Leasing zwrotny
REKLAMA
REKLAMA
Umowa leasingu jest jedną z umów cywilnoprawnych należących do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których co najmniej jedna ze stron jest przedsiębiorcą. Wyróżnia się następujące rodzaje leasingu: - leasing operacyjny - leasing finansowy - leasing zwrotny
REKLAMA
Umowa leasingu zwrotnego jest zawierana na ogólnych zasadach przewidzianych przez prawo cywilne. Znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo wyposażone w środki trwałe potrzebuje środków pieniężnych. Właściwym będzie w tym przypadku zarówno tryb przetargu i aukcji, jak także negocjacji oraz oferty i jej przyjęcia. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Polecamy: Czy leasing konsumencki jest korzystniejszy od kredytu?
REKLAMA
Ogólnie rzecz ujmując przedmiotem umowy leasingu nie mogą być prawa, a jedynie rzeczy. Odnosi się to do nieruchomości jak i ruchomości, które są oznaczone co do gatunku, jak również co do tożsamości. Przedmiot leasingu zwrotnego jest specyficzny ponieważ są to środki pieniężne pochodzące od finansującego.
Korzystający dzięki zastosowaniu tej instytucji prawnej uzyskuje określoną gotówkę, przy czym jest ona poddana określonym zasadom spłaty, analogicznym do odnoszących się do leasingowanej rzeczy takiej jak np. samochód dostawczy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.