reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > RPP nie zmieniła stóp NBP - WIBOR jest jednak niższy

RPP nie zmieniła stóp NBP - WIBOR jest jednak niższy

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale oczekujący spadków rynek już obniżył cenę pieniądza (spadł WIBOR), co przełoży się na spadek rat kredytów hipotecznych w złotych.

Rada Polityki Pieniężnej wstrzymała się z rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych, jednak prędzej czy później obniżki wydają się bardzo prawdopodobne, rynek zaczął je dyskontować już ponad miesiąc temu.

Od końcówki sierpnia WIBOR 3M spadł bowiem o 20 p.b., co spowodowało obniżkę rat 30-letniego kredytu hipotecznego o ok. 13 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia. Dla kredytobiorcy spłacającego kredyt mieszkaniowy na 300 tys. zł oznacza to spadek miesięcznej raty o 39-40 zł.

Z notowań kontraktów terminowych FRA (obrazują one oczekiwania rynku co do notowań WIBOR-u) wynika, że rynek oczekiwał spadku stóp już teraz i obniżki trzymiesięcznej stawki WIBOR w ciągu kilku tygodni do poziomu 4,72-4,75 proc. (4,92 proc. aktualnie).

Gdyby rzeczywiście tak było, rata 30-letniego kredytu hipotecznego w złotych spadłaby o dalsze 11,5-12 zł (w zależności od marży) na każde 100 tys. zł zadłużenia. Dla osób spłacających np. pożyczkę na 300 tys. zł oznacza to oszczędność rzędu 35-36 zł miesięcznie. Ale w związku z brakiem spadku stóp trudno oczekiwać dalszego obniżania się WIBOR-u, na kontynuację spadku rat musimy więc poczekać jeszcze co najmniej miesiąc.

Rynek spodziewa się, że na przełomie roku WIBOR 3M spadnie w okolice 4,40 proc., a tak nisko nie był od późnej wiosny 2011 roku. Warto jednak przypomnieć, że notowania kontraktów są tylko wizją rynku, a nie konkretnym wskaźnikiem i rzeczywistość może te oczekiwania szybko zweryfikować, choć na tę chwilę wiele wskazuje na to, że październikowa obniżka jest dopiero pierwszą z cyklu.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Marcin Krasoń, Open Finance

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama