponownej instalacji arkusza warto je zabezpieczyć i zapisać na pendrive lub płytę.

Przenoszenie szablonów (Excel)

Jeśli pracujemy z arkuszem kalkulacyjnym na kilku komputerach możemy mieć nie raz kłopot z formatowaniem wielu tabel. Aby wszystko było w porządku zaleca się przenoszenie również plików szablonu. Jak to zrobić ?

Wyłączamy autokorektę (Excel)

Excel od edycji z 2000 roku wyposażony jest w funkcję autokorekty. Niestety jak to bywa ze wszystkim co automatyczne korekta taka również często zawodzi. Sprawdźmy jak ja szybko wyłączyć w wypadku gdy zacznie szkodzić i spowalniać naszą pracę.

Formuła ostatniej kolumny wiersza (Excel)

Jeśli w swojej pracy potrzebujesz aby wybrana komórka wyświetlała zawsze wartość ostatniej komórki wybranego wiersza to zastosuj się do poniższej porady. Za pomocą formuły tablicowej ustawisz wszystko w kilka minut.

Tworzymy oszczędne tytuły (Excel)

Odwieczny problem wszystkich pracujących w Excelu – co zrobić z długimi tytułami które są dłuższe niż kolumny w komórkach poniżej nich ? Poszerzanie nie zdaje egzaminu gdyż cała tabela staje się mało czytelna. Jak sobie z tym poradzić ?

Stawka referencyjna LIBOR dla franka najniższa w historii

Rata kredytu hipotecznego zaciągniętego w czerwcu 2007 roku we frankach szwajcarskich spadła o ponad jedną czwartą.

Zamiana wiersza na kolumnę i odwrotnie (Excel)

Gdy edytujemy rozbudowane tabele czasami ciężko jest ogarnąć zgromadzone tam dane. W wielu przypadkach przydałaby się opcja zamiany wiersza w kolumnę i odwrotnie. Oczywiście z możliwością zachowania wszystkich utworzonych wcześniej działań i kontrolek.

Znaki końca wiersza (Excel)

W skomplikowanym arkuszu, gdzie edytowane przez nas komórki zawierają czasami po kilkanaście lub więcej elementów oddzielonych przecinkami lub spacjami łatwo zgubić istotne informacje. Aby poprawić wygląd arkusza i jego przejrzystość tabel warto zamienić te znaki na specjalne znaki końca wiersza. Oto instrukcja.

Jak wyróżnić poszczególne karty (Excel)

Jeśli tworzysz duży skoroszyt w Excelu to zazwyczaj składa się on z wielu arkuszy. Warto ułatwić sobie pracę i orientację w dokumencie oznaczając wybrane karty kolorami.

Polski przemysł nie daje się kryzysowi

Wskaźnik aktywności gospodarczej polskiego przemysłu, wyliczany przez firmę Markit we współpracy z bankiem HSBC, osiągnął w maju wartość 52,2 punktu.
To nieznacznie mniej, niż spodziewali się ekonomiści i nieznacznie mniej niż w kwietniu. Ale powodów do zmartwienia nie ma. Wskaźnik wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Wzrasta popyt zagraniczny

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju br. w porównaniu z ubiegłem rokiem wyniósł 2,1 proc., wobec 2,4 proc. w kwietniu - szacuje Ministerstwo Finansów.

BHP: szkolić, nie szkolić - oto jest pytanie

Podstawy BHP i tyle, szkolenie na stanowisku pracy. Tak bardzo często wygląda polityka firm w zakresie szkoleń pracowniczych. Minimum nakładu i… minimum korzyści. Pracownik co prawda pracuje, a firma zyskuje, ale czy aby na pewno tyle, ile by mogła?

Co trzeba wiedzieć o dzierżawie?

Umowa dzierżawy znajduje szerokie praktyczne zastosowanie. Dużą popularność dzierżawa zdobyła między rolnikami przy wydzierżawianiu gruntów rolnych, zwierząt dających pożytki naturalne, ale dzierżawić można także inne rzeczy, a także prawa jak na przykład prawo do patentu, prawo do wzoru użytkowego czy też papiery wartościowe.

Kultura coachingowa w firmie

Właściwie rozumiany i wdrażany coaching jest jednym z najefektywniejszych sposobów zarządzania pracownikami, a przede wszystkim najskuteczniejszym narzędziem rozwoju osobistego i zawodowego.

Odpowiedzialność za niewykonanie zobowiązania

Strona jeśli zawarła umowę, ale nie wykonała swojego zobowiązania, będzie musiała ponieść tego konsekwencje. Odpowiedzialność dłużnika z tytułu niewykonania umów określona została przepisami Kodeksu cywilnego odpowiedzialnością kontraktową. Odpowiedzialność ta odnosi się do szkody, jaką poniosła druga strona, z powodu niewykonania świadczenia przez dłużnika.

Coaching drogą do celu

Moc coachingu polega na skutecznym osiąganiu celów. Dział personalny wdrażając kulturę coachingową, powinien odnosić się do celów strategicznych firmy, powiązać kolejne etapy działań coachingowych z wypływającymi z nich celami działów, kadry zarządzającej, menedżerów liniowych.

Umowa ramowa a umowa przedwstępna

Zarówno umowa ramowa jak i umowa przedwstępna zawierane są w tym samym celu - zawarcia kolejnych umów między tymi samymi stronami w przyszłości. To podobieństwo wpływa na błędne przyjęcie, że o umowach tych można mówić wymiennie. Z prawnego punktu widzenia, istniejące między tymi umowami istotne różnice, nie pozwalają na takie uznanie.

Kiedy można skorzystać z prawa pierwokupu?

Z prawa pierwokupu można skorzystać w dwóch przypadkach: po pierwsze jeżeli ustawa przewiduje taką możliwość, a po drugie, gdy czynność prawna zastrzega dla jednej ze stron pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy na wypadek, gdyby druga strona sprzedała rzecz osobie trzeciej.

Sprawozdanie finansowe składa się w urzędzie skarbowym

Osoba prawna składa sprawozdanie finansowe do urzędu skarbowego wraz z opinią biegłego rewidenta i uchwałą zatwierdzającą raport.

Do obiegu trafiły kolejne monety kolekcjonerskie

NBP wyemitował monetę „95. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego”. Emisją monet – srebrnej dziesięciozłotówki i dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold – Narodowy Bank Polski upamiętni 95. rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego, która przypada 1 czerwca br.

Transakcje za pomocą rachunku bankowego

W polskim systemie prawnym nie ma przepisów, które wprowadzałyby generalny obowiązek posiadania przez przedsiębiorcę rachunku bankowego. W wielu aktach prawnych znajdują się jednak przepisy, które obligują przedsiębiorców do korzystania z rachunku bankowego w ściśle określonych sytuacjach.

Inflacja rośnie

W kwietniu br. inflacja były wyższa niż w marcu o 0,4 proc. oraz wyższa o 2,4 proc. niż przed rokiem - poinformował GUS.

Czym są giełdy domen

Codziennie na rynku wtórnym dochodzi do wielu transakcji, których przedmiotem są atrakcyjne adresy WWW. Niestety, jak wszędzie i tu dochodzi do wielu nadużyć. Ich ofiarami padają najczęściej nieświadomi zagrożeń klienci. Internet pełen jest użytkowników, którzy przekonani o swej bezkarności czekają na łatwy zarobek. Znajomość niebezpieczeństw i sposobów ochrony przed nimi, może ustrzec przed przykrymi konsekwencjami.

Jak nie stracić na koncie internetowym

W ofertach bankowych znajdują się internetowe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. W jaki sposób z nich korzystać, aby okazały się tańsze od klasycznych rachunków?

Biznes krytykuje projekt ustawy o lobbingu

Kongres Przedsiębiorczości, będący platformą współpracy największych organizacji biznesowych, negatywnie ocenia przedłożone do konsultacji założenia projektu ustawy o lobbingu, którego celem jest ustalenie nowych zasad i warunków prowadzenia działalności lobbingowej w Polsce.

Lepsza koniunktura w przemyśle, gorsza w sektorze usług

Klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w maju br. oceniany pozytywnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku – podaje Główny Urząd Statystyczny.

ZUS ułatwi powodzianom rozliczanie składek

Przedsiębiorcy, których dotknęła klęska powodzi, nie muszą osobiście odwiedzać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, żeby rozliczyć się ze składek ubezpieczeniowych. Mogą to zrobić np. przez pocztę czy internet. Mogą też wystąpić o ulgi w spłacie należności.

Raport dotyczący upadłości firm w Polsce w I kw. 2010 r.

W I kwartale 2010 roku polskie sądy ogłosiły według zebranych danych upadłość 181 przedsiębiorstw (w I kwartale 2009 roku zanotowaliśmy 131 upadłości polskich firm). Porównując analogiczne okresy rok do roku można więc stwierdzić, iż liczba upadłości wzrosła o 38 proc.

Aniołowie Biznesu pomogą firmom w rozwoju

Gildia Aniołów Biznesu - w skład której wejdą firmy mające pieniądze, kontakty i doświadczenie - pomoże przedsiębiorcom potrzebującym takiego wsparcia, aby się rozwijać. Jest to unijny projekt o wartości 7,5 mln zł.

Zbycie udziałów w spółce z o.o.

Proszę o wyjaśnienie kwestii związanych ze zbyciem udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy możliwość zbycia udziału może być ograniczona? Jeśli tak, to w jaki sposób? Czy taki zakaz (ograniczenie) musi być zapisany w umowie spółki, czy spółka może go wprowadzić w inny sposób? Czy wspólnik może zbyć tylko część udziału?

BCC i KIG krytykują założenia do projektu ustawy o lobbingu

Przeniesienie nadzoru nad lobbingiem z MSWiA do CBA oraz wprowadzenie podziału na lobbystów zawodowych i niezawodowych - to niektóre z zapisów rządowego projektu założeń do projektu ustawy o lobbingu, które krytykują BCC oraz KIG.

Czy nabycie systemu komputerowego typu ERP uprawnia do ulgi na nowe technologie

Zgodnie z art. 18b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, można odliczyć wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii. To tzw. ulga na nowe technologie.

Leasing finansowy w sprawozdaniach finansowych leasingobiorców

Sprawozdania finansowe przygotowywane przez leasingobiorców muszą być zgodne z regułami zawartymi w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości. Leasing objęty jest MSR 17.

Stosowanie MSR 17 Leasing

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości wprowadziły szereg zasad dotyczących rozliczania leasingu. Obecnie obowiązuje zaktualizowana wersja MSR 17.

REKLAMA