REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przygotować się do przetargu?

W trudniejszych czasach firmy poszukują rozległych kontaktów do zdobywania nowych zleceń - do łask powracają konkursy i przetargi. Sprawdź, jak się do nich odpowiednio przygotować, na co zwracać uwagę, jakie dokumenty są niezbędne w większości postępowań.

Zmiany w przepisach podatkowych zmotywują firmy do opłacania faktur w terminie

Eksperci chwalą przygotowany przez PO projekt zmian w przepisach podatkowych. Ich zdaniem proponowane zmiany zmotywują niesolidnych przedsiębiorców do terminowego regulowania należności, a firmom, które nie otrzymały zapłaty na czas, pozwolą na uwzględnianiu tego przy rozliczaniu podatku dochodowego i VAT. To może okazać się skutecznym lekarstwem na zatory płatnicze. W Polsce już co czwarta faktura nie jest płacona na czas, co stawia nasze firmy na szarym końcu wiarygodności i rzetelności wśród firm z krajów UE.

Świętokrzyskie: Fundusz udzielił poręczeń firmom na ponad 14,5 mln zł

Podczas dwóch lat działalności Świętokrzyski Fundusz Poręczeniowy pomógł 61 przedsiębiorcom w uzyskaniu kredytów na łączną kwotę prawie 14,5 mln złotych. Instytucja stworzona przez władze województwa chce nadal udzielać tej pomocy - poinformował fundusz.

Przewóz regularny do 50 km - czas prowadzenia i przerwy kierowców

Osoby wykonujące przewóz regularny do 50 kilometrów podlegają regulacjom ustawy o czasie pracy kierowców. Ekspert radzi w jakich okresach czasu mogą prowadzić pojazdy oraz kiedy mają obowiązek przerwy.

REKLAMA

Używany samochód jako auto firmowe obniży zobowiązania podatkowe

Zakup używanego samochodu osobowego może pozwolić przedsiębiorcy zaoszczędzić na zobowiązaniach podatkowych. Ekspert podpowiada jakie auto kupić do firmy, aby móc skorzystać z preferencyjnej w danym przypadku metody amortyzacji.

Kierowca w firmie: przerwy w prowadzeniu pojazdów

Kierowcy pracujący w ramach przewozu krajowego lub międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej są zobowiązani do stosowania norm dotyczących okresów prowadzenia pojazdów i przerw między nimi.

Akcyza na węgiel. Praktyka i rozliczanie w świetle nowego prawa

Podczas warsztatów dowiedzą się Państwo m. in. kto ma obowiązek zapłacić, a kto i w jakim zakresie może zostać zwolniony z akcyzy od wyrobów węglowych. Program zawiera również kwestie związane z wymogami i obowiązkami względem ewidencji wyrobów węglowych na 2013 rok.

Zmiana metody rozliczania VAT wpłynie pozytywnie na firmy

Zmiana metod rozliczania VAT odbije się pozytywnie na płynności finansowej firm, szczególnie tych mniejszych - ocenili eksperci podatkowi.

REKLAMA

Połowa unijnych pieniędzy z nowego budżetu dla małych i średnich firm

W nowym budżecie Unii Europejskiej znacznie więcej pieniędzy będzie zarezerwowanych dla małych i średnich przedsiębiorstw – mówi minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska. Przeznaczonych na ten cel będzie około połowy środków, jakie trafią do nas z Brukseli w latach 2014-2020. – To nie będą łatwe pieniądze - podkreśla minister w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

Przedsiębiorcy wypracowali rekomendacje dla władz

Przedstawiciele małych i średnich firm, którzy w ubiegłym tygodniu przez cztery dni obradowali w Katowicach, wypracowali rekomendacje dla władz, wskazując rozwiązania wspierające przedsiębiorczość i ułatwiające działanie firm. Postulaty wkrótce trafią do rządu.

Poradnik inwestora: Ustawa budżetowa

Nawet drobni inwestorzy bez wykształcenia ekonomicznego mogą znaleźć w ustawie budżetowej interesujące dane. Czego inwestor może dowiedzieć się z ustawy budżetowej?

Od początku roku przybyło 26 tys. nowych firm

Polacy od początku 2012 roku założyli prawie 200 tys. nowych firm. W tym samy czasie z prowadzenia działalności zrezygnowało 168 tys. przedsiębiorców. Przez osiem miesięcy liczba właścicieli firm wzrosła jedynie o 26 tys. osób.

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego - waluta obca

Ekspert radzi w jaki sposób ustalić wartość początkową środka trwałego, w sytuacji, w której kwota należności była wyrażona w walucie obcej.

Jak zgłosić wybór opodatkowania kartą podatkową?

Złożenie formularza PIT-16 stanowi warunek konieczny dla wyboru najprostszej formy opodatkowania, jaką jest karta podatkowa. Otwierając działalność nie trzeba jednak udawać się  w tym celu do urzędu skarbowego. PIT-16 może być dołączony do formularza CEIDG-1.

Wykonawca będzie mógł odwołać się od wykluczenia go z przetargu

Senacka komisja gospodarki narodowej zaproponowała kilkadziesiąt poprawek do noweli ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Najważniejsza z nich daje wykonawcy możliwość odwołania się od wykluczenia z przetargu.

Przedsiębiorcy nie korzystają z ułatwień, bo nie wiedzą o ich istnieniu

Wzmacnianie innowacyjności i konkurencyjności małych i średnich firm nie musi pociągać za sobą kolejnych zmian w prawie. Część pomysłów i postulatów już została wprowadzona w życie, ale nie wszyscy przedsiębiorcy o tym wiedzą. – Tę wiedzę trzeba upowszechniać – uważa Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Jakie zmiany od 2013 r. czekają polskich podatników posiadających spółkę na Cyprze?

Od nowego roku zmienią się formuły wykorzystania spółek cypryjskich. Jednak Cypr był, jest i dalej będzie bardzo popularnym miejscem dla polskich emigrantów podatkowych. Zobacz, w jaki sposób dalej korzystać z potencjału spółek cypryjskich w międzynarodowym planowaniu podatkowym.

Firmy internetowe motorem wzrostu gospodarczego

Firmy internetowe w dalszym ciągu stymulują wzrost i tworzenie nowych miejsc pracy w przemyśle IT (technologie informacyjne) - podkreśla Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w opublikowanym w czwartek raporcie.

Stopy na razie bez zmian, spada WIBOR ale już rosną marże

Oczekiwania na obniżkę stóp RPP sprowadzają w dół stopę WIBOR a wraz z nią oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i wysokość miesięcznej raty. Korzystają na tym osoby już spłacające kredyt i przyszli kredytobiorcy, którym bank może dziś pożyczyć więcej niż miesiąc temu. Ale uwaga! Historia pokazuje, że banki mogą wykorzystać obniżki stóp do podniesienia marż. Pierwsze przykłady już widać.

Ranking kredytów Rodzina na Swoim 2012

Najlepszy kredyt z dopłatami do odsetek, na zakup całego mieszkania oferuje Pekao. Na drugim miejscu rankingu przygotowanego przez Open Finance znalazł się BNP Paribas, a na trzecim PKO BP. Całą nieruchomość z dopłatami sfinansuje kilkanaście banków.

RPP nie zmieniła stóp NBP - WIBOR jest jednak niższy

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale oczekujący spadków rynek już obniżył cenę pieniądza (spadł WIBOR), co przełoży się na spadek rat kredytów hipotecznych w złotych.

Gorsza jakość paliw w 2012 roku

Inspekcja Handlowa stale kontroluje jakość paliw. Sprawdza olej napędowy, benzynę, gaz LPG, biopaliwa oraz lekki olej opałowy na każdym etapie dystrybucji. Od stycznia do sierpnia 2012 r. zbadano paliwa w losowo wybranych 839 stacjach i 46 hurtowniach. Wniosek jest jeden - jakość paliw się pogarsza. Wyjątkiem jest LPG.

Nie ma kredytów na auta zabytkowe

Banki nie chcą finansować inwestycji w auta kolekcjonerskie. Samochody starsze niż 15 lat nie są wystarczającym zabezpieczeniem kredytu.

Kierowcy oszczędzają na ... OC

W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku w I półroczu 2012 r. o 50 procent wzrosła liczba kierowców bez OC, którzy z własnej kieszeni muszą zwracać odszkodowania za spowodowany wypadek. Tak wynika z najnowszego podsumowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

TK: za święto w dzień wolny należy się dodatkowe wolne

Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek za niekonstytucyjny przepis odbierający pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy - wynika z wyroku ogłoszonego przez przewodniczącego składu sędziego TK Stanisława Biernata.

Państwo za mało wspiera małe i średnie firmy w czasie kryzysu

W czasie spowolnienia gospodarczego kołem zamachowym gospodarki są małe i średnie firmy. Zdaniem prezesa Krajowej Izby Gospodarczej łatwiej znoszą one trudną koniunkturę i bardziej elastycznie reagują na pogarszające się warunki ekonomiczne. Jednocześnie małe i średnie firmy wciąż muszą borykać się z wieloma trudnościami, jak np. skomplikowanymi przepisami podatkowymi i  zbyt wysokimi pozapłacowymi kosztami pracy.

Jak wybrać nazwę dla firmy?

Na rynku często można spotkać bardzo podobne do siebie nazwy firm, nazwy produktów, marek i usług, które powstały poprzez zastosowanie obowiązującego w branży stylu. Trudno je od siebie odróżnić i zapamiętać. Zdarza się również, że nazwy firm są mylące lub posiadają zakodowane negatywne skojarzenia, które utrudniają ich efektywne stosowanie. Naming to sztuka tworzenia nazw unikalnych, wspierających sprzedaż a zarazem bezpiecznych prawnie. Jaka więc powinna być nazwa?

Czy Rada UE przedłuży korzystne dla przedsiębiorców zwolnienie podmoiotowe z VAT?

MF spodziewa się, że w listopadzie Rada UE podejmie decyzję w sprawie wniosku Polski o przedłużenie do 2015 r. zwolnienia z VAT dla podatników o obrotach do 150 tys. zł - poinformowała PAP Wiesława Dróźdż z Ministerstwa Finansów.

Które firmy mogą liczyć na 500 tys. zł kredytu bez zabezpieczeń

Banki oferują mikroprzedsiębiorcom nawet pół miliona kredytu bez zabezpieczeń. Ale w większości w nich jest to produkt dostępny dla firm z minimum rocznym stażem działalności. Oferta pożyczek bez zabezpieczeń dla start-upów jest bardzo ograniczona.

Każdy może wyrazić swoją opinię na temat deregulacji konkretnej profesji

Otwarcie kolejnych 91 zawodów - to propozycje zawarte w ustawie o uchyleniu ustawy o giełdach towarowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (tzw. II transza).

Załóż lokatę na wysoki procent zanim RPP obniży stopy

Klient dysponujący nadwyżkami finansowymi może sobie zagwarantować, że przez najbliższe dwa lata bank będzie mu płacił 6,2% odsetek w skali roku – sprawdziła firma Idea Expert. Dla depozytów rocznych najkorzystniejsza oferta to 6,5%, zaś półrocznych – nawet 6,6% w skali roku.

Nieprawidłowo ustalona podstawa zasiłku dla przedsiębiorcy przez ZUS – co zrobić?

Przedsiębiorcy, którym ZUS nieprawidłowo ustalił podstawę wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, mają prawo do uzyskania wyrównania. ZUS wyjaśnia jakie kroki powinien w tym celu podjąć przedsiębiorca.

Wskaźnik PMI niekorzystny dla budżetu 2013

Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu wyniósł 47 pkt - wynika z informacji opublikowanych przez HSBC. PMI spadł poniżej neutralnej granicy 50 pkt.

Kujawsko-Pomorskie: Skuteczne dotacje na założenie firmy

Nawet dwie trzecie firm, które powstały dzięki wsparciu z funduszy unijnych, utrzymuje się na rynku - wynika z badania dotyczącego efektów rozdysponowywania dotacji na podjęcie działalności gospodarczej w Kujawsko-Pomorskiem. Badania zlecił samorząd wojewódzki.

Planowanie w firmach receptą na kryzys

W sytuacji niepewności, dużych zawirowań na rynkach światowych i na rynku krajowym, planowanie w firmach jest metodą obrony – mówi Wojciech Szajnar, dyrektor Departamentu Wsparcia Projektów Szkoleniowych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Okazuje się, że tylko co ósma z działających na polskim rynku firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw ma opracowaną strategię działania. 20 proc. z nich nie zna dokładnie otoczenia rynkowego, w którym funkcjonują.

Obowiązki pracodawcy likwidującego prowadzoną działalność gospodarczą

Pracodawca, likwidując działalność gospodarczą, musi rozwiązać łączące go z pracownikami umowy o pracę, co do zasady bowiem sama likwidacja działalności gospodarczej nie powoduje automatycznie rozwiązania stosunku pracy.

Pracownik z pokolenia Y wyzwaniem dla firmy?

Pracownicy z pokolenia Y, czyli urodzeni w latach 1980-1994, znają swoją wartość na rynku pracy i wiele wymagają od pracodawcy - wynika z badania branży HR zaprezentowanego 12 września przez Pracuj.pl podczas konferencji „Wyzwania HR”.

Pytania rekrutacyjne: „Co Pan/Pani wie na temat naszej firmy?”

Co wiesz na temat firmy, w której chcesz pracować? Wbrew pozorom jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań rekrutacyjnych. Czy wiesz, jak na nie odpowiedzieć? Koniecznie przeczytaj artykuł.

CRM – filozofia biznesu, czy trend?

Krążący w sieci temat chmury, powoduje rosnące zainteresowanie aplikacjami. Czy dla niektórych z nich to tylko trend, czy za wzrostem popularności kryje się coś więcej?

Od dziś ZUS nie przyjmuje dokumentów przez EUP

Od dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przyjmuje dokumentów elektronicznych za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego. EUP został zastąpiony przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Składki ZUS w 2013 roku wyższe dla nowych firm

Składki ZUS 2013. Od przyszłego roku wzrosną składki ZUS dla nowych firm. Powodem podwyżki jest podniesienie płacy minimalnej, od której zależy podstawa wymiaru składek społecznych ZUS na 2013 rok. Dowiedz się ile wyniosą składki ZUS w 2013 roku.

Nadzór w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Każdemu wspólnikowi w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przysługuje prawo indywidualnej kontroli spraw spółki. W tym celu wspólnik może osobiście lub z upoważnioną przez siebie osobą w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu. W przypadku ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej umowa spółki może jednak wyłączyć albo ograniczyć indywidualną kontrolę wspólników.

Od dziś kolejne e-deklaracje bez e-podpisu

Dziś wchodzą w życie kolejne ułatwienia przy rozliczaniu się z fiskusem. Płatnicy podatku VAT nie będą musieli udawać się do urzędu skarbowego, by złożyć deklarację, a będą mogli to zrobić przez internet i bez e-podpisu. Nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów umożliwia również składanie e-deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilno-prawnych.

Nowe obowiązki dla firm. Sprawozdania ze średnich zarobków kobiet i mężczyzn

Mimo zakazu dyskryminacji płacowej kobiet, nie mamy żadnego narzędzia, by to monitorować – mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Dlatego zapowiada wprowadzenie w życie przepisów, które nałożą na firmy obowiązek składania sprawozdań ze średnich zarobków kobiet i mężczyzn. Projekt zmian powinien być procedowany w przyszłym roku.

Firmy zalegają z wypłatą pensji na czas

W skontrolowanych przez PIP firmach, w okresie styczeń-lipiec tego roku, wzrosła o 21 proc. liczba przypadków niewypłacania pensji pracownikom na czas w porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. - wynika ze wstępnych danych Państwowej Inspekcji Pracy.

Najważniejsze zmiany w VAT czekające firmy od nowego roku

Ułatwienia w zakresie fakturowania, uproszczony sposób rozpoznawania obowiązku podatkowego, ale z drugiej strony utrzymanie obecnego, bardzo niskiego limitu prezentów, które można przekazać bez VAT, czy podwyższenie stawek na niektóre produkty takie są efekty uzgodnień projektu ustawy o zmianie w  VAT, które zaczną obowiązywać w 2013 roku.

Budżet państwa na 2013 rok przyjęty przez Radę Ministrów

27 września 2012 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2013 rok. Deficyt budżetowy ma nie przekroczyć 35,5 mld zł. Zamrożony pozostanie fundusz wynagrodzeń we wszystkich jednostkach państwowej sfery budżetowej.

Podatki stresują przedsiębiorców

8 na 10 polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP nie wie, co robić w sytuacji konfliktowej z urzędem skarbowym. Jednocześnie, tyle samo jako swój największy stres związany z finansami firmy wskazuje opłaty na rzecz skarbu państwa.

Od 1 października 2012 r. niższe limity w programie „Rodzina na Swoim”

Osoby, które chcą zaciągnąć kredyt z dopłatą w Opolu, Olsztynie, Poznaniu, Kielcach, Warszawie i Wrocławiu powinny się pospieszyć. Od poniedziałku 1 października 2012 r. limity cen w tych miastach będą niższe. Odmienna sytuacja ma miejsce w Bydgoszczy, Toruniu, Rzeszowie i Białymstoku, gdzie dostępność mieszkań na kredyt z dopłatą może nieco wzrosnąć. Zaskakujące jest to, że w poniedziałek limity cen w Bydgoszczy i Toruniu niemal zrównają się ze stołecznymi.

Rodzina na Swoim w Warszawie – będzie trudniej

Znamy już nowe limity cen nieruchomości kwalifikujących się do programu Rodzina na Swoim dla województwa mazowieckiego. Od poniedziałku w stolicy zaczną obowiązywać limity obniżone o prawie 2 proc., zaś w pozostałej części województwa aż o 4,7 proc.

REKLAMA