Pierwszeństwo do patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji
REKLAMA
REKLAMA
Prawo pierwszeństwa do uzyskania zarówno patentu, jak i prawa ochronnego lub prawa z rejestracji przysługuje, według zasad określonych w umowach międzynarodowych, zgodnie z datą pierwszego zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego w danym państwie.
REKLAMA
Warunkiem jest, aby zostało ono dokonane prawidłowo oraz, aby dokonać zgłoszenia również w Urzędzie Patentowym w ciągu: - 12 miesięcy, gdy chodzi o zgłoszenia wynalazków i wzorów użytkowych; - 6 miesięcy, gdy chodzi o zgłoszenia zgłoszeń wzorów przemysłowych.
Natomiast pierwszeństwo do uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji określa się na zasadach przewidzianych w umowach międzynarodowych, według daty wystawienia wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego w Polsce lub za granicą, a także na wystawie międzynarodowej, jeżeli zgłoszenie w Urzędzie Patentowym nastąpi w czasie 6 miesięcy od tej daty.
Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców
Prawo pierwszeństwa podlega dziedziczeniu i jest zbywalne. Należy jednak przy umowie przeniesienia zachować formę pisemną pod rygorem nieważności.
W sytuacji jednoczesnego zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego przez co najmniej dwie osoby korzystające z pierwszeństwa prawo do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji przysługuje im obu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.