Leasing operacyjny
REKLAMA
REKLAMA
Umowa leasingu stanowi zobowiązanie się finansującego do nabycia rzeczy od zbywcy na określonych zasadach oraz oddania tej rzeczy do używania korzystającemu. Jednocześnie korzystający zobowiązuje się do ratalnej zapłaty finansującemu wynagrodzenia co najmniej równego cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy.
REKLAMA
Wyróżnia się następujące rodzaje leasingu: - leasing operacyjny - leasing finansowy - leasing zwrotny
Leasing operacyjny polega on na przekazaniu w czasowe użytkowanie przedmiotu leasingu, w tym wypadku dobra inwestycyjnego. Należy zauważyć, iż okres ten, tj. przekazania, stanowi, co do zasady, okres krótszy niż normatywny czas zużycia rzeczy leasingowanej.
Polecamy: Oszustwo gospodarcze - porada
Podczas stosowania takiego rozwiązania prawnego przedsiębiorca uzyskuje możliwość zaliczenia rat leasingowych jako kosztów uzyskanie przychodu. W tej sytuacji przedmiot leasingu nie podlega odliczeniom amortyzacyjnym po stronie leasingobiorcy.
Leasing operacyjny posiada tę cechę, iż w treści umowy pojawić się powinna gwarancja, zgodnie z którą, korzystający będzie miał prawo zakupu rzeczy leasingowanej po zakończeniu wykonania umowy. Cena zakupu jest w takim przypadku z góry określona i odnosi się do wartości końcowej rzeczy i jest powiększona o VAT.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA